Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie dzięki TOBIE!
Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i zarażać pasją.
Dziś o miechunce. Często z osobami biorącymi udział w moich zajęciach rozmawiamy o różnych ciekawostkach związanych z treningiem czy kuchnią. Podczas jednej z takich rozmów usłyszałam od jednej z dziewczyn o jej ulubionym owocu, który nota bene mogłaby jeść bez końca. Słyszałam o nim, ale szczerze mówiąc, wtedy jeszcze nie próbowałam. Kiedy już go skosztowałam, musiałam przyznać jej rację. Jest pyszny i do tego ma bardzo dużo właściwości zdrowotnych i odżywczych.
Owoc miechunki wykazuje szerokie działanie lecznicze. W sklepach można spotkać świeże owoce i to właśnie one mi najbardziej smakują, ale głównie możemy kupić suszone, znane jako rodzynki brazylijskie.
Miechunkę uprawia się przede wszystkim w Peru, Boliwii, Kolumbii, Wenezueli czy Ekwadorze, ale spotkać ją można już na całym świecie, nawet u nas w Polsce. Nasze warunki klimatyczne pozwalają jedynie na uprawę miechunki, jako rośliny jednorocznej. Ten owoc wyglądem przypomina pomidorka koktajlowego, ma barwę pomarańczową, a smak słodko-gorzki. Popularne rodzaje miechunki, to miechunka rozdęta i pomidorowa, natomiast miechunka peruwiańska ma najwięcej wartości odżywczych i najciekawszy smak, a wyróżnia ją to, że występuje w jasnobrązowej otoczce przypominającej chiński lampion.
Miechunka pochodzi z rodziny warzyw psiankowatych, czyli tej samej co papryka, bakłażan czy pomidor. Osoby, które przepadają za pomidorkami koktajlowymi, będą rozkoszować się właśnie miechunką, która moim zdaniem smakuje, jak połączenie pomidora z pomarańczą.
Wartości odżywcze miechunki według danych USDA National Nutrient Database for Standard Reference w 100 g:
- Wartość energetyczna – 53 kcal
- Białko ogółem – 1,9 g
- Tłuszcz – 0,70 g
- Węglowodany – 11,20 g
Witaminy:
- Witamina C – 11,10 mg
- Tiamina (wit. B1) – 0,110 mg
- Ryboflawina (wit. B2) – 0,040 mg
- Niacyna (wit. B3) – 2,800 mg
- Witamina A – 720 IU
Minerały:
- Wapń – 9 mg
- Żelazo – 1 mg
- Fosfor – 40 mg
Owoc ten jest również bogaty w związki o działaniu antyoksydacyjnym, które zabezpieczają nasz organizm przed działaniem wolnych rodników. Zawarta w miechunce witamina C wspomaga układ krwionośny – zmniejsza ryzyko miażdżycy, zapobiega przeziębieniu czy wzmacnia kości i stawy.
Witamina A wpływa na poprawę wzroku i stanu skóry. Bardzo ważną witaminą, którą dostarcza nam ten owoc jest witamina B, która zwiększa odporność na stres, poprawia nam nastrój i stan zdrowia psychicznego. Ponadto obecny jest w owocu fosfor i wapń, które jak wiemy, współuczestniczą w mineralizacji kości i zębów. Miechunka również wykorzystywana jest od lat, jako środek moczopędny, przeciwzapalny i przeciwreumatyczny.
Można ją kupić w wielu sklepach m.in. w popularnej sieciówce ,,B”.
Należy unikać owoców koloru brązowego czy zielonożółtego. Tylko owoce pomarańczowo- żółtoczerwone nadają się do spożycia. Można je dodawać do sałatek, drobiu, koktajli czy deserów, jak również do nalewek. Wystarczy je umyć.
Jest bardzo fajną formą przekąski w towarzystwie serów czy wędlin, zamiast niezdrowych chipsów czy słonych orzeszków.
COMMENTS