Dokąd legalnie rowerem w Tatrzańskim Parku Narodowym?

HomeTurystyka

Dokąd legalnie rowerem w Tatrzańskim Parku Narodowym?

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Od kilku dni internet rozgrzewa film pokazujący bezmyślnego „rowerzystę”, który postanowił wjechać wdrapać się na Giewont z rowerem elektrycznym. Takie zachowanie jest nie tylko bezmyślne, ale także było to realne zagrożenie zdrowia i życia innych osób na szlaku. Każdy kto był na Giewoncie wie, że na ostatnim odcinku mamy strome podejście wspomagane łańcuchami. Dla wielu osób samo wejście jest wymagającym wyzwaniem, a co dopiero pchanie się na szczyt z rowerem, i to elektrycznym.


Jak widać oczywiste rzeczy trzeba powtarzać – bezwzględny zakaz poruszania się rowerami obowiązuje na całym obszarze Parku Narodowego, z czterema wyłączeniami. O czym poniżej.

Droga pod Reglami

Cztery trasy na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie można legalnie jeździć na rowerze:

  • Droga pod Reglami – prowadząca od Skoczni Narciarskiej aż do schroniska w Dolinie Chochołowskiej. Trasa na odcinku do wlotu do Doliny Kościeliskiej przeszła remont, teraz można by o niej powiedzieć, że to szuter premium. W drugim odcinku jest dużo bardziej terenowa. W sumie mamy ponad 17 km i 450 metrów przewyższenia.
  • Dolina Chochołowska – wspomniana już wyżej. Wiele osób rusza z parkingu, gdzie można także wypożyczyć rower – zarówno zwykły, jak i elektryczny. Trasa liczy 8600 metrów, 260 metrów przewyższenia. W większości to asfalt i szuter, na ostatnim fragmencie mamy kocie łby.
  • Schronisko Murowaniec – najpierw szlakiem Brzeziny – Psia Trawka, a później Psia Trawka – Murowaniec. To droga, którą dostarczane jest zaopatrzenie do Schroniska. Sam nigdy nią nie jechałem, więc trudno mi się wypowiadać. Całość liczy 6300 metrów i 480 metrów przewyższenia,
  • Hotel Kalatówki – dojazd drogą z kocimi łbami z Kuźnic na Kalatówki – 1600 metrów, 180 metrów przewyższenia. Z kolei dojazd od krzyżówki to 2100 metrów i 110 metrów przewyższenia.
Dolina Chochołowska

Warto też przypomnieć, że osiem lat temu, z inicjatywy władz TPN planowana była na terenie Parku sieć 45 km singletracków (link). Niestety w temacie zapadła cisza.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0