Blevins i Frei Mistrzami Świata w short tracku. Wawak na 31. miejscu | MŚ MTB 2021, Val di Solefot. mtbxcpl / Ola Sulikowska

HomeSportWyniki

Blevins i Frei Mistrzami Świata w short tracku. Wawak na 31. miejscu | MŚ MTB 2021, Val di Sole

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


We włoskim Val di Sole trwają Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskim. Rywalizacja rozgrywana jest aż w sześciu odmianach. W środę rywalizowały sztafety drużynowe (podsumowanie), a czwartek odbyły się wyścigi juniorów i juniorek (podsumowanie) oraz po raz pierwszy w historii na imprezie tej rangi – wyścigi short track (XCC). Po pierwsze tęczowe koszulki w tej odmianie kolarstwa sięgnęli Amerykanin Christopher Blevins oraz Szwajcarka Sina Frei.


Zgodnie z założeniem, w short tracku startuje maksymalnie 40 zawodników. O ile w przypadku wyścigu kobiet było 39 zawodniczek, o tyle w rywalizacji mężczyzn chętnych było więcej i dlatego też we wtorek przeprowadzono wyścigi eliminacyjne, w których Bartek Wawak zajął bardzo dobre trzecie miejsce, które z kolei dało mu pierwszą linię na starcie w czwartek.

Short track (XCC) – kobiety

Przed czwartkowymi wyścigami Jolanda Neff, złota medalistka z Tokio zapowiadała walkę o obie tęczowe koszulki, zarówno w short tracku (XCC), jak i w cross country (XCO). Mimo, że na początku wyścigu rzeczywiście jechała mocno z przodu, to specyfika rundy oraz dynamika rywalizacji sprawiły, że po drugim (z siedmiu) okrążeniu z jednej strony została trochę bardziej z tyłu, do tego zawiązała się kilkuosobowa grupka w której wszystko się rozegra, z drugiej strony co chwila mieliśmy roszady wśród prowadzących stawkę.

Po pierwszych selekcjach w grze zostały Neff, Richards, Prevot, McConnell, Frei, Indergand. Przez kolejne okrążenia z przodu jechała Evie Richards, przez chwilę do przodu wyszła Prevot, zbudowała przewagę, ale miała jakiś problem z rowerem i straciła wypracowane sekundy. Podobnie Neff, którą przez wypięty but wyrzuciło na jednym z wiraży na zewnętrzną.

Na ostatnim okrążeniu jasnym jest, że walka rozegra się między czterema zawodniczkami – dwiema Szwajcarkami, medalistkami z Tokio – Frei i Indergand, Brytyjką Richards i Francuzką Prevot.

Mamy widowiskowy, sprinterski finisz, wygrywa Sina Frei, która zdobywa pierwszy w historii short track’a (XCC) tytuł Mistrzyni Świata. Na podium także Evie Richards oraz Pauline Ferrand Prevot.

Powtórka wyścigu kobiet na Eurosport Playerze – polski komentarz / angielski komentarz

Pełne wyniki

Short track (XCC) – mężczyźni

Rywalizacja mężczyzn rozbudza nasze, polskich kibiców nadzieje, bo nie dość że Bartek Wawak w pierwszej linii na starcie, to zaraz po strzale startera jedzie na medalowej pozycji. Mocy starcza jednak tylko na dwa okrążenia, później oglądamy Polaka na dalszych lokatach, by ostatecznie skończyło się na 31. miejscu.

Na początku stawkę prowadzi Sebastian Fini Carstensen, ale podobnie jak nasz reprezentant szybko zaczyna spływać, by skończyć na 23. miejscu.

Z przodu za to dzieje się naprawdę dużo, miejsce Wawaka zajmuje Ondrej Cink, ale na czele także Henrique Avancini, widzimy też dwóch Nowozelandczyków – Antona Coopera oraz Samuela Gaze. Jest także Alan Hatherly, a do przodu powoli przesuwają się także Maximilian Brandl oraz Christopher Blevins.

Cink prowadzi przez piąte i szóste okrążenie. Za nim odjeżdża Avancini i trochę wygląda tak, jakby we dwóch mogli wypracować przewagę. Ale nie, do końca tylko jedna runda, mocno atakuje Brandl, który buduje kilkadziesiąt metrów przewagi. Zapowiada się, że może to dowieźć, ale szybko okazuje się, że za jego plecami cała czołówka idzie pełną mocą. Dochodzą do niego Avancini, Blevins, Cink i Hatherly.

Dosłownie na ostatnich metrach Blevins atakuje po zewnętrznej i wychodzi minimalnie do przodu. Czeka go walka na kreskę z Avanicini, którą wygrywa. Trzeci jest Brandl.

Na mecie Amerykanin mówi, że od małego rywalizował w rodzinnych stronach w formule short track, ale nie był pewny jak sobie poradzi w konfrontacji ze światową czołówkę. Pilnował stawki, aż do samej końcówki, kiedy zaatakował. Jak sam mówi: – wynik rywalizacji trochę go zaskoczył.

Z kolei z uznaniem dla wyniku Amerykanina wypowiada się Henrique Avancini, który zajął drugie miejsce. Brazylijczyk określił sukces Blevinsa „zmianą pokoleniową”. Między zawodnikami jest prawie 10 lat różnicy.

Powtórka wyścigu mężczyzn na Eurosport Playerze – polski komentarz / angielski komentarz

Pełne wyniki


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0