Powstanie 45 km singli w polskich Tatrach!

HomeINFORMACJE PRASOWE

Powstanie 45 km singli w polskich Tatrach!


Informacja prasowa


To wyjątkowy projekt, miejmy nadzieję przełomowy w skali naszego kraju.

Fundacja POMBA wygrała przetarg na zaprojektowanie sieci około 45 km tras rowerowych typu Singletrack. Trasy zostaną wybudowane od zera, w większości o szerokości około metra. Planowanych jest pięć, jednokierunkowych pętli, co zawsze pozwoli wrócić do punktu startowego i skończyć zabawę kiedy zabraknie sił na dalsze pedałowanie. W założeniu mają to być trasy łatwe, przeznaczone dla wszystkich. Rowerowi nowicjusze i rodzice z dziećmi spędzą miłe chwile obcując z piękną, dziką przyrodą Tatrzańskiego Parku Narodowego, a wytrawni rowerzyści wycisną z „singli” dużo flow i frajdy z jazdy. Wyjaśnienie należy się tym, którzy obawiają się o faunę i florę. Ścieżki planowane są poza obszarem ochrony ścisłej na obszarze ochrony czynnej, gdzie zrównoważona ścieżka rowerowa kanalizując ruch turystyczny pomaga chronić przyrodę.

pomba-w-tpn-2

Praca w terenie już trwa, by w niespełna trzy miesiące złożyć gotowy projekt. Na dzisiaj, POMBA zrobiła rekonesans całego terenu, na którym mają powstać trasy. Sprawdzenie tego obszaru, pozwoliło na wyznaczenie kilkunastu kilometrów wstępnego korytarza ścieżki, bazującego na koncepcji stworzonej przez TPN. Udało się ulepszyć przebieg tych założeń i sprawić, że trasy będą bardziej atrakcyjne. Teren wydzielony przez Park Narodowy jest zróżnicowany, a jego przejście jest momentami trudne. Na drodze często stają miejsca podmokłe – bagna, strome nachylenia, czy gęste zarośla. Finalnie single będą przystępne, a powyższe problemy zostaną rozwiązane przez kładki, czy prowadzenie ścieżki z odpowiednim nachyleniem. Wszystkie prace są prowadzone przy zachowaniu standardów opracowanych przez IMBA.

pomba-w-tpn-8

Pomimo ogromu pracy i ograniczonego czasu na wykonanie projektu , nie może zabraknąć okazji żeby pojeździć na rowerze z lokalnymi działaczami Stowarzyszenia Rowerowe Podhale. Trasy SRP, czyli naturalne „single” są świetną odskocznią od codziennych zajęć w terenie.

Na czym polega wyjątkowość przedsięwzięcia? To docelowo około 45 km tras w jednoetapowym projekcie. To pierwszy w Polsce przypadek gdzie zleceniodawcą i jedynym inwestorem jest Park Narodowy… Tatrzański Park Narodowy.

pomba-w-tpn-5

Tak! Podczas gdy przy wielu mniejszych projektach na terenie kraju, podobne instytucje stoją w opozycji do inwestorów, tu TPN stawia wszystko na jedną kartę. Stawia się w roli lidera i otwiera nowy rozdział w historii inwestycji w taką infrastrukturę na terenach szczególnie chronionych. Fundusze na ten projekt pochodzić mają z dotacji unijnych.

COMMENTS

DISQUS: 2