Czy i kto z Polski pojedzie na Igrzyska Olimpijskie w Tokio?

HomeSportReprezentacja

Czy i kto z Polski pojedzie na Igrzyska Olimpijskie w Tokio?

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Równolegle z podaniem składu kadr narodowych, Polski Związek Kolarski opublikował także kryteria na podstawie których przyznane zostaną „bilety” uprawniające do reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Zacznijmy od tego, czy Polacy w ogóle mają prawo do startu w zawodach cross country, w ramach Igrzysk w Tokio. To określają dokładnie kryteria ustalone wspólnie przez MKOl i UCI.

Po raz pierwszy w historii na starcie obu wyścigów cross country, mężczyzn i kobiet – stanie po tylu samo zawodników. W sumie 76 zawodników, po 38 w każdym z wyścigów.

Liczbę reprezentantów z danego kraju określa się na podstawie rankingu UCI dla danego kraju, z podziałem na płeć. W sumie na starcie mogą stanąć reprezentanci oraz reprezentantki z 21 krajów:

  • miejsca 1-2 – trzech zawodników i trzy zawodniczki;
  • miejsca 3-7 – dwóch zawodników i dwie zawodniczki;
  • miejsca 8-21 – jeden zawodnik i jedna zawodniczka;
  • dwie najwyżej sklasyfikowane nacje podczas MŚ XCO w wyścigach elity oraz U23 premiowane są dodatkowo po jednym miejscu w wyścigu mężczyzn i kobiet;

Lista ta jest poszerzona o:

  • po jednym reprezentancie i reprezentantce z Afryki, Ameryki oraz Azji;
  • po jednym reprezentancie i reprezentantce z kraju gospodarzy Igrzysk;

Klasyfikacja krajów obejmuje stan punktacji na koniec maja 2019 oraz na 3 marca 2020, ponieważ w zeszłym roku sezon został przerwany.

Polska na koniec maja 2019 w przypadku mężczyzn znajdowała się na 19 miejscu z 1509 punktami, a w przypadku kobiet na 9 miejscu z 2323 punktami. W jednym i drugim przypadku oznacza to, że możemy wysłać po jednym reprezentancie i jednej reprezentantce. W marcu 2020 Polska w przypadku mężczyzn znajdowała się na 21 miejscu z 1548 punktami, a w przypadku kobiet była na 14 miejscu z 2189 punktami.

Ale to nie wszystko, po turbulencjach w sezonie 2020, UCI zweryfikowało drugą rundę zbierania punktów i zdecydowała, że doliczone zostaną punkty dwóch Pucharów Świata 2021. Nie podano jednak jeszcze, o które wyścigi chodzi, natomiast patrząc na kalendarz Pucharu Świata pewnie założyć trzeba niemieckie Albstadt oraz czeskie Nove Mesto na Morave, które odbywają się w maju.

Podsumowując, na chwilę obecną Polska ma zagwarantowany udział po jednym zawodniku. Jest całkiem spora szansa, że w przypadku kobiet uda się nie tylko Mai Włoszczowskiej, na Pucharach Świata sięgnąć po dobre lokaty, a co za tym idzie punkty UCI, co pozwoli przeskoczyć do Top7 i uzyskać dwa bilety do Tokio.

Kryteria kwalifikacji krajowych na Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Na bilet do Tokio mogą liczyć zawodnicy, którzy w którymś z trzech wyścigów Pucharu Świata uzyskają lokatę w Top10:

  • 8-9 maja 2021 – Albstadt
  • 14-16 maja 2021 – Nove Mesto na Morave
  • 12-13 czerwca 2021 – Leogang

W przypadku zakwalifikowania się większej liczby zawodników o kolejności zadecyduje wyższe miejsce w rankingu UCI na dzień 15 czerwca 2021.

W przypadku nie uzyskania lokat w Top10 będzie brana pod uwagę suma lokat z dwóch najlepszych wyścigów, a kwalifikacje uzyska zawodnik z najniższą sumą punktów.

Kryteria kwalifikacji w kolarstwie górskim na Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0