Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!
REKLAMA
Kozłek lekarski to ziołowy sposób na migrenę i bezsenność, chorobę XXI wieku. Dziś o roślinie, która od bardzo dawna znana jest ze swoich właściwości leczniczych uspokajających i niwelujących migrenę. To naturalne lekarstwo jest tanie i można je nabyć w sklepach zielarskich, ekologicznych oraz w dobrych aptekach.
Kozłek występuje w lesistych i wilgotnych rejonach Europy, Azji Mniejszej, Zachodniej, Środkowej, w Japonii, jak również rośnie w całej Polsce. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia.
Kozłek rośnie do 2 m wysokości, wytwarza kłącza do 5 cm oraz korzenie o grubości do 3 mm i 30 cm długości. Korzeń w smaku jest słodki, ale zostawia posmak gorzki. Świeżo zebrana roślina nie pachnie, dopiero po wysuszeniu nabiera swoistego zapachu. Korzeń tej waleriany zawiera olejek eteryczny, alkaloidy terpenowe i kwasy organiczne. Preparaty z kozłka lekarskiego wykorzystujemy przy różnych zaburzeniach ośrodkowego układu nerwowego, jako środek wzmacniający i przeciwskurczowy. Działa jako środek uspokajający, a przede wszystkim świetnie sprawdza się w stanach nerwicowych, w tym w bezsenności i migrenie.
Roślina ta działa skutecznie w leczeniu schorzeń narządów wewnętrznych, bardzo dobrze sprawdza się w początkowym stadium choroby nadciśnieniowej. Stwierdzono również, iż działa leczniczo przy kołataniu serca, napadach skurczu jelit, nadczynności tarczycy, omdleniach czy nimfomanii. Kłącze ma zastosowanie uspokajające, nasenne, pomaga przy wzdęciach, działa przeciwcukrzycowo, odrobacza, zmniejsza częstotliwość oddawania moczu. Zewnętrznie natomiast pomaga przy łupieżu i łojotoku. Pamiętajmy, iż preparatów z kozłka lekarskiego nie powinniśmy używać przez dłuższy czas, gdyż powodują one zaburzenia przewodu pokarmowego i bóle głowy.
Wskazania lecznicze:
- astma nerwicowa,
- bezsenność,
- przyspieszone bicie serca na tle nerwowym,
- bóle głowy, pulsowanie w skroniach, migrena,zawroty głowy,
- przekwitanie u kobiet i mężczyzn,
- owsiki, glisty,
- niepokój i nadpobudliwość,
- nadfermentacja jelitowa (wskazane u osób, które spożywają nadmierną ilość tłuszczów trans, czy białego cukru),
- wzdęcia, kolka jelitowa.
Przepisy na różne dolegliwości zdrowotne:
- Nieżytowe zapalenie jelit – Kłącze kozłka, korzeń łopianu, korzeń kobylaka, liść melisy, zalać ciepłą wodą, gotować około 20 minut, odstawić, aż wystygnie.
- Zioła na uspokojenie – Zmieszać rozdrobniony korzeń kozłka, ziele serdecznika, liść mięty, szałwii i melisy, zalać wrzącą wodą około 1 litra. Pić 2/3 szklanki 2 razy dziennie.
- Zaburzenia żołądkowo – jelitowe – Zmieszać rozdrobniony korzeń kozłka, szyszki chmielowe, owoce kopru włoskiego i ziele dziurawca. Dwie łyżki ziół zalać 2 szklankami wrzącej wody w szklanym naczyniu, przykryć i odstawić na godzinę. Pić 1/2 szklanki 3 razy dziennie.
- Nalewka uspokajająca i nasenna – 2 łyżki rozdrobnionego korzenia kozłka i kłączy wsypać do butelki z ciemnego szkła. Zalać szklanką spirytusu. Po tygodniu przecedzić i pić przez maksymalnie 3 dni 3 razy dziennie od 10 do 20 kropli. Następnie należy zrobić przerwę około 2 tygodniową. Nie należy przedłużać zalecanej terapii, gdyż mogą pojawić się bóle głowy lub nawet kołatanie serca.
- Na dobry sen – 60 kropli nalewki kozłkowej dodać do szklanki gorącego mleka (najlepiej Bio), ostudzić do ok 45 stopni C i dodać do smaku łyżkę miodu. Zamieszać a następnie wypić godzinę przed snem.
- Przepis na przeciwwymiotny i przeciwbólowy wyciąg wodny – Łyżkę rozdrobnionego korzenia kozłka zalać zimną, przegotowaną wodą. Odstawić na około 24 godziny, odcedzić i pić 3 razy dziennie po 30-50g. Natomiast przy bezsenności wypić 1/2 szklanki godzinę przed snem.
W dzisiejszych czasach stres, szybkie spożywanie posiłków, zła i nieregularna dieta oraz presja z każdej strony sprawiają, że jakość naszego snu jest bardzo słaba. Często cierpimy na bezsenność, przez co jesteśmy rozdrażnieni i nawet popadamy w depresję.
W swoim artykule chciałam wam pokazać, że można naturalnymi sposobami poradzić sobie z tymi problemami. Często gotowe już preparaty można kupić nawet w supermarketach i nie są one drogie. Warto więc wspomagać się ziołami, gdyż od wieków ludzie radzili sobie właśnie w ten sposób.
COMMENTS