MP XCO 2021, Boguszów-Gorce – wyniki Cyklosport i Mastersfot. mtbxcpl / Ola Sulikowska

HomeSportWyniki

MP XCO 2021, Boguszów-Gorce – wyniki Cyklosport i Masters

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


7 sierpnia 2021, Boguszów Gorce, drugi dzień Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim w olimpijskiej formule cross country. O rywalizacji pierwszego dnia w sztafetach możecie przeczytać w osobnym wpisie. Sobota stała przede wszystkim pod znakiem rywalizacji w kategoriach Cyklosport i Masters. Ponadto odbyły się wyścigi towarzyszące – w kategoriach Amator, Żak, Żakini, Młodzik i Młodziczka.


Kobiety

Grono kobiet startujących w Mistrzostwach Polski jest zawsze skromne, ale w tym roku chyba po raz pierwszy mieliśmy sytuację, w której samo dojechanie do mety nie wystarczyło by wrócić do domu z medalem. W każdym razie nie w każdej kategorii. Zarówno w kategorii Cyklosport Kobiety, jak i w Masters Kobiety rywalizacja przebiegała pod dyktando zawodniczek MTB Pressing Team, które co prawda wywodzą się z maratonów, ale obie prowadzone przez Tomka Kubalę odkryły cross country i jak widać doskonale sobie w nim radzą. Adrianna Broda już w zeszłym roku sięgnęła po tytuł Mistrzyni Polski, a w Boguszowie Gorcach skutecznie go obroniła.

Masters Kobiety:

 1. Adrianna Broda – MTB Pressing Team
 2. Marta Garnek – UKS Dream Bike Bielawa
 3. Kamila Gurzyńska – Sara Workwear Wheel Brothers

Pełne wyniki

Cyklosport Kobiety:

 1. Agnieszka Mojżesz – MTB Pressing Team

Pełne wyniki

Amator Kobiety:

 1. Sylwia Górna – Żary MTB Team

Pełne wyniki

fot. mtbxcpl / Ola Sulikowska

Amator

Osoby chcące spróbować swoich sił w cross country, a nie posiadające licencji mogły w tym roku zmierzyć się lekko uproszczoną trasą, na której w późniejszych godzinach rywalizowali zawodnicy licencjonowani. W zasadzie wyłączony był tylko jeden element nazywający się „Czarci Jar” – bardzo techniczny zjazd, a wraz z nim na trasie kategorii Amator nie było też podjazdu „Widokowy”. Poza tym trasa była identyczna.

Na starcie stanęło ponad 20 osób. Na pierwszym okrążeniu do przodu wysforował się Mikołaj Jurkowlaniec, ale drobne błędy skutecznie wybiły go z rytmu. W późniejszej części wyścigu zjechał się z Michałem Kowalczykiem, który ostatecznie wyszedł na prowadzenie wypracowując na mecie ponad półtorej minuty przewagi. Mikołaj Jurkowlaniec do samego końca musiał odpierać ataki Piotra Iciaszka, który wjechał raptem cztery sekundy później.

Pełne wyniki

fot. mtbxcpl / Ola Sulikowska

Cyklosport

Rywalizacja zawodników w kategorii Cyklosport odbywała się trochę w cieniu Masters I, głównie za sprawą tego, że obie te kategorie ruszyły na trasę razem. Rywalizację wygrał Damian Staroń, dla którego był to absolutnie pierwszy start i debiut w cross country. Na co dzień jeździ przede wszystkim górskie maratony, przede wszystkim Bike Maraton. Biorąc pod uwagę wyniki open tych dwóch połączonych kategorii to zająłby piąte miejsce w bardzo mocno obsadzonej Masters I.

 1. Damian Staroń – Ski Bike House Stronie Śląskie
 2. Adrian Zimny
 3. Daniel Lipiński – Kopernik Toruńskie Pierniki

Pełne wyniki

fot. mtbxcpl / Ola Sulikowska

Masters I

W tej kategorii nie można było mówić o przypadku. Co prawda na początku mocno ruszył Marcin Kawalec, ale bardzo szybko na prowadzenie wyszedł faworyt, Tomasz Niedźwiecki, który w tym roku jeśli nie wygrał, to na pewno stał na podium każdej rudny Pucharu Polski MTB XCO. Równa jazda, brak błędów, poprawnie techniczna jazda zaowocowała wygraną i przewagą blisko minuty nad kolejnymi zawodnikami. Bardzo dobry, również równy wyścig pojechał Grzegorz Hajda, który zajął drugie miejsce.

Warto w tym miejscu też podkreślić deklarację zwycięzcy, Tomasza Niedźwieckiego, który po wygranym wyścigu zadeklarował, że w przyszłym roku pojedzie z kategorią elita!

 1. Tomasz Niedźwiecki
 2. Grzegorz Hajda – UKS Zawojak
 3. Marcin Kawalec – IMmotion Skoda Gall ICM Team

Pełne wyniki

fot. mtbxcpl / Ola Sulikowska

Masters II

Od lat ta kategoria nazywana jest „grupą śmierci”. Wszystko oczywiście za sprawą faktu, że nie ma tu przypadkowych osób, a czołówka rywalizuje między sobą co najmniej od 20 lat. Tym razem zapowiadało się, że może „świeża krew” w osobie Szczepana Paszka coś namiesza, bo od startu bardzo mocno zaatakował i wypracował w pewnym momencie może nawet 30 sekund przewagi nad goniącymi go zawodnikami. Niestety ta szarża swoje kosztowała i już w połowie wyścigu doszło do zmiany na prowadzeniu, najpierw mocno zbliżył się do Szczepana Bogdan Czarnota, a później go wyprzedził i coraz bardziej powiększał przewagę.

Na mecie Bogdan Czarnota przyznał, że nie był w wybitnej dyspozycji, na miarę tytułu Mistrza Polski i głównie „głową” wygrał ten wyścig.

Na kolejnych miejscach była już raczej wyrównana rywalizacja i nie było większych przetasowań w zasadzie już od drugiego (z czterech) okrążenia – Michał Bogdziewicz, Mirosław Bieniasz, Przemysław Baranowski, Arkadiusz Jusiński, Dariusz Poroś, Grzegorz Malesza i Norbert Łysiak. Tak wygląda pierwsza dziesiątka.

 1. Bogdan Czarnota – RK Exclusive Doors MTB Team
 2. Szczepan Paszek – Fitwheels Bikestacja
 3. Michał Bogdziewicz – Bogdziewicz Team

Pełne wyniki

Masters III

Kategoria zawodników w wieku 50-59 lat ruszyła minutę po młodszej kategorii. Już dosłownie kilkadziesiąt metrów po starcie do przodu wystrzelił Daniel Pepla, a w połowie okrążenia jego przewaga wynosiła około pół minuty. Jak sam później powiedział na mecie, nie tyle odjechał, co odbiegł rywalom, bo właśnie na takie pokonanie jednej z błotnych sekcji się zdecydował. Jak widać się opłaciło.

 1. Daniel Pepla – Trezado Wolfpack
 2. Jacek Brzózka – JBG-2 CryoSpace
 3. Krzysztof Gierczak – Zryw Buszkowiczki

Pełne wyniki

Masters IV

Zawodników 60+ stanęło na starcie tylko dwóch – Jan Zozuliński oraz Andrzej Misina. Ten drugi na bardzo klasycznym rowerze z kołami 26″ oraz V-brake’ami, co tylko pokazuje po raz kolejny, że nie sprzęt, a wola walki i rywalizacji sportowej liczy się przede wszystkim.

 1. Jan Zozuliński
 2. Andrzej Misina – GK Gliwice

Pełne wyniki

Żaki, Żakinie, Młodzicy i Młodziczki

Ostatnimi punktami drugiego dnia Mistrzostw Polski były wyścigi towarzyszące kategorii młodzieżowych. Jednocześnie kategoria Młodzik była najbardziej liczną kategorią tego dnia, na starcie stanęło 62. zawodników, co też wymagało dodatkowej rozbiegówki dla lepszego rozciągnięcia stawki.

Żak:

 1. Maciej Rogalski – Warszawski Klub Kolarski
 2. Michał Struzik – Warszawski Klub Kolarski
 3. Kacper Zygmuntowicz – KSM Trek Racing Team

Żakini:

 1. Natalia Piróg – KS Deichmann SKS MAT Sobótka
 2. Antonina Kucharska – Belta Team Gdańsk
 3. Aniela Magdziarczyk – KK Nexelo Wałbrzych

Młodzik:

 1. Maksymilian Matysik – UKS Zawojak
 2. Piotr Hankus – RK Exclusive Doors MTB Team
 3. Aleksander Struzik – Warszawski Klub Kolarski

Młodziczka:

 1. Maria Ambrożkiewicz – Warszawski Klub Kolarski
 2. Anna Bielawska – KS Optyk Okular Jelenia Góra
 3. Karolina Poroś – Mitutoyo AZS Wratislavia

Pełne wyniki


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0