Kadra Narodowa MTB U17 powołana. W końcu!

HomeSportReprezentacja

Kadra Narodowa MTB U17 powołana. W końcu!

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Startem w Pucharze Czech MTB w Zadov oficjalnie zainaugurowane zostało powołanie chyba pierwszej w historii Kadry Narodowej MTB U17 czyli Juniorów Młodszych i Juniorek Młodszych. Selekcjonerem został Maciej Jeziorski, z jednej strony aktywny zawodnik, z drugiej zaangażowany trener, który zawsze był i jest blisko młodzieży. Tym samym mamy kolejny element układanki, który dołącza do funkcjonującej już pod opieką Przemka Gierczaka Kadry Narodowej MTB w kategoriach Junior oraz U23, a także przeznaczoną dla najlepszych z najlepszych – Kadrą Narodową MTB Elity.


Do składu powołano zawodników na podstawie wyników z pierwszej rundy Pucharu Polski MTB XCO. Powołania otrzymała pierwsza piątka Juniorów Młodszych oraz pierwsza piątka Juniorek Młodszych:

 • Zofia Bluszcz – RK EXCLUSIVE DOORS MTB TEAM
 • Sara Bodkowska – KS LUBOŃ SKOMIELNA
 • Kamila Klaus – KAMYK RADZYMIN MTB TEAM
 • Alicja Matuła – WARSZAWSKI KLUB KOLARSKI
 • Hanna Mazurkiewicz – WARSZAWSKI KLUB KOLARSKI
 • Szymon Bakalarz – UKS DREAM-BIKE BIELAWA
 • Kacper Doppke – K.S KLIF CHŁAPOWO
 • Piotr Hankus – PHO3NIX CYCLING TEAM
 • Maciej Jarosławski – WARSZAWSKI KLUB KOLARSKI
 • Jakub Półchłopek – KS LUBOŃ SKOMIELNA BIAŁA

Docelowym startem dla tej tych zawodników jest zdobycie kwalifikacji na zaplanowane na połowę lipca Młodzieżowe Mistrzostwa Europy MTB, które odbędą się w Szwajcarii. Imprezami kwalifikacyjnymi będą Puchar Polski MTB XCO (Górale na Start) w Wałbrzychu, Puchar Polski MTB XCO (Maja Włoszczowska Race) w Jeleniej Górze oraz Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Orawce.

Wyjazd na ME MTB, bezpośrednio po Finale OOM, poprzedzony zostanie akcją szkoleniową na początku lipca Z kolei do Szwajcarii zostanie powołany węższy skład (4 chłopców U17 i 2 dziewczyny U17). Nierówny podział ze względu na płeć wynika ze specyfiki regulaminu Młodzieżowych Mistrzostw Europy i rywalizacji drużynowej. Na koniec wszyscy zawodnicy powołani do Kadry Narodowej U17 wystartują na Pucharze Czech MTB w Harrachovie.

W miniony weekend kadrowicze (kat. Junior Młodszy i Juniorka Młodsza) zaliczyli pierwszy oficjalny start występując na Pucharze Czech MTB w Zadovie.

Nie wszyscy mogli skorzystać z powołania z różnych powodów, a ostatecznie na starcie w Zadovie stanęła siódemka zawodników:

 • Sara Bodkowska – KS LUBOŃ SKOMIELNA
 • Hanna Mazurkiewicz – WARSZAWSKI KLUB KOLARSKI
 • Kamila Klaus – KAMYK RADZYMIN MTB TEAM
 • Kacper Doppke – K.S KLIF CHŁAPOWO
 • Jakub Półchłopek – KS LUBOŃ SKOMIELNA BIAŁA
 • Piotr Hankus – PHO3NIX CYCLING TEAM
 • Szymon Bakalarz – UKS DREAM-BIKE BIELAWA

Poniżej wyniki osiągnięte przez w/w zawodników oraz komentarze postartowe :

Hanna Mazurkiewicz – miejsce 20.

Trasa techniczna – bardzo mi się podobała. Dzięki objechaniu wcześniej z zawodnikami z kadry oraz trenerem Maćkiem Jeziorskim opanowałam każdy element techniczny trasy. Pogoda dopisała, tym razem obyło się bez deszczu. Wyścig bardzo różnił się od tych w Polsce, znacznie więcej zawodniczek na starcie, co wiązało się ze startem z dalszych miejsc. Trasa na wysokości 1000 m n.p.m też nie ułatwiała zadania. Było sporo biegania w kilku miejscach na trasie. Na wszystkich kółkach starałam się skupiać na płynności jazdy i dobrym przejechaniu wszystkich elementów technicznych.

Sara Bodkowska – miejsce 22.

Był to mój pierwszy start w barwach narodowych z czego jestem bardzo dumna, że w ogóle miałam taką okazję mieć orzełka na piersi! Po małych problemach na trasie, (lekka kraksa na starcie, a na drugiej rundzie odkręciło mi się koło) dojeżdżam do mety na 22miescu. Start z ostatniego rzędu. Trasa bardzo mi się podobała. Długie podjazdy po korzeniach, niezbyt wysokie dropy i fajne rockardeny (nawet, jeden z nich był pod górę). Wyścig zaliczam do bardzo udanych i nie mogę się już doczekać kolejnych.

Kamila Klaus – DNF

Pierwszy wyjazd kadrowy w tym roku już za mną. Start w barwach narodowych był dla mnie zaszczytem i chciałam pokazać się z najlepszej strony. Dyspozycja była, dobry start i równa, szybka jazda. Niestety chwilowa dekoncentracja kosztowała mnie jazdę nie do mety, tylko pod rentgen. Na szczęście nic strasznego się nie stało i jestem zdeterminowana, aby pokazać na co mnie stać w kolejnych startach.

Jakub Póchłopek – miejsce 17.

Do Zadova przyjechaliśmy dwa dni przed wyścigiem, więc był czas żeby dobrze oswoić się z trasą. Na rundzie było mnóstwo korzeni i kamieni, nie brakowało również fajnych elementów technicznych. Na starcie w mojej kategorii stanęło pond 100 zawodników z różnych krajów. Ustawiony zostałem na 54. pozycji czyli w okolicy 7-8 rzędu. Start jak dla mnie pechowy, stojący przede mną zawodnik z Czech urwał łańcuch skutecznie mnie blokując. Kosztowało mnie to utratę o około 20 miejsc. Pierwsze kółko było bardzo chaotyczne z powodu przepychania się do przodu. Z kolejną każdą rundą jechało mi się coraz lepiej i przesuwając się cały czas do przodu wyścig kończę na 17. miejscu z czego jestem zadowolony, jednak wiem że stać mnie na dużo więcej.

Kacper Doppke – miejsce 26.

Start dobry, przebijanie się do przodu … techniczne elementy nie sprawiają mi większej trudności. Niestety na drugim kółku trochę nieuwagi i przebijam oponę na rockgardenie. Szybko staram się dojechać do boksu na zmianę koła (dzięki Jan Miazek) i ruszam dalej, żeby nadrabić to co straciłem na boksie. Ostatecznie wyścig kończę na 26 miejscu. Z wyścigu jestem zadowolony.

Piotr Hankus – miejsce 46.

Puchar Czech w Zadovie był udany, ale w trakcie wyścigu katar i uczulenie dawały znak. Zatkany nos nie pozwolił mi dać z siebie 100 %. Na ostatnim okrążeniu zaliczyłem lekka glebę zahaczając pedałem o korzeń, w efekcie kilku rywali mnie wyprzedziło. Trasa była techniczna, zjazdy i dropy były trudne, przez co wiele osób traciło kontrolę nad rowerem. Z kolei długi podjazd zaraz po zjeździe był dla mnie czymś, czego nie za bardzo lubię. Dojechałem na 46. miejscu. Trasa mi się podobała. Jestem bardzo zadowolony, że mogłem jechać w narodowych barwach i reprezentować swój kraj,

Szymon Bakalarz – miejsce 61.

Start o 9.30 z ostatniej linii. Zostaje wyczytany jako jeden z ostatnich zawodników na linię startu (#102). Po starcie uczestniczę w kraksie i tracę dużo cennych sekund. Dalej staram się jechać równo, stopniowo wyprzedzając zawodników z Czech. Na metę wjeżdżam jako 61. zawodnik, z czego jestem zadowolony.

Podziękowania dla Polskiego Związku Kolarskiego za możliwość startu w zawodach.

Bieżące informacje na temat funkcjonowania Kadry Narodowej U17 można znaleźć na oficjalnym fanpage.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0