Obrońcy tytułów, faworyci, czarne konie… | Mistrzostwa Polski MTB XCO, Boguszów Gorcefot. Ola Sulikowska

HomeSportZapowiedzi

Obrońcy tytułów, faworyci, czarne konie… | Mistrzostwa Polski MTB XCO, Boguszów Gorce

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Start w Mistrzostwach Polski dla wszystkich zawodników to wyjątkowe wydarzenie i nie ma tu żadnego przypadku. Każdy przyjeżdża tu z jakimś celem – dla jednych to obrona koszulki, dla innych walka o koszulkę, jeszcze inni chcą powalczyć o top10, a jeszcze inni uciec przed dublem. Dla każdego kto startuje w Mistrzostwach Polski to święto, najważniejsza impreza sezonu.


Po Kielcach, Żerkowie, Warszawie, Gielniowie oraz Mrągowie olimpijska odmiana cross country i Mistrzostwa Polski wróciły w końcu „do domu” czyli w góry, stąd też tegoroczny hashtag #MTBjestWdomu. Patrząc na praktykę UCI gdzie Mistrzostwa Świata wędrują między organizatorami kolejnych rund Pucharu Świata, może także u nas Mistrzostwa Polski powinny rotacyjnie odbywać się w tych miejscach gdzie dziś rozgrywany jest Puchar Polski? Z dyskusją o tym na pewno nie ma co zwlekać… Oczywiście nie każda miejscówka sprawdzi się w szczycie sezonu wakacyjnego, ale zapewne większość da radę!

Zanim starty indywidualne, które zaplanowane są na sobotę i niedzielę, to pierwszego dnia Mistrzostw Polski w Boguszowie rywalizować będą sztafety drużynowe, sztafety mieszane, a na koniec dnia na skróconej rundzie odbędzie się druga w historii walka o tytuły mistrzowskie w short tracku.

Sztafety

Ze względu na wprowadzenie do piątkowego programu rywalizacji elity w short tracku otworzyła się furtka do tego, by w sztafetach drużynowych wystawiać zawodników kategorii masters. W sumie zgłoszonych jest 12 drużyn, każda wystawia najlepszych z najlepszych by powalczyć o medale! Najstarszymi zawodnikami – nikomu nie wypominając peselu – są w barwach RK Exclusive Doors Wojciech Halejak i w barwach Pho3nix Cycling Team Bogdan Czarnota. Zapowiada się naprawdę ciekawe widowisko.

Short track

W elicie kobiet tytułu nie obroni Maja Włoszczowska, ale komplet zapisanych zawodniczek zapowiada ciekawą i moim zdaniem wyrównaną walkę.

W elicie mężczyzn tytułu bronić będzie Bartłomiej Wawak. Trudno powiedzieć czy którykolwiek z zawodników będzie w stanie z nim nawiązać bezpośrednią walkę, w końcu ma duże doświadczenie w short tracku startując w nim wielokrotnie w tym sezonie Pucharu Świata, ale wydaje mi się, że możemy tu mieć jakąś niespodziankę. Obstawiałbym na podium co najmniej jednego orlika!

Juniorka

W kategorii Juniorka w 2021 tytuł wywalczyła Kinga Żur, choć już tamten start pokazał, że Natalia Grzegorzewska w kolejnym sezonie będzie rozdawać karty. I tak pewnie będzie w tym roku. Kilka tygodni temu Natalia zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy w kolarstwie górski i tylko jakieś zdarzenie losowe mogłoby przekreślić jej szanse na sięgnięcie po tytuł Mistrzyni Polski w kategorii Juniorka. Podium zapewne uzupełni Laura Choma lub Tatiana Gromada.

Junior

W kategorii Junior w zeszłym roku wygrał Filip Brzóska, któremu niestety nie było dane cieszyć się noszeniem koszulki z orłem zbyt długo, bo w kolejnym sezonem przeszedł do starszej kategorii wiekowej. Tym samym nie będzie obrony koszulki, będzie walka o koszulkę!

Główni pretendenci do tytułu to Brajan Świder (Mistrz Polski 2021 Junior Młodszy), Maksymilian Wiśniowski, Mateusz Szyszko, Filip Surdyk. Nieznana jest dyspozycja Ksawiera Garnka, który w ostatnich miesiącach nie startował.

Elita kobiety – U23 kobiety

Dla zawodniczek w kategorii Elita Kobiet i U23 Kobiety to będą historyczne Mistrzostwa Polski, bo po 10 latach po koszulkę w Elicie kobiet sięgnie ktoś inny niż Maja Włoszczowska. W 2012 roku tytuł mistrzowski zdobyła w Kielcach Paula Gorycka – w tamtym sezonie ani Ola Dawidowicz ani Maja Włoszczowska nie wzięły udziału w imprezie przygotowując się na zgrupowaniu do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.

W grze o tytuł będą na pewno z elity Tosia Białek, Klaudia Czabok, Paula Gorycka, Aleksandra Podgórska i Gabriela Wojtyła. O wynik open może powalczyć także Matylda Szczecińska, a w orliczkach do walki o medale włączą się na pewno Milena Drelak, Magda Zawierta i Julia Zięba.

U23 mężczyźni

W zeszłym roku o tytuł mistrzowski powalczyli ostatnioroczni orlicy czyli Stanisław Nowak i Mateusz Nieboras. Ten drugi trochę sprawił niespodziankę przygotowując się wzorowo do wyścigu i ostatecznie dystansując Staszka, który musiał zadowolić się srebrnym medalem. Od tego sezonu obaj ścigają się w elicie, więc w U23 mężczyzn mamy nowe rozdanie, a tu w grze co najmniej cztery nazwiska – wracający po kontuzji Konrad Czabok, Łukasz Helizanowicz, Piotr Kryński oraz jeżdżący już tylko prawie na szosie Miłosz Ośko.

Elita mężczyźni

Kto był rok temu w Boguszowie Gorcach ten pamięta zacięty i co ważne wyrównany pojedynek między Bartkiem Wawakiem, Krzyśkiem Łukasikiem oraz Kubą Zamroźniakiem. Ostatecznie przez upadek Krzysztof Łukasik wycofał się z rywalizacji, a wyścig, tytuł i koszulkę z orłem wygrał Bartek Wawak, który wygrał z Kubą Zamroźniakiem dosłownie o błysk szprychy. Trzecie miejsce zajął Filip Helta.

W tym roku na starcie nie zobaczymy Kuby Zamroźniaka, który dość niespodziewanie – nie mogąc znaleźć klubu na sezon 2022 – zakończył swoją karierę sportową. Głównym pretendentem do tytułu jest jego obrońca czyli Bartek Wawak, który w ostatnich Pucharach Świata pokazał absolutnie wysoką dyspozycję meldując się Top15! Ale nie będzie tak łatwo, na pewno Krzysztof Łukasik i Filip Helta włączą się do walki. Nie można też zapominać o Karolu Ostaszewski, Pawle Bernasie czy Piotrze Brzózce – cała trójka w tym sezonie notowała bardzo dobre wyniki. Ostatnim startem w Wałbrzychu także Michał Topór pokazał, że może zakręcić się co najmniej wokół szerokiego podium.

MP XCO 2021, Boguszów-Gorce – wyniki Junior Młodszy, Junior(ka), U23, Elita

Cyklosport

W tym samym przedziale wiekowym co zawodnicy elity jest alternatywna – Cyklosport. Nie ma tu wielu zawodników, ale jest broniący tytułu z zeszłego roku Damian Staroń. Zobaczymy, czy ktoś w tym roku będzie w stanie mu zagrozić czy też obrona koszulki przyjdzie mu stosunkowo łatwo.

Masters

Nie sposób pominąć rywalizację wśród starszych kategorii wiekowych, czyli tych, którzy pamiętają jak kolarstwo górskie się zaczęło i jak ewoluowało. Mowa oczywiście o Mastersach, których szeregi w ostatnich latach zasila coraz więcej osób, ambitnych amatorów, którzy na przestrzeni lat wykonali często tytaniczną pracę osiągając poziom umożliwiający im rywalizację ze ścisłą krajową czołówką.

W Masters I tytułu będzie bronić Tomek Niedźwiecki, który rok temu właśnie w Boguszowie Gorcach sięgnął po ten tytuł. Na pewno jest w gronie faworytów, bo ostatnie starty w Pucharze Polski (Jelenia Góra i Wałbrzych) kończył za każdym razem na najwyższym stopniu podium. Ale nie będzie łatwo, bo na liście startowej także Łukasz Matusiak, Adrian Rzeszutko, Janusz Put, Marcin Kawalec czy Mikołaj Jurkowlaniec. W sumie blisko 30 zawodników, co jest jedną z wyższych frekwencji w tej kategorii!

W Masters II zapowiada się powtórka pojedynku ucznia i mistrza czyli Szczepana Paszka i Bogdana Czarnoty, który rok temu sięgnął nie tylko po tytuł Mistrza Polski, ale także Mistrza Europy w tej kategorii. Pogodzić ich jednak może Michał Bogdziewicz, ale nie tylko, bo na liście startowej Przemysław Baranowski, Remigiusz Ciok, Arek Jusiński i Grzegorz Maleszka. Tu też mamy 30 zawodników, dużo!

W kategorii Masters III tytułu broni Daniel Pepla, a ponieważ za wyjątkiem Jarka Wojczala nikt ze zgłoszonych zawodników nie startował w Pucharze Polski, to też trudno tu wyrokować.

W kategorii Masters IV debiutuje wielokrotny Mistrz Polski, aktualny Mistrz Europy w maratonie MTB – Jacek Brzózka i zapewne jego będą musieli się najbardziej obawiać rywale – broniący tytułu Jan Zozuliński oraz Andrzej Misina. Tym razem jednak zapowiada się, że będzie komplet na podium!

Cyklosport Kobiety – Masters Kobiety

Nie zapominajmy o Paniach – co prawda w Cyklosport Kobiety ponownie mamy samotną Agnieszkę Mojżesz, za to w Masters Kobiety sześc zawodniczek, w tym broniąca tytułu Adrianna Broda, która pewnie będzie musiała odpierać ataki Marty Garnek. W grze o trzecie miejsce pewnie wszystkie pozostałe zawodniczki. Warto tu też dodać, że Kamila Gurzyńska, która rok temu stała na podium w kategorii Masters Kobiety w tym roku wystartuje w kategorii Elita, podobnie jak Agnieszka Patoka, która postanowiła sprawdzić się na tle najlepszych w kraju.

MP XCO 2021, Boguszów-Gorce – wyniki Cyklosport i Masters

Listy startowe:

  • sztafety – link
  • short track – link
  • starty indywidualne – link
  • amator – link

Najważniejsze linki:


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0