MP XCO 2021, Boguszów-Gorce – obrońcy tytułów i faworyci

HomeSportZapowiedzi

MP XCO 2021, Boguszów-Gorce – obrońcy tytułów i faworyci

W piątek 6 sierpnia 2021 w Boguszowie Gorcach rozpoczną się Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim, dla wielu zawodników oraz klubów to docelowa impreza sezonu. Ze względu na Igrzyska Olimpijskie została o kilka tygodni przesunięta w czasie. W piątek rywalizacja Sztafet Mieszanych oraz Sztafet Drużynowych, a w sobotę i niedzielę walka o tytuły indywidualnych Mistrzów Polski w kilkunastu kategoriach.


Obrońcy tytułów

Zacznijmy od tych, którzy w Boguszowie Gorcach będą bronić tytułów wywalczonych w roku ubiegłym w Mrągowie:

 • Sztafeta: Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team
 • Elita – Maja Włoszczowska i Krzysztof Łukasik
 • U23 – Klaudia Czabok i Piotr Kryński
 • Junior – Krzysztof Klimek
 • Juniorka – Patrycja Zawierta
 • Junior Młodszy – Iwo Pacałowski
 • Juniorka Młodsza – Natalia Grzegorzewska
 • Cyklosport – Michał Glanz i Adrianna Broda
 • Masters kobiety – Marta Garnek
 • Masters I – Piotr Sułek
 • Masters II – Remigiusz Ciok
 • Masters III – Jacek Brzózka
 • Masters IV – Mariusz Witkiewicz

Dla osób śledzących na bieżąco krajowe cross country to co napiszę poniżej będzie oczywiste, ale musi wybrzmieć – drużyna Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team została rozwiązana z końcem 2020 roku. Większość jej zawodników znalazła miejsce w nowej ekipie RK Exclusive Doors MTB Team, która w tym roku wystawi dwie pełne drużyny. Klaudia Czabok od tego sezonu rywalizuje w elicie, ale niestety nie stanie na starcie MP XCO ponieważ kilka dni temu na jednym z treningów złamała rękę. Patrycja Zawierta, podobnie jak Matylda Szczecińska od tego sezonu są już Orliczkami. Podobnie kategorię wyżej jeździ Iwo Pacałowski, który od tego roku jeździ jako Junior.

Lista startowa Sztafety Mieszane i Drużynowe (XCR)

Lista startowa cross country (XCO)

Faworyci Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim

Zacznijmy od najmłodszych kategorii – Juniorka Młodsza, tu bezapelacyjną faworytką jest dominująca każdy wyścig Natalia Grzegorzewska (Mitutoyo AZS Wratislavia). W zasadzie chyba nikt nie powinien zagrozić jej w obronie koszulki z ubiegłego roku. W walce o medale na pewno będą Hania Mazurkiewicz (Warszawski Klub Kolarski), Tatiana Gromada (RK Exclusive Doors) oraz Sara Bodkowska (KS Luboń Skomielna Biała).

Junior Młodszy – przede wszystkim to jedna z najliczniej obsadzonych kategorii. Na starcie ponad 70 zawodników. Nie ma tu raczej pewnego faworyta, a najbardziej zaciętej rywalizacji spodziewam się między Ksawierem Garnkiem (RK Exclusive Doors) oraz Brajanem Świdrem (KS Luboń Skomielna Biała). Na pewno łatwo nie odpuszczą także Filip Surdyk (Kamyk Radzymin) czy Maciej Jarosławski (Warszawski Klub Kolarski).

Juniorka – w tej kategorii jeśli nie wszystkie, to zdecydowaną większość wyścigów w tym roku wygrała Kinga Żur (KS Luboń Skomielna Biała), co automatycznie stawia ją w pozycji faworytki. W walce o miejsca na podium widziałbym Katarzynę Praszczałek (RK Exclusive Doors), Hannę Fijałkowską (Mitutoyo AZS Wratislavia) oraz Malwinę Krzyczkowską (Warszawski Klub Kolarski).

Junior – faworytem wydaje się broniący tytułu z 2020 roku Krzysztof Klimek (RK Exclusive Doors). Ale tak łatwo nie będzie, bo równie mocnych zawodników jest co najmniej kilku – Iwo Pacałowski (Warszawski Klub Kolarski), Mateusz Szyszko (Warszawski Klub Kolarski), Filip Brzóska (KK Nexelo Wałbrzych), Maksymilian Wiśniowski (RK Exclusive Doors) czy Jan Ambrożkiewicz (Warszawski Klub Kolarski).

Kobiety open (elita + U23) – naturalnym jest, że faworytką wyścigu jest Maja Włoszczowska, ale niestety zawodniczka Kross ORLEN od jakiegoś czasu mierzy się z problemami zdrowotnymi, a po powrocie z Igrzysk Olimpijskich dopadło ją przeziębienie. Jak to wszystko wpłynie na dyspozycję dnia dowiemy się już w niedzielę. Mocną kandydatką do podium open, a na pewno do złotego medalu w kategorii U23 jest Matylda Szczecińska (Warszawski Klub Kolarski). W grze o podium open będą się liczyć na pewno także Katarzyna Solus Miśkowicz (KSM Trek Racing), Aleksandra Podgórska (RK Exclusive Doors), Gabriela Wojtyła (Superior Zator). Nie wiem czy o podium open, ale na pewno w U23 powalczą na pewno mocno siostry Patrycja Zawierta i Magda Zawierta (obie WKK Wieruszów). Zobaczymy też w jakiej formie będzie Milena Drelak (RK Exclusive Doors).

U23 mężczyzn – nie umiem tu wskazać pewnego faworyta. Na pewno w walce o medale będą Konrad Czabok (Warszawski Klub Kolarski), Stanisław Nowak (KS Luboń Skomielna Biała), Jakub Kowalczyk (Mitutoyo AZS Wratislavia), Piotr Kryński (Warszawski Klub Kolarski), Szymon Pomian (GKS Cartusia w Kartuzach) i Mateusz Nieboras (JBG-2 CryoSpace).

Elita mężczyzn – podium ma tylko trzy stopnie, a moim zdaniem kandydatów jest co najmniej czterech – broniący tytułu Krzysztof Łukasik (JBG-2 CryoSpace), świeżo po starcie w Tokio i wygranej w Hlinsku Bartłomiej Wawak (Kross ORLEN) oraz startujący przede wszystkim lokalnie – Filip Helta (SGR Specialized) i Karol Ostaszewski (Warszawski Klub Kolarski). Niespodziankę tego dnia mogą sprawić na pewno zawodnicy JBG-2 CryoSpace – Adrian Brzózka i Jakub Zamroźniak. Kto wie jak w dynamicznym cross country odnajdzie się doskonale radzący sobie w maratonie MTB Piotr Konwa (SGR Specialized).

No i wreszcie – do startów powrócił przygotowujący się do sezonu przełajowego Marek Konwa. To doskonały i wszechstronny kolarz, który na tak technicznej trasie może się doskonale odnaleźć.

Cyklosport – w kategorii kobiecej mamy dwie zawodniczki – Patrycję Kuczyńską i Agnieszkę Mojżesz. W kategorii męskiej na liście startowej trzynastu zawodników, trudno mi jednak jednoznacznie wskazać czy to faworyta czy to potencjalnych kandydatów do podium.

Masters kobiety – w tej kategorii mamy sześć zawodniczek i broniącą tytułu Martę Garnek (UKS Dream Bike Bielawa), która jest jednocześnie faworytem tego wyścigu.

Masters I – dość liczna kategoria na której mamy aż 32 nazwiska. Mocnymi zawodnikami są na pewno Rafał Alchimowicz, Michał Górniak Grzegorz Hajda, Jarosław Hałas, Łukasz Matusiak, Łukasz Pihulak czy Adrian Rzeszutek. Faworytem Tomek Niedzwiedzki.

Masters II – wcale nie przesadzając, te same „konie” ścigają się między sobą od ponad 20 lat… Niestety na starcie zabraknie broniącego tytułu z zeszłego roku, Remka Cioka. Ale i tak będzie się działo – Michał Bogdziewicz, Bogdan Czarnota, Mirosław Bieniasz, Przemysław Baranowski, Arkadiusz Jusiński, Szczepan Paszek oraz Grzegorz Maleszka. Gdybym miał wskazywać faworyta to albo Bogdan Czarnota albo Michał Bogdziewicz.

Masters III – faworytem jest wielokrotni Mistrz Polski oraz broniący tytułu z 2020, Jacek Brzózka. Na podium pewnie także Krzysztof Gierczak. Kto jeszcze? Na starcie 12 zawodników.

Masters IV – na liście startowej tylko cztery nazwiska. Nie ma broniącego tytułu Mariusz Witkiewicza, więc typowałbym na faworytów Andrzeja Misinę albo Jana Zozulińskiego.


Organizator nie przewiduje transmisji na żywo. Będą na miejscu w sobotę oraz niedzielę i postaram się zrobić relację ze wszystkich wyścigów. Oczywiście na fanpage portal kolarski #mtbxcpl.

Program Mistrzostw Polski MTB XCO XCR oraz wszystkie szczegóły dostępne są w poniższym wpisie:

COMMENTS

DISQUS: 0