Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!
REKLAMA
Kit pszczeli, inaczej propolis, jest już od bardzo dawna znaną, złożoną substancją, wytwarzaną przez pszczoły. W jego skład wchodzi m.in. żywica, najczęściej z topoli, osiki, wierzby, sosny, kasztanowca oraz ślina pszczół. Propolis może również ulegać zmianie w zależności od surowca, jaki znajduje się w okolicy ula. Stąd też barwa propolisu bywa różna, począwszy od czerwonej, co zdarza się bardzo rzadko, poprzez żółtą i brązową, a nawet zielonkawą.
Kit pszczeli jest substancją smolistą i lepką, w niższej temperaturze kruszy się, a w temperaturze około 36 stopni C staje się plastyczny i miękki. Natomiast w temperaturze około 80-100 stopni C topi się. Rozpuszcza się dobrze w spirytusie, natomiast źle w wodzie. Przechowywać go należy w miejscu suchym i ciemnym.
Pszczoły używają propolisu do uszczelniania i związania elementów ula. Wykorzystują go w celach obronnych, uszczelniając ul przed intruzami i szkodnikami, które chcą dostać się do jego wnętrza. Dezynfekują go, dzięki czemu propolis jest wolny od bakterii, pleśni i grzybów.
Właściwości lecznicze propolisu:
- poprawia wzrok,
- leczy stany zapalne jelit,
- regeneruje tkankę chrzęstną i kostną,
- dzięki właściwościom bakteriobójczym zapobiega infekcjom,
- łagodzi stany zapalne i nerwowe,
- wzmacnia organizm,
- poprawia pamięć,
- poprawia sprawność fizyczną i psychiczną,
- leczy oparzenia skórne,
- pomaga przy astmie,
- pomaga w chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy,
- wspomaga przy zapaleniach kostnych, ubytkach kostnych i tkanki chrzęstnej,
- wzmacnia włosy,
- reguluje ciśnienie krwi,
- niweluje nerwobóle,
- pomaga przy zapaleniu zatok, kataru, grzybicy,
- przyspiesza metabolizm.
Kit pszczeli używany jest w postaci:
- Etanolowego Ekstraktu Propolisu ( EEP),
- propolizatu,
- maści,
- kompresów,
- pigułek,
- tabletek,
- czopków,
- zastrzyków,
- preparatów do inhalacji.
Poniżej przepis na nalewkę własnej produkcji z wykorzystaniem kitu pszczelego:
Rozdrabniamy surowiec, umieszczamy go w szklanym naczyniu i zalewamy 76% alkoholem etylowym w proporcji 50g surowca na 0,25 litra alkoholu. Mieszamy potrząsając codziennie, aż się rozpuści przez ok 2 tygodnie. Odstawiamy i czekamy, aż wyklaruje się płyn nad osadem. Następnie ściągamy roztwór propolisu znad osadu. Otrzymany płyn należy przetrzymywać w ciemnym szklanym naczyniu, w suchym miejscu, przez około 6 miesięcy.
Stosujemy go przy anginie, schorzeniach układu pokarmowego, bólach żołądka.
Nadmierne spożycie może powodować biegunkę, podrażnienie nerek albo mogą wystąpić uczulenia skórne. Przed zastosowaniem nalewki powinniśmy skonsultować dawkę z lekarzem.
Obecnie na rynku możemy spotkać już gotowe preparaty z kitu pszczelego. Możemy je dostać w sklepach zielarskich, dobrych aptekach czy nawet w internecie. Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach już wszystko praktycznie jest podrabiane, więc należy być bardzo ostrożnym przy zakupie produktów pszczelich i pytać o pochodzenie i skład, gdyż sama kiedyś zakupiłam miód malinowy, który okazał się wielokwiatowym miodem z sokiem malinowym. Starajmy się nabywać produkty ze sprawdzonych źródeł, których na szczęście obecnie nie brakuje.
COMMENTS