Puchar Świata MTB w cross country i zjeździe – nie przegap!!! | Leogang, Austria

HomeSportZapowiedzi

Puchar Świata MTB w cross country i zjeździe – nie przegap!!! | Leogang, Austria

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Austriacki Leogang jest trzecim przystankiem tegorocznego Pucharu Świata MTB XCO i jednocześnie długo wyczekiwaną inauguracją Pucharu Świata MTB DH. Runda cross country (XCO) w Leogang jest świeżym wspomnieniem dla wielu zawodników, bo raptem dziewięć miesięcy temu, w październiku, warunkowo w tej lokalizacji rywalizowali w ramach Mistrzostw Świata. To było historyczne wydarzenie, które przerwało wieloletnią dominację Nino Schurtera. Po tęczową koszulkę sięgnął Jordan Sarrou, a w elicie kobiet Pauline Ferrand Prevot.


W październiku zawodnicy rywalizowali w bardzo trudnych, deszczowych i błotnistych warunkach. I wszystko wskazuje na to, że także w tym roku, w połowie czerwca, muszą się liczyć z powtórką z rozrywki. To co się dzieje na trasie w tej chwili najlepiej oddaje poniższe zdjęcie Michała Topora, który jest jednym z najlepszych technicznie zawodników cross country w kraju. Także jego runda nie oszczędziła i w niedzielę na trasę wyścigu cross country ruszy z kilkoma szlifami:

Piątek – kwalifikacje w zjeździe oraz short track

Rywalizacja rozpocznie się tradycyjnie w piątek od wyścigów short track (XCC) na starcie których stanie po 40 najwyżej sklasyfikowanych wg rankingu UCI zawodników zgłoszonych do danej rundy Pucharu Świata.

Na starcie wyścigu kobiet z polskich zawodniczek zobaczymy tylko Paulę Gorycką (lista startowa). Maja Włoszczowska tym razem koncentruje się tylko na niedzielnym wyścigu cross country, który jest ostatnim etapem krajowych kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Na starcie wyścigu mężczyzn zabraknie ostatnich dwóch największych „koni” czyli Mathieu van der Poel’a, który przygotowuje się do startu w Tour de France oraz Toma Pidcocka, który po wypadku i złamanym obojczyku kilka dni temu wrócił na rower. Żaden z tych dwóch zawodników nie miał w planach pojawić się w Leogang. Możliwe, że na kolejnym Pucharze Świata, w lipcu we francuskim Les Gets, pojawi się Brytyjczyk. Prawie na pewno zobaczymy ich za to na starcie wyścigu cross country w Tokio, 26 lipca. Tym samym na starcie w Leogang klasyczny skład zawodników, którzy skupiają się w zasadzie tylko na cross country. Polskę reprezentować będzie Bartłomiej Wawak, który wystartuje w barwach Kross ORLEN.

Wyścigi short track zaplanowane są na 17:30 (kobiet) i 18:15 (mężczyźni), natomiast sama transmisja na redbull.com rusza już o 17:20.

Także na piątek w środku dnia zaplanowane kwalifikacje w zjeździe (DH). Dwóch Polaków na starocie – Sławek Łukasik oraz Wojciech Ranosz, którzy będą walczyć o dostanie się do sobotniego finału elity mężczyzn.

Sobota – finały w zjeździe

W sobotę od rana do późnego popołudnia odbywać się będę finały w zjeździe. Najpierw dla kategorii juniorskich, a później dla elity – o 12:30 (kobiety) i 13:30 (mężczyźni). Rywalizację elity będziemy mogli oglądać na żywo na redbull.com.

Niedziela – cross country U23 i elita

Rywalizacja w cross country rozpocznie się w niedzielę wczesnym rankiem. Pierwsze na trasę, już o 8:30, ruszą orliczki, wśród nich Matylda Szczecińska i Milena Drelak. Na 10:30 zaplanowany jest wyścig orlików, z dwoma Polakami na liście startowej, Jakubem Kowalczykiem oraz Konradem Czabokiem.

I teraz hit! Wyścigi elity kobiet (12:00) oraz elity mężczyzn (14:30) nie dość, że będą transmitowane na redbull.com, to jeszcze będą z polskim komentarzem Adama Probosza oraz Maćka Mycielskiego, organizatora M Ligi.

W elicie kobiet Maja Włoszczowska, Katarzyna Solus Miśkowicz, Paula Gorycka i Gabriela Wojtyła. W elicie mężczyzn – Bartłomiej Wawak, Filip Helta, Krzysztof Łukasik, Jakub Zamroźniak i Michał Topór.

Kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Tokio

Puchar Świata MTB XCO w Leogang, to ostatnia szansa dla zawodników na spełnienie krajowego kryterium kwalifikacji na Igrzyska w Tokio. Polska może wysłać jedną kobietę i jednego mężczyznę. Kwalifikację do Tokio automatycznie dostanie zawodnik, który ukończy rywalizację w Top10 niedzielnego wyścigu. Na chwilę obecną nie udało się to nikomu w poprzednich wyścigach kwalifikacyjnych do Tokio – Pucharze Świata MTB XCO w Albstadt oraz w Novym Meste na Morave. Najbliżej kryterium był Bartłomiej Wawak, który zajął 12 miejsce miejsce w Czechach, Maja Włoszczowska, która w Niemczech wywalczyła 14. miejsce oraz Matylda Szczecińska która w Czechach wywalczyła 15. miejsce.

Kryteria kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Tokio – link

Wszystkie wyścigi, niezależnie od kategorii, mają na stronie uci.org dostępny live timing.

Strona internetowa Pucharu Świata MTB w Legogang – www.mtb-weltcup.at


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0