Francja po raz siódmy najlepszą drużyną na świecie! Polacy na 12. miejscu | MŚ MTB 2021, Val di Solefot. Michele Mondini

HomeSportWyniki

Francja po raz siódmy najlepszą drużyną na świecie! Polacy na 12. miejscu | MŚ MTB 2021, Val di Sole

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


W środę we włoskim Val di Sole rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskim, które potrwają do niedzieli 29 sierpnia. Rywalizacja zaplanowana jest w sześciu odmianach MTB, a do zwycięzców w poszczególnych kategoriach trafi kilkadziesiąt medali oraz wręczonych zostanie kilkanaście tęczowych koszulek Mistrzów Świata. W rywalizacji sztafet drużynowych wygrała Francja, tym samym pisząc historię jako reprezentacja z największą liczbą – siedmiu, złotych medali. Na podium także Stany Zjednoczone i Niemcy. Polacy na 12. miejscu.


Pierwszą zmianę z czasem 12:39 kończy ekipa USA. Ze startą 2 sekund Włosi oraz 10 sekund Czesi. 13 sekund tracą Kanadyjczycy i Szwajcarzy.

Z polskiej ekipy na trasę pierwszy ruszył Mateusz Nieboras, który skończył na 13. miejscu ze stratą 1:38.

Druga zmiana to utrzymanie pozycji przez Amerykanów, ale Czesi nie odpuszczają. Zmniejszają stratę do 6 sekund. Za to Włosi ze stratą blisko półtorej minuty spadają na 8. miejsce. Na trzecie ze stratą 36 sekund wchodzi Francja, ale tylko 10 i 13 sekund później wjeżdżają zawodnicy Szwajcarii i Niemiec. Także Brytyjczycy ze stratą poniżej minuty (0:51).

Na drugiej zmianie Filip Brzóska, który utrzymuje 13. miejsce z sumaryczną stratą 3:11.

Po trzeciej zmianie dość niespodziewanie na prowadzenie wychodzi Szwecja, która dotychczas była na 9. miejscu ze stratą 1:25. Już na Mistrzostwach Europy zabłysnęli, więc kto wie… Dalej ze stratą 18 sekund Stany Zjednoczone, 35 sekund Francja, 53 sekund Czechy, 1:03 Wielka Brytania i 1:9 Szwajcaria. Włosi awansują na 7. miejsce, za to Niemcy spadają z 5 na 8.

W naszej ekipie na trzeciej zmianie na 120% musiała pojechać Katarzyna Solus Miśkowicz, która przeciągnęła naszą ekipę z 13. na 11. miejsce powiększając stratę z 3:11 do tylko 3:40.

Czwarta zmiana przynosi naprawdę spore przetasowania w stawce. Na prowadzenie wychodzą broniący tytułu z 2020 roku Francuzi, którzy mają już na koncie sześć złotych medali w sztafecie. Tyle samo co Szwajcarzy, którzy czwartą zmianę kończą na trzecim miejsce ze stratą 18 sekund. Na drugim Szwedzi (+0:14). Ze stratą 37 sekund Czesi i Niemcy. Brytyjczycy tracą 57 sekund, a mocni Amerykanie spadają na 7. miejsce ze stratą 1:06, jednak teraz na zmianę wychodzi była Mistrzyni Świata, Kate Courtney, a wykończenie zostanie bardzo mocnemu orlikowi Rileyowi Amos.

Na czwartej zmianie w biało czerwonym stroju pojechała Kinga Żur. Nasza drużyna spada na 13. miejsce ze stratą 5:04, ale dwie ostatnie nasze zmiany będą na pewno bardzo mocno – pojadą Matylda Szczecińska i Krzysztof Łukasik.

Piąta, przedostatnia zmiana to potężne umocnienie przed ostatnim okrążeniem, które pojedzie aktualny Mistrz Świata, Jordan Sarrou. Minuta przewagi to dużo. Na drugim miejscu Niemcy, 14 sekund USA czyli bardzo dobry przejazd Kate Courtney. Będąca na początku wyścigu na 11. miejscu Austria bija na czwarte miejsce ze stratą tylko kilku sekund do podium, a ostatnią zmianę pojedzie Laura Stigger, więc można spodziewać się poprawy wyniku. Na kolejnych miejscach Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy i Belgia.

Jeśli chodzi o polską ekipę to piąta zmiana należała do Matyldy Szczecińskiej, która dojechała na 12. miejscu zwiększając stratę do 6:15.

Szósta, ostatnia zmiana to wykończenie przez Jordana Sarrou dobrego wyniku wypracowanego przez Francję. Dorzucają siódmy złoty medal w sztafecie drużynowej! O pozostałych dwóch miejscach decyduje sprinterski finisz między zawodnikami USA i Niemiec. Ostatecznie Amerykanin Riley Amos jest szybszy od Niemca, Luca Schwarzbauera. Włosi i Szwajcarzy poza podium.

Ostatnią zmianą w naszej sztafecie był Krzysztof Łukasik, który utrzymał miejsce 12. miejsce Polski ze stratą 6:58.

Ostateczne wyniki:

  1. Francja – Mathias Accaro, Adrien Boichis, Lena Gerault, Tatian Tournut, Line Burquier, Jordan Sarrou – 1:25:51
  2. USA – Christopher Blevins, Brayden Johnson, Savilia Blunk, Ruth Holcomb, Kate Courtney, Riley Amos – 1:26:39
  3. Niemcy – Leon Kaiser, Paul Schehl, Sina van Thiel, Nina Benz, Ronja Ejbl, Luca Scharzbauer – 1:26:40

12. Polska – Mateusz Nieboras, Filip Brzóska, Katarzyna Solus Miśkowicz, Kinga Żur, Matylda Szczecińska, Krzysztof Łukasik – 1:32:49

Pełne wyniki


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0