Alicja Matuła i Maciej Jarosławski z tytułami Mistrzów Polski | Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, Orawka

HomeSportWyniki

Alicja Matuła i Maciej Jarosławski z tytułami Mistrzów Polski | Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, Orawka

Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży to walka o tytuły mistrzowskie dla kategorii Juniora Młodszego i Juniorki Młodszej. Po dwóch pandemicznych latach w tym roku finały w sportach letnich organizuje Województwo Małopolskie. W przypadku kolarstwa górskiego padło na znaną od wielu lat Orawkę czyli w dużej mierze wyścig po stoku narciarskim.


Dwa wyścigi. W kategorii Juniorka Młodsza na liście startowej tylko 15 zawodniczek, które do pokonania mają dwa i pół okrążenia.

Alicja Matuła wjeżdża na metę jako pierwsza po 45 minutach wyścigu. Trudno nazwać to rywalizacją, bo od samego początku oderwała się od stawki zawodniczek i przez cały wyścig sama nadawało sobie tempo kontrolując przewagę, która na mecie urosła aż do trzech i poł minuty nad Hanią Mazurkiewicz i blisko czterech minut nad Anną Gaborską.

Jeśli chodzi o Juniora Młodszego to na liście startowej 45 zawodników, a do pokonania cztery i pół rundy. Początkowo mocno rusza i na prowadzeniu jedzie Konrad Jeżewski, jednak szybko chyba zracjonalizował swoje możliwości i ustawił się trzyosobowej grupce prowadzącej w składzie z z Jakubem Półchłopkiem i Maciejem Jarosławskim. Z okrążenia na okrążenie stawka się rozciąga i różnice w czołówce się wydłużają.

Maciej Jarosławski przy wjeździe na przedostatnie okrążenie ma przewagą 23 sekund nad Jakubem Półchłopkiem. Trzecią pozycję utrzymuję Konrad Jeżewski, ale już za jego plecami jedzie Stefan Mandes. W zasięgu powalczenia o trzecie miejsce są także Tadeusz Bluszcz, Aleksander Struzik oraz Kacper Doppke.

Wjeżdżając na ostatnie okrążenie Maciej Jarosławski ma potężną przewagę nad rywalami, w tym faworytem, Jakubem Półchłopkiem, która na rundę do końca ma 1 minutę i 55 sekund straty. Co ciekawe zawodnik z klubu w Skomielnej wyraźnie słabnie, na ostatnie kółko wjeżdża razem z Kubą Brutkowskim i Kacprem Doppke.

Meta! Maciej Jarosławski z potężną przewagą wygrywa rywalizację i sięga po tytuł Mistrza Polski. Sukces tym większy, że jeszcze w maju Maciek mierzył się z problemami zdrowotnymi, które skutecznie wykluczyły go nie tylko z rywalizacji, ale także z treningów. Ze stratą dwóch minut wjeżdża Jakub Brutkowski, co jest sporą niespodzianką. Na trzecim, kilkanaście sekund później wjeżdża Kacper Doppke. Na czwartym miejscu Jakub Półchłopek. Na piątym Aleksander Struzik.

Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży był ostatnim etapem kwalifikacji do Reprezentacji Polski na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Szwajcarii, które już w lipcu!

A już w dniach 22-24 lipca w Boguszowie Gorcach odbędą się Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim dla kategorii Junior, Orlik, Elita, Cyklosport i Masters. W wyścigach towarzyszących pojadą Żaki, Młodzicy, Juniorzy Młodsi oraz Amatorzy.

COMMENTS

DISQUS: 0