Pierwszy rzut okiem na trasę Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim 2019 w Mrągowie

HomeZapowiedzi

Pierwszy rzut okiem na trasę Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim 2019 w Mrągowie

Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim zbliżają się wielkimi krokami. W dniach 19-21 lipca rywalizować będą ze sobą najlepsze zawodniczki i zawodnicy w kraju, a areną zmagań będzie ponownie Mrągowo, lecz tym razem w zupełnie nowej odsłonie.

Organizatorem tegorocznych zmagań ponownie jest ekipa znana z tworzenia cyklu Mazury MTB, z Arkadiuszem Całą na czele. Z nieskrywanym entuzjazmem Arek zdradził mi kilka niuansów dotyczących nowej trasy, której plan i mapa pojawiły się już w oficjalnym komunikacie.

W tym roku na zawodników czeka całkowicie nowa runda zlokalizowana wokół westernowego miasteczka Mrongovile, gdzie znajdować się będzie biuro zawodów oraz całe zaplecze techniczne. Bliskość bazy hotelowej dodatkowo będzie ułatwiać logistykę, także dojazd dla kibiców i komunikacja z miastem powinna sprzyjać sporej frekwencji wśród widzów, nie tylko tych zorientowanych wyłącznie na kolarstwo. W miasteczku przygotowane zostaną specjalne strefy dla zespołów i kibiców, gdzie można będzie zobaczyć rowery, zaplecze oraz rozgrzewki zawodników przed startem. Dodatkowo będzie specjalna część z atrakcjami dla dzieci, a także część gastronomiczna.

Trasa przygotowana przez organizatora całkowicie zrywa z ubiegłorocznym, bardzo fizycznym charakterem. W tym roku wytyczono zupełnie nową pętlę, która będzie zawierać niemal wszystkie elementy nowoczesnego cross country. Bardzo interwałowa charakterystyka z wieloma sztywnymi podjazdami da się we znaki nawet czołówce, a jak zapewnia nam Arek Cała, jego załoga dokłada wszelkich starań żeby z każdego fragmentu terenu wycisnąć jak najwięcej wzbogacając o wymagające technicznie elementy. Cała pętla liczyć będzie 4 kilometry, a suma przewyższeń jednego okrążenia to 150 metrów.  To pokazuje, że w pozornie niegórzystym terenie każdy podjazd został wykorzystany do maksimum możliwości. Zaplanowano również w odpowiednio szerokich miejscach dwie strefy bufetu oraz boksy techniczne.

Kilka fragmentów udało się już przejechać, w tym niemal całą sekcję zlokalizowaną w lesie nad rzeką Dajna. Trasa nawet w tych fragmentach jest odpowiednio szeroka, aby zapewnić możliwość wyprzedzania.  Organizator zapewnia również, że podłoże zostanie przygotowane przy użyciu specjalistycznego sprzętu, co spowoduje, że trasa ma zostać tam na „stałe” aby dać w przyszłości ciekawe miejsce nie tylko rozgrywania zawodów, ale także trenowania kolarskiego XCO. Oczywiście przygotowane będą także przeszkody typowe dla współczesnego ścigania cross country, czyli zbudowane zostaną dwa rockgardeny, belki oraz kilka innych sztucznych trudności. W wielu miejscach utrudnieniem będzie już samo ukształtowanie terenu, dlatego liczyć można na korzenie, naturalne uskoki czy dropy, ciasne nawroty, więc trzeba będzie się wykazać nie tylko mocną nogą na podjazdach, ale także odpowiednią dawką technicznych umiejętności aby zapewnić sobie szybki i płynny przejazd. Zaplanowane objazdy przeszkód poprowadzone będą odpowiednio dłuższą linią, tak aby przejazd przez przeszkodę premiowany był lepszym czasem.

Program zawodów oczywiście nie pomija wyścigu amatorów. W ramach cyklu Mazury MTB zaplanowane są trzy dystanse: Pro, Expert oraz Hobby. Z zapewnień jakie usłyszałem, nie będzie żadnej taryfy ulgowej jeśli chodzi o trudność trasy, amatorzy pojadą dokładnie po takiej samej pętli jak zawodnicy licencjonowani.

Warte podkreślenia są także walory dobrej „ekspozycji” trasy wokół miasteczka i prostej start meta, gdzie kibice będą mogli oglądać rywalizację w wielu fragmentach trasy niemal bez przemieszczania się. Dla tych, którzy będą chcieli zobaczyć jak najwięcej, przygotowane będą „tunele” komunikacyjne, aby w jak najmniejszym stopniu przechodzić przez trasę, a jednocześnie w swobodny sposób móc przemieścić się do różnych fragmentów trwającego wyścigu.

Oprawa medialna zawodów tej rangi również nie pozostaje bez znaczenia, dlatego oprócz patronatu portalu #mtbxcpl i relacji na żywo ze wszystkich wyścigów, kulisy kolarstwa górskiego zaprezentuje na swojej antenie Polskie Radio oraz w niedzielę poranne pasmo w TVP 2.

W kolejnych wpisach będziemy podawać więcej szczegółów, a jak zapewnia Arek Cała w ciągu najbliższych dni po wykonaniu prac odpowiednim sprzętem, cała pętla będzie już przejezdna. Jak tylko to nastąpi postaramy się pokazać Wam pełny onboard z przejazdu całego okrążenia.

COMMENTS

DISQUS: 0