BAKU 2015 – Polacy zakwalifikowani, ale kto pojedzie?

HomeReprezentacja

BAKU 2015 – Polacy zakwalifikowani, ale kto pojedzie?

Wciąż niewiele osób wie, że obok Igrzysk Olimpijskich od tego roku także Europa będzie miała swoje Igrzyska, które rozgrywane będą co cztery lata. Nie odbędą się one co prawda w sercu kontynentu. Raczej to jego peryferie – Baku, stolica Azerbejdżanu. Zaplanowane są na czerwiec 2015. Otwarcie będzie miało miejsce 12 czerwca, a ceremonia zamknięcia odbędzie się 28 czerwca. Rywalizacja odbędzie się w 20 dyscyplinach – 16 olimpijskich oraz 4 nieolimpijskich. Dla 11 dyscyplin wyniki na Igrzyskach w Baku będą jednocześnie kryterium kwalifikacji do Rio. W sumie do rozdania są 253 złote medale, a jego zdobywcy będą mogli szczycić się tytułem … Mistrza Olimpijskiego Europy. Czy jakoś tak.

baku test event cross country european games

Kolarstwo na Igrzyskach w Baku

Podobnie jak na globalnych Igrzyskach, także w europejskiej wersji będzie ściganie w formule szosa (jazda na czas oraz ze startu wspólnego), MTB oraz BMX. Zawody rozegrane zostaną odpowiednio w dniach 18-21, 13 oraz 26-28 czerwca. Pominięte zostało kolarstwo torowe, głównie pewnie z powodu wysokich kosztów związanych z budową toru kolarskiego. Każda dyscyplina ma kilka zdań opisu na stronie Igrzysk. O kolarstwie górskim możemy przeczytać m.in.:

Riders in Mountain Bike events often carry their own toolkits with them during the race, in the case that they need to stop to fix mechanical problems.

Kwalifikacje

Podobnie jak w przypadku Igrzysk Olimpijskich tu także decydujący jest ranking UCI krajów. Decydująca była suma punktów na koniec 2014 roku. Każdy kraj na zawody w cross country może wysłać maksymalnie trzech mężczyzn oraz trzy kobiety. W przypadku szosy to 5 i 5, a BMX 3 i 2.

Dziś na Twitterze Dyrektor Sportowy PZKol Andrzej Piątek podał informację o kwalifikacjach do Baku.

Niestety w temacie BMX Polska nie jest w ogóle notowana w rankingu UCI, dlatego też nie zobaczymy naszych reprezentantów.

Kto pojedzie do Baku?

Jeśli chodzi o skład kadry MTB do Baku, to ostatnie słowo ma trener kadry oraz Zarząd PZKol, ale nie zaszkodzi trochę pospekulować. Wysłać możemy trzy zawodniczki. Gdyby nie przerwa od roweru Kasi Solus-Miśkowicz, to skład byłby prawie pewny – oprócz niej pojechałyby zapewne Maja Włoszczowska, Anna Szafraniec. W tej sytuacji jednak pojawia się szansa dla kilku zawodniczek – w pierwszej kolejności do głowy przychodzą mi następujące nazwiska – Paula Gorycka, Monika Żur, Rita Malinkiewicz oraz Olga Wasiuk, która w ostatniej rozmowie dość jasno zaznaczyła, że kolarstwo górskie jest w kręgu jej zainteresowań. W przypadku mężczyzn mamy tylko jedno miejsce i tak naprawdę wybór między Markiem Konwą oraz Bartłomiejem Wawakiem. Chyba, że Rafał Hebisz zdecyduje inaczej i postanowi dać szansę jakiemuś młodszemu, obiecującemu zawodnikowi, by zdobywał doświadczenie.

COMMENTS

DISQUS: 2