Evie Richards Mistrzynią Świata, fantastyczne 5. miejsce Mai Włoszczowskiej na koniec kariery | MŚ MTB 2021, Val di Solefot. Giacomo Podetti

HomeSportWyniki

Evie Richards Mistrzynią Świata, fantastyczne 5. miejsce Mai Włoszczowskiej na koniec kariery | MŚ MTB 2021, Val di Sole

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Od środy we włoskim Val di Sole trwają Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskim w odmianach XCR, XCC, XCO, DHI, 4X oraz e-MTB. W sztafecie (podsumowanie) oraz wyścigach juniorskich karty rozdawali zawodnicy z Francji (podsumowanie). W short tracku pierwsze w historii tęczowe koszulki zdobyli Szwajcarka Sina Frei i Amerykanin Christopher Blevins (podsumowanie). W koronnej dyscyplinie czyli olimpijskiej formule cross country w kategorii elity kobiet Mistrzynią Świata zostaje Evie Richards, a – kończąca karierę – Maja Włoszczowska melduje się na doskonałym 5. miejscu.


Rozbiegówka oraz pierwsze okrążenie przebiegło pod dyktando broniącej tytułu Mistrzyni Świata Francuzki Pauline Ferrand Prevot. Kilka sekund za nią jechała Jolanda Neff, a dalej spora grupka zawodniczek, wśród których była także Maja Włoszczowska. Mocna jazda Francuzki po pierwszym okrążeniu zaowocowała prawie minutową przewagą na Szwajcarką oraz pozostałymi zawodniczkami.

Na drugim okrążeniu do przodu zaczęła się przebijać Brytyjka Evie Richards, która w połowie rundy wyprzedziła Prevot. Przez pewien czas zawodniczki jechały razem, ale już na kolejnej rundzie przewaga Brytyjki urosła do kilkudziesięciu sekund i dalej się powiększała. Francuzka zaczęła powoli „spływać” – prawdopodobnie szarża na pierwszym okrążeniu była zbyt mocna i zbyt dużo ją kosztowała.

Za plecami tej dwójki zawiązała się pięcioosobowa grupka w której jechały Holenderka Anne Terpstra, dwie Szwajcarki – Jolanda Neff i Sina Frei, Australijka Rebecca McConnell oraz Maja Włoszczowska.

Richards równą i mocną jazdą powiększała przewagę. Z pięcioosobowej grupki oderwała się Anne Terpstra i najpierw dogoniła, a potem wyprzedziła Prevot, która później spłynęła do jadącej za nią grupki.

Na przedostatnim okrążeniu Prevot, podobnie jak McConnell nie zdołały się utrzymać ze Szwajcarkami i Polką.

Na ostatnie okrążenie Richards wjeżdża z przewagą prawie minuty nad Terpstrą. Niespełna pół minuty później w walce o trzecie miejsce i brązowy medal jadą Neff, Frei i Włoszczowska. Zapowiada się, że wszystko rozstrzygnie się na finiszu, ale Polka na jednym z technicznych zjazdów popełnia drobny błąd, który zmusza ją z zejścia z roweru oraz kosztuje utratę kontaktu z dwiema Szwajcarkami, które dopiero na mecie rozstrzygają między sobą kolejność – mocniejsza o długość roweru jest Sina Frei.

Wyścig wygrywa Brytyjka, 24. letnia Evie Richards, która pisze w ten sposób nowy rozdział w historii brytyjskiego kolarstwa – jest pierwszą zawodniczką elity, która w cross country zdobywa tytuł Mistrzyni Świata oraz tęczową koszulkę.

Podium uzupełniają Anne Terspstra i Sina Frei.

Maja Włoszczowska, dla której jest to ostatni start w imprezie tej rangi, kończy na piątym miejscu. Na ostatnim boksie technicznym obsługa funduje je piękne pożegnanie:

Bardzo dobry wyścig w wykonaniu Katarzyny Solus Miśkowicz, która ze stratą ponad 6 minut kończy na 19. miejscu, momentami kręcąc czasy dające miejsce nawet w Top15!

Paula Gorycka na 47. miejscu.

Pełne wyniki

Wyścig można ponownie obejrzeć na TVP Sport, Eurosport Player (bez reklam) oraz Player.pl (bez reklam)


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0