Mathieu van der Poel, Shirin van Anrooij, Léo Bisiaux. Marek Konwa 17. zawodnikiem Elity! | Mistrzostwa Świata w kolarstwie przełajowym 2023 – Hoogerheide, Holandia | WYNIKIfot. UCI Cyclo-cross

HomeSportWyniki

Mathieu van der Poel, Shirin van Anrooij, Léo Bisiaux. Marek Konwa 17. zawodnikiem Elity! | Mistrzostwa Świata w kolarstwie przełajowym 2023 – Hoogerheide, Holandia | WYNIKI

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Ależ emocji dostarczył trzeci dzień przełajowych Mistrzostw Świata, które rozegrane zostały w tym roku w holenderskim Hoogerheide. Każdy z wyścigów – Juniorów, Orliczek i oczywiście Elity był bardzo ciekawy, a rozstrzygnięcie niepewne aż do samej linii mety. Oczywiście wszyscy wyczekiwali przede wszystkim pojedynku Mathieu van der Poel’a i Wouta van Aerta, ale działo się zdecydowanie więcej. No i doskonała jazda Marka Konwy, który z naprawdę niewielką stratą wjeżdża na metę na 17. miejscu!


Chaotyczny wyścig Juniorów pełen kraks

Najliczniej obsadzony wyścig, chyba najmniej kalkulacji, duża nerwowość. Na efekty nie musimy długo czekać, już zaraz po starcie mamy pierwszą kraksę w której zblokowani zostają Mikołaj Kubica i Ksawery Adaszak. Brajan Świder szczęśliwie jest wyżej, a Ksawier Garnek omija i jedzie dalej. Niestety to nie jedyna kraksa. Kilka minut później widzimy jak sczepiają się dwaj zawodnicy a w nich wjeżdżają kolejni, w tym Brajan Świder. Na szczęście szybko się zbiera i jedzie dalej.

W wyścigu od startu do mety prowadzi Francuz Leo Bisiaux, który z okrążenia na okrążenie powiększa przewagę – początkowo to jest tylko kilka sekund. Na okrążenie do końca przewaga wynosi już ponad 20 sekund, ale błędy oraz problemy z napędem kosztują go trochę czasu. Mimo wszystko na metę dojeżdża z przewagą 11 sekund nad Holendrem Senną Remijn.

Za plecami tej dwójki trwa zacięta walka o brązowy medal. Jeden krążek i aż czterech chętnych – Yordi Corsus, Wies Nuyens, Seppe van den Boer i Keije Solen.

 1. Leo Bisiaux – Francja
 2. Senna Remijn – Holandia
 3. Yordi Corsus – Belgia
 • Brajan Świder – miejsce 40 / +2:59
 • Ksawier Garnek – miejsce 53 / +3:51
 • Mikołaj Kubica – miejsce 63 / +4:47
 • Ksawery Adaszak – miejsce 69 / +6:13

Powtórka wyścigu juniorów – player.pl

Pełne wyniki

Shirin van Anrooij vs. Zoe Backstedt

Wyścig orliczek to chyba najbardziej przewidywalny wyścig całych Mistrzostw. Wszystko idzie zgodnie z tym czego się spodziewaliśmy – Shirin van Anrooij szybko przejmuje inicjatywę i odjeżdża na pierwszym okrążeniu. Jej koła przez pierwsze okrążenia pilnuje pierwszoroczna Orliczka – Zoe Backstedt, która jako Juniorka zdobywała tęczowe koszulki zarówno na szosie, jak i w przełaju. Z rundy na rundę jednak przewaga Holenderki nad Brytyjką powiększa się z kilku do kilkunastu sekund, by na mecie sięgnąć pół minuty.

Za plecami tej dwójki mamy ciekawy pojedynek o trzecie miejsce, z którego stopniowo – przez błędy i upadki – odpadają Marie Scheriber czy Line Burquier. Ostatecznie brązowy medal dla Czeszki Kristiny Zemanovej!

Jedyna nasza reprezentantka w tym wyścigu, Malwina Mul zaczyna bardzo dobrze, jedzie wysoko, z tylko kilkusekundową grupą. Później jednak coś się dzieje, co powoduje, że spada do drugiej dziesiątki, gdzie już potem jedzie cały wyścig.

 1. Shirin van Anrooij – Holandia – 45:53
 2. Zoe Backstedt – Wielka Brytania – 46:26
 3. Kristyna Zemanova – 47:25
 • Malwina Mul – miejsce 20 / +5:29

Powtórka wyścigu U23 kobiety – player.pl

Pełne wyniki

Mathieu van der Poel vs. Wout van Aert vs. reszta świata

Dokładnie tak wyglądał wyścig elity mężczyzn. Praktycznie zaraz po starcie Mathieu i Wout wychodzą na prowadzenie, pilnują się i…odjeżdżają. Pierwsze okrążenie kończą z przewagą kilkunastu sekund. Przez cały wyścig można odnieść wrażenie, że jadą dwaj bliźniacy albo dwa klony – żaden z nich nie umie zadać takiego ataku, na który ten drugi byłby w stanie odpowiedzieć. Są mocne uderzenia w pedał Wouta na podjazdach, są próby odjazdy Mathieu po przeszkodach, które pokonuje trochę szybciej od Belga. Nic tu nie działa, nic nie przynosi efektu. Pewnym staje się, że wszystko rozegra się na ostatnich asfaltowych kilkuset metrach prostej do mety. I tak właśnie jest. Wout wjeżdża jako pierwszy, tuż za nim Mathieu. Tego dnia wieje w plecy, co wykorzystuje Holender, który praktycznie od razu przechodzi do ataku, wyskakuje zza Belga, wypracowuje minimalną przewagę i pierwszy przekracza linię mety.

To piąta tęczowa koszula Mathieu van der Poel’a, który na mecie mówi, że „to jedno z trzech największych zwycięstw w jego sportowej karierze!”.

Za plecami tej dwójki mamy kolejny holendersko-belgijski pojedynek. Początkowo na miejscach 3 i 4, koło w koło jadą Belgowie Michael Vanthourenhout oraz Gerben Kuypers, ale na cztery okrążenia do końca słabną, a na ich miejsce wskakują Eli Iserbyt oraz Lars van der Haar, którzy dodatkowo podkręceni przez kibiców także do samego końca, runda za rundą, jadą koło w koło. W efekcie mamy holendersko-belgijski pojedynek o pierwsze miejsce, ale także o trzecie miejsce. Tu też mamy sprint na kreskę, ale wygraną przez Belga, Eli Iserbyta.

Wreszcie mocny, polski akcent czyli bardzo dobry występ Marka Konwy, który w przeciwieństwie do startu tydzień wcześniej w Pucharze Świata w Besancon daje radę zabrać się do pierwszej grupy. Przez dwa pierwsze okrążenia udaje mu się jechać w pierwszej dziesiątce, cały czas w pierwszej grupie, nie licząc Mathieu i Wouta. Później jednak grupa się rozrywa a Marek przez chwilę spada poza Top20, by na kolejnych okrążenia przebić się ponownie do przodu. W pewnym momencie jedzie nawet na 14. miejscu. Ostatecznie ze stratą tylko 1:37 wjeżdża na metę na 17. miejscu, co jest najlepszym wynikiem polskich zawodników na tych Mistrzostwach oraz najlepszym wynikiem polskiego zawodnika Elity od czasu kiedy Dariusz Gil w 2003 roku zajął 11 miejsce.

 1. Mathieu van der Poel – Holandia – 1:07:20
 2. Wout van Aert – Belgia – 1:07:20
 3. Eli Iserbyt – Belgia – 1:07:32
 • Marek Konwa – miejsce 17 / +1:37

Powtórka wyścigu elity mężczyzn – player.pl / sport.tvp.pl

Pełne wyniki


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0