Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!
REKLAMA
Roślina, która wspomaga wątrobę i jest stosowana w leczeniu WZW typu A, B i C oraz chroni przed szkodliwym wpływem alkoholu i toksyn na nasz organizm. Ostropest plamisty, bo o nim mowa, ma działanie detoksykujące – zapobiega uszkodzeniu wątroby nie dopuszczając do przenikania szkodliwych substancji, takich jak: pestycydy, leki czy alkohol. Ponadto zapobiega nadmiernemu namnażaniu się wolnych rodników, co jest podstawą w zabezpieczaniu tkanek przed rozwojem nowotworów. Pochodzi z terenów Afryki Północnej, Azji Zachodniej i Środkowej oraz Europy Południowej i Południowo-wschodniej. Spotkać go można również w Australii czy Nowej Zelandii. Przypomina wyglądem oset. Roślina może mierzyć nawet do 2 m wysokości. Kwiaty mają kolor purpurowy i mogą mierzyć od 4 do 5 cm długości. Zbiera się go pod koniec sierpnia albo września, nasiona wówczas zmieniają swój kolor na brązowy. Następnie suszy się kwiaty i dopiero oddziela nasiona.
Ostropest stosuje się również przy:
- leczeniu kamicy żółciowej,
- nieżycie dróg żółciowych,
- profilaktyce nowotworowej,
- stosowany jest przy chemioterapii,
- działa przeciwzapalnie,
- hamuje krwawienie z nosa,
- zwiększa wytwarzanie soków żołądkowych, wspomaga trawienie, eliminuje wzdęcia,
- wspomaga organizm przy zażywaniu antybiotyków,
- zapobiega marskości wątroby i otłuszczeniu wątroby,
- obniża stężenie ,,złego” cholesterolu LDL i hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych,
- stosowany jest również przy bólach głowy typu migrenowego,
- przy chorobie lokomocyjnej i morskiej,
- przy hemoroidach.
Roślina ta jest bezpieczna dla kobiet w ciąży, a do tego wzmaga laktację u kobiet karmiących. Nie powinno się jej natomiast spożywać w celu leczenia silnych zatruć. Zmniejsza również skuteczność środków antykoncepcyjnych.
Olej z ostropestu spowalnia procesy starzenia się skóry oraz wspomaga leczenie jej stanów zapalnych. W swoim składzie zawiera znaczną ilość kwasów tłuszczowych nienasyconych, dzięki temu m.in. hamuje zmiany skórne związane z łuszczycą. Chroni ponadto skórę przed wolnymi rodnikami oraz przez zawartość w swoim składzie witaminy E – działa przeciwutleniająco. Olej z ostropestu zmniejsza zatem zaczerwienienia i poprawia zdolność regeneracji skóry.
Poniżej przepis na napar przy zaburzeniu trawienia.
Potrzebujemy nasiona ostropestu i wodę. Nasiona należy rozgnieść lub zmielić. 1 łyżeczkę tego proszku zalać szklanką gorącej wody. Gotujemy tę miksturę przez około 10 min na małym ogniu. Następnie pozostawiamy do wystygnięcia i przecedzamy. Po około 30 minutach przed posiłkiem należy spożyć 1 schłodzoną łyżeczkę naparu.
Ostropest można kupić w sklepach zielarskich, ekologicznych, jak również w aptekach. Jest niedrogi, bo kosztuje około 5 zł za 150 g proszku mielonego lub 10 zł za około 30 tabletek.
COMMENTS