BAKU 2015 – Polacy zakwalifikowani, ale kto pojedzie?

HomeReprezentacja

BAKU 2015 – Polacy zakwalifikowani, ale kto pojedzie?

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Wciąż niewiele osób wie, że obok Igrzysk Olimpijskich od tego roku także Europa będzie miała swoje Igrzyska, które rozgrywane będą co cztery lata. Nie odbędą się one co prawda w sercu kontynentu. Raczej to jego peryferie – Baku, stolica Azerbejdżanu. Zaplanowane są na czerwiec 2015. Otwarcie będzie miało miejsce 12 czerwca, a ceremonia zamknięcia odbędzie się 28 czerwca. Rywalizacja odbędzie się w 20 dyscyplinach – 16 olimpijskich oraz 4 nieolimpijskich. Dla 11 dyscyplin wyniki na Igrzyskach w Baku będą jednocześnie kryterium kwalifikacji do Rio. W sumie do rozdania są 253 złote medale, a jego zdobywcy będą mogli szczycić się tytułem … Mistrza Olimpijskiego Europy. Czy jakoś tak.

baku test event cross country european games

Kolarstwo na Igrzyskach w Baku

Podobnie jak na globalnych Igrzyskach, także w europejskiej wersji będzie ściganie w formule szosa (jazda na czas oraz ze startu wspólnego), MTB oraz BMX. Zawody rozegrane zostaną odpowiednio w dniach 18-21, 13 oraz 26-28 czerwca. Pominięte zostało kolarstwo torowe, głównie pewnie z powodu wysokich kosztów związanych z budową toru kolarskiego. Każda dyscyplina ma kilka zdań opisu na stronie Igrzysk. O kolarstwie górskim możemy przeczytać m.in.:

Riders in Mountain Bike events often carry their own toolkits with them during the race, in the case that they need to stop to fix mechanical problems.

Kwalifikacje

Podobnie jak w przypadku Igrzysk Olimpijskich tu także decydujący jest ranking UCI krajów. Decydująca była suma punktów na koniec 2014 roku. Każdy kraj na zawody w cross country może wysłać maksymalnie trzech mężczyzn oraz trzy kobiety. W przypadku szosy to 5 i 5, a BMX 3 i 2.

Dziś na Twitterze Dyrektor Sportowy PZKol Andrzej Piątek podał informację o kwalifikacjach do Baku.

Niestety w temacie BMX Polska nie jest w ogóle notowana w rankingu UCI, dlatego też nie zobaczymy naszych reprezentantów.

Kto pojedzie do Baku?

Jeśli chodzi o skład kadry MTB do Baku, to ostatnie słowo ma trener kadry oraz Zarząd PZKol, ale nie zaszkodzi trochę pospekulować. Wysłać możemy trzy zawodniczki. Gdyby nie przerwa od roweru Kasi Solus-Miśkowicz, to skład byłby prawie pewny – oprócz niej pojechałyby zapewne Maja Włoszczowska, Anna Szafraniec. W tej sytuacji jednak pojawia się szansa dla kilku zawodniczek – w pierwszej kolejności do głowy przychodzą mi następujące nazwiska – Paula Gorycka, Monika Żur, Rita Malinkiewicz oraz Olga Wasiuk, która w ostatniej rozmowie dość jasno zaznaczyła, że kolarstwo górskie jest w kręgu jej zainteresowań. W przypadku mężczyzn mamy tylko jedno miejsce i tak naprawdę wybór między Markiem Konwą oraz Bartłomiejem Wawakiem. Chyba, że Rafał Hebisz zdecyduje inaczej i postanowi dać szansę jakiemuś młodszemu, obiecującemu zawodnikowi, by zdobywał doświadczenie.

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 2