Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!
REKLAMA
W pełni polski pomiar mocy INPEAK pojawił się w wiosną 2018 roku i był odpowiedzią na rosnący popyt na trening na mocy oraz – co nie było bez znaczenia – coraz większa ofertę marek zagranicznych. O genezie i początkach INPEAK, za którym stoją Marcin Kawalec i Dawid Markiel możecie przeczytać tutaj. Dziś, pięć lat później na światło dzienne wychodzi nowa generacja INPEAK czyli dwustronny pomiar mocy TWIN2 charakteryzujący się m.in. Torque Effectivness i Cycling Dynamics.
Informacja prasowa:
Czyli premiera długo oczekiwanego, dwustronnego miernika Inpeak TWIN2, do korb szosowych, gravelowych, i przełajowych.
Odkąd w 2021 roku, we Wrocławskiej siedzibie Inpeak, rozpoczęto intensywne prace nad dwustronnym pomiarem mocy, zainteresowanie miłośników treningów “na watach”, oczekujących tego produktu, wzrastało. Jednym z najczęściej padających pytań, na które odpowiadał zespół Inpeak, było to, o datę premiery nowego urządzenia. Można powiedzieć, że prace trwały relatywnie długo, ale inżynierowie mierzyli się z takimi samymi problemami, z którymi mierzyli się wcześniej wszyscy inni producenci. Celem nadrzędnym, za cenę długich miesięcy testów i optymalizacji, było stworzenie precyzyjnego, dedykowanego układu pomiarowego, zapewniającego pomiar mocy najwyżej jakości. Można śmiało stwierdzić, że cel ten został osiągnięty.
Jedno urządzenie, wiele nowości
Urządzenie składa się z dwóch czujników – po jednym zainstalowanym na prawym i lewym ramieniu korby. Takie rozwiązanie umożliwia pomiar większej ilości parametrów, z jeszcze większą dokładnością. Nowością jest również źródło zasilania – używana dotychczas bateria CR2032 ustąpiła miejsca akumulatorowi LiPo, którego ładowanie jest możliwe dzięki dołączonemu do zestawu kablowi, pasującemu do standardowych ładowarek USB. Raz naładowany miernik może pracować do 90 godzin jazdy, a samo ładowania zajmuje maksymalnie 2 godziny.
Kolejną nowością jest sygnalizacja miernika przy pomocy wbudowanych diod LED – dzięki nim łatwo zauważysz słaby poziom baterii, status ładowania czy uśpienie lub wybudzenie miernika.
Waga pozostała równie niska, jak w Powercrank Single – 10 gramów na stronę (czyli cały komplet to zaledwie dodatkowe 20 gramów w Twoim rowerze!). W porównaniu do mierników jednostronnych TWIN2 osobno rejestruje pracę nogi prawej oraz lewej, a następnie dodaje je do siebie w celu przekazania całkowitej wygenerowanej mocy do licznika lub zegarka. Obliczany jest również balans pomiędzy pracą nogi prawej oraz lewej (wyrażony w %), dla każdej nogi obliczane są parametry Torque Effectivness (efektywność momentu obrotowego) oraz Pedal Smoothness (równomierność pedałowania). Nowością jest opcja dostępna w wybranych licznikach oraz zegarkach Garmin – Cycling Dynamics. Dzięki niej możesz zaobserwować jak rozkłada się moment siły, generowany przez nogę w funkcji kąta (rejestrowany jest początkowy oraz końcowy kąt pracy użytecznej dla każdej nogi, oraz kąt odpowiadający maksymalnej sile przyłożonej podczas obrotu). Dodatkowo opcja ta umożliwia nam wykrywanie i zapisywanie Twojej
pozycji na rowerze (siedząca / stojąca), co jest przydatną informacją podczas późniejszej analizy treningów i wyścigów.
Dodatkowe funkcje aplikacji Inpeak Manager
Wraz z nowym urządzeniem, dodatkowe funkcjonalności zyskała również aplikacja Inpeak Manager, do której dostęp otrzymują użytkownicy pomiarów mocy Inpeak. Funkcje te będą szczególnie wartościowe dla osób, które nie posiadają licznika Garmin, a chcą czerpać pełnymi garściami informacje, dostarczane przez nowe urządzenie.
Nowe funkcje aplikacji to:
- analiza Cycling Dynamics – możliwość podglądu danych dotyczących szczegółowej pracy naszych nóg w czasie rzeczywistym, szczególnie przydatne gdy nasz licznik lub zegarek nie obsługuje tej funkcji;
- powrót opcji monitor – możliwość podglądu wartości generowanej mocy, kadencji, balansu, pedal smoothness i torque effectiveness w czasie rzeczywistym.
Dla kogo dwustronny pomiar mocy Inpeak?
Dla każdego, kto chce lub potrzebuje mierzyć moc z jeszcze większą precyzją. Uzyskiwać więcej danych, które pozwalają jeszcze szerzej analizować wykonane treningi. Wielbiciele wykresów i analiz z pewnością odkryją tutaj ogrom danych, które mogą pomóc w dążeniu do wymarzonej formy. Dla osób, które chcą kontrolować balans pomiędzy lewą i prawą nogą, co pomaga na przykład przy powrocie do treningów po kontuzji, która osłabiła jedną ze stron. Obustronny pomiar mocy stanowić będzie cenny źródło danych i pomoże w wyrównaniu balansu. Dla zawodniczek i zawodników, którzy chcą doskonalić swoją technikę pedałowania, dzięki parametrom Torque Effectivness (efektywność momentu obrotowego), Pedal Smoothness (równomierność pedałowania) i Cycling Dynamics (rozkład momentu siły generowanej przez nogę).
Dla posiadaczy osprzętu Shimano
Dwustronny pomiar mocy Inpeak jest bowiem kompatybilny z oryginalnymi zębatkami Shimano. W przypadku innego osprzętu, takiego jak zębatki owalne, nie ma gwarancji, że montaż urządzenia będzie możliwy.
Podsumowując – mieć, czy nie mieć? Oto jest pytanie!
Z pewnością oba rozwiązania – zarówno pomiar jedno, jak i dwustronny, będą mieć nadal swoje grupy zwolenników. Powercrank Single, czyli jednostronny miernik, montowany na lewym ramieniu korby, nadal pozostaje rozwiązaniem,
które w wystarczającym stopniu pozwala kontrolować przebieg procesu treningowego i startów. Pomiar dwustronny jest rozwiązaniem, które może przynieść korzyści osobom dążącym do odkrycia ukrytej przewagi i starającym się “wycisnąć” każdy możliwy wat ze swojej korby. Być może dla niektórych stanie się on narzędziem, pozwalającym pracować nad detalami, nieznanymi większości zawodników z peletonu. Co w sytuacji, gdy często na końcowej kresce walka toczy się o sekundy, może być w ostatecznym rozrachunku wręcz tajną bronią.
COMMENTS