Aleksandra Podgórska i Filip Helta najlepsi w Elicie! | Górale na Start UCI C2, Wałbrzych / Puchar Polski MTB XCO | RELACJA

HomeSportRelacje

Aleksandra Podgórska i Filip Helta najlepsi w Elicie! | Górale na Start UCI C2, Wałbrzych / Puchar Polski MTB XCO | RELACJA

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Piąta runda Pucharu Polski w kolarstwie górskim, w olimpijskiej odmianie cross country odbyła się 23 czerwca 2024 w Wałbrzychu – była to kolejna edycja zawodów Górale na Start, które w tym roku miały kategorię UCI C2. W wyścigach Elity oglądaliśmy dominację zawodników KTM SGR MTB Team – Aleksandy Podgórskiej i Filipa Helty, którzy od startu do mety nie oddali prowadzenia.


Choć trasa w Parku Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu ma już kilkanaście lat, to dziś – z perspektywy czasu – można stwierdzić, że wyprzedzała swoje czasy i była wzorem tego, co dziś oglądamy na wielu trasach na całych świecie. Jeśli ktoś radzi sobie na trasie w Wałbrzychu, to prawdopodobnie poradzi sobie na dowolnej trasie na świecie.

Szczepan Paszek i Albert Głowa najbszyszmi zawodnikami Masters

Pierwszy blok startowy, to tradycyjnie wyścigi w kategoriach Cyklosport, Masters i Amator. Od jakiegoś czasu było pewne przekonanie, że to w kategorii Masters II są najmocniejsi zawodnicy i z tego powodu na trasę ruszają przed młodszymi kategoriami Masters I i Cyklosport.

Jednak to, co dziś oglądaliśmy w wykonaniu Alberta Głowy może skłonić do przemyślenia harmonogramu startu. A może wzorem kategorii Elita i U23, kategorie Masters powinny być połączone i startować razem?

Od startu tempo w wyścigu Maters II nadawał Szczepan Paszek, a żaden z rywali w jego kategorii nie zbliżył się, wręcz przeciwnie, z okrążenia na okrążenie przewaga się powiększała, a jedynym zawodnikiem, który jechał coraz bliżej, był wspomniany wyżej Albert Głowa.

Obie kategorie miały do pokonania 5 okrążeń, a startowały w odstępie jednej minuty i choć Albert Głowa dojechał 40 sekund po Szczepanie Paszku, to odnotował lepszy czas – 1:02:52 vs 1:03:32. W pewnym momencie, co też obaj Panowie potwierdzili na mecie, ścigali się między sobą mając na niektórych fragmentach na trasie ze sobą kontakt wzrokowy.

Masters I:

 1. Albert Głowa – Nowotarski Klub Kolarski
 2. Michał Kanera – Ghost Team
 3. Aleksander Dziurzyński – Niestowarzyszony

Masters II

 1. Szczepan Paszek – Fitwheels / Bikestacja Bolesławiec
 2. Tomasz Niedźwiecki – Grupa Azoty
 3. Bogdan Czarnota – Pho3nix Cycling Team

Cyklosport:

 1. Andrzej Karkoszka – Pressing Ribox Team

Amator

 1. Piotr Iciaszek – Sportfuel.pl
 2. Krystian Pakuła – Kondycja.net Team
 3. Łukasz Budzyn – Lubar MTB Team

Kobiety Cyklosport+Masters:

 1. Marta Garnek – Niezrzeszona
 2. Kamila Górzyńska – Sara Workwear Wheel Brothers
 3. Marianna Wyszyńska-Tyniec – UKS Zawojak

Kobiety Amator:

 1. Magdalena Góra – Niestowarzyszona

Masymilian Matyasik z kolejnym zwycięstwem w Juniorze Młodszym

Medale rozdaje się na mecie, ale prawie pewnym jest, że jeśli na liście startowej jest Maks Matyasik, bo reszta zawodników (przynajmniej w kraju) będzie raczej walczyć o pozostałe miejsca na podium. Nie inaczej było w Wałbrzychu. O ile rozbiegowe okrążenie razem z Maksem ukończyli Krzysztof Gdula, Maciej Żeszczyński i Kosma Bereźnicki, to już na kolejnych rundach przewaga zawodnika UKS Zawojak rosła o pół minuty, by na mecie wynieść dokładnie 1:59 przewagi nad drugim, Krzysztofem Gdulą. 20 sekund później linię mety przekracza Maciej Żeszczyński.

Mimo iż kategoria Juniora Młodszego to jedna z najliczniejszych, w takim Wałbrzychu wystartowało ponad 60 zawodników, to wysoki poziom sportowy czołówki powoduje, że mniej więcej tylko połowa stawki jest w stanie ukończyć wyścig bez dubla.

 1. Maksymilian Matyasik – UKS Zawojak
 2. Krzysztof Gdula – Pho3nix Cycling Team
 3. Maciej Żeszczyński – Warszawski Klub Kolarski

W trzecim bloku startowym na trasie rywalizują zawodniczy Elity Kobiet, Juniorki, Juniorki Młodsze oraz Cyklosport+Masters Kobiety.

Karolina Poroś wygrywa wyścig Juniorek Młodszych

W tym sezonie w Pucharze Polski MTB XCO komplet czterech zwycięstw należał do Marii Ambrożkiewicz. Należał, bo w Wałbrzychu wszystkich swoją dyspozycją zaskoczyła Karolina Poroś, która raptem rok temu rozważała odwieszenie swojego roweru na hak. Tym samym dziś rywalki musiały uznać jej wyższość, i to liczoną w minutach!

 1. Karolina Poroś – Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław
 2. Antonina Kucharska – KS Klif Chłapowo
 3. Maria Ambrożkiewicz – Pho3nix Cycling Team

Pełne wynik / Analiza wyścigu

Alicja Matuła dominuje w Juniorkach

I mówimy tu wręcz o miażdżącej dominacji, bo na metę wjeżdża z przewagą 4 minut drugą i blisko 6 minut nad trzecią zawodniczką. O wszechstronności oraz wysokiej dyspozycji Alicji świadczy też fakt, że raptem kilka dni temu na Mistrzostwach Polski w kolarstwie szosowym sięgnęła po złoty medal w jeździe indywidualnej na czas, a w wyścigu ze startu wspólnego zajęła wysokie, siódme miejsce. Kolejny duży sprawdzian przed Alicją już za tydzień, na Mistrzostwach Polski w kolarstwie górskim w Białce Tatrzańskiej.

 1. Alicja Matuła – MAT Atom Deweloper
 2. Katerina Duskova – Czech Multisport Coaching
 3. Hanna Mazurkiewicz – Warszawski Klub Kolarski

Pełne wynik / Analiza wyścigu

Wałbrzych szczęśliwy dla Aleksandry Podgórskiej

Drugi rok z rzędu Ola Podgórska melduje się na najwyższym stopniu podium jadąc bardzo dobry wyścig i dyktując rywalkom warunki od startu do mety. Już po pierwszej rozbiegowej rundzie notuje kilka sekund przewagi nad próbującą utrzymać się na jej kole Gabrielą Wojtyłą. Na kolejnych okrążeniach przewaga się powiększa, by ostatecznie na mecie wynieść ponad jedną minutę. Mimo zwycięstwa Ola na mecie mówi, że nie wystrzegła się błędów, ale na kolejnych rundach starała się poprawiać linię przejazdu.

 1. Aleksandra Podgórska – KTM SGR MTB Team
 2. Gabriela Wojtyła – Superior Zator
 3. Tosia Białek – Warszawski Klub Kolarski

Pełne wynik / Analiza wyścigu

Kolejne zwycięstwo na koncie Macieja Jarosławskiego

W wyścigu Juniorów spodziewałem się kolejnego bezpośredniego pojedynku między Maciejem Jarosławskim i Piotrkiem Hankusem. I tak był na okrążeniu rozbiegowym, ale do tej dwójki dołączył „odrodzony” Jakub Półchłopek, który na drugim okrążeniu mocno testował Maćka Jarosławskiego. Pierwszoroczny Junior, Piotr Hankus nie był w stanie utrzymać koła rywali i zaczął jechać swój wyścig.

W drugiej części wyścigu Maciej Jarosławski zdołał się zregenerować i odjechać rywalom, konsekwentnie powiększając przewagę, by na mecie zameldować się ponad półtorej minuty przed Jakubem Półchłopkiem. Zawodnik KS Luboń Skomielna Biała na mecie nie krył radości z drugiego miejsca, który po bardzo dobrych wynikach w Juniorze Młodszym jak widać potrzebował trochę czasu, by wrócić do wysokiej dyspozycji.

 1. Maciej Jarosławski – Warszawski Klub Kolarski
 2. Jakub Półchłopek – KS Luboń Skomielna Biała
 3. Piotr Hankus – Pho3nix Cycling Team

Pełne wynik / Analiza wyścigu

Filip Helta ponownie wygrywa w Wałbrzychu

Kiedy kilkanaście lat temu wyznaczana była trasa w Wałbrzychu, Filip Helta był wtedy Młodzikiem i był bezpośrednio zaangażowany w ustalanie jej przebiegu. Jak pisałem we wstępie, kilkanaście lat później trasa w Parku Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu jest absolutną kwintesencją współczesnego cross country. Nie wyprzedziła czasów, wyznaczyła standardy. Nic więc dziwnego, że Filip Helta tak dobrze się na niej czuje i po raz kolejny sięga tu właśnie po zwycięstwo.

Od startu do mety prowadzi, już po rozbiegówce ma kilkanaście sekund przewagi nad Tomasem Sevcu, który jedzie z kolejną – obok Karoliny Poroś i Jakuba Półchłopka – niespodzianką w Wałbrzychu, Mateuszem Nieborasem! Kolejne okrążenia pozwalają Filipowi powiększać przewagę i kontrolować wyścig. Na metę wjeżdża z przewagą blisko półtorej minuty nad rywalem z Czech.

 1. Filip Helta – KTM SGR MTB Team
 2. Frantisek Hojka – Expres.cz BMD Team Kolin
 3. Mateusz Nieboras – Global Orbea MTB Team

Pełne wynik / Analiza wyścigu

W ostatnim bloku startowym mamy tradycyjnie rywalizację Młodzików i Żaków, która jak zawsze gromadzi wzdłuż trasy nie tylko trenerów, ale także rodziców i zawodników starszych kategorii. Nie ma chyba gorętszego dopingu niż właśnie na tych wyścigach.

Młodzik

 1. Dawid Bartyzel – UKS Zawojak
 2. Szymon Dec – KKW Wałbrzych
 3. Paweł Koczanowicz – Warszawski Klub Kolarski

Młodziczka

 1. Natalia Piróg – Pho3nix Cycling Team
 2. Dorota Pachocka – Warszawski Klub Kolarski
 3. Weronika Pachocka – Warszawski Klub Kolarski

Żak

 1. Andrzej Jędrol – UKS Zawojak
 2. Stanisław Woźnica – Niezrzeszony
 3. Adam Pac – Centrum Szkolenia Sportowego

Żakini

 1. Zuzanna Waszkis – Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław
 2. Zuzanna Błazucka – Niezrzeszona
 3. Urszula Pusz – Niezrzeszona

Pełne wynik / Analiza wyścigu

Po pięciu rundach Pucharu Polski MTB XCO powoli wyłaniają się liderzy kwalifikacji generalnej, a w niektórych kategoriach walka o zwycięstwo będzie otwarta do samego końca. Do zakończenia tegorocznego cyklu zostały dwa wyścigi. Aktualną sytuację w generalce można sprawdzić w zestawieniu.

Kolejna runda Pucharu Polski w kolarstwie górskim 10 sierpnia w Boguszowie Gorcach, a miesiąc później finał w Głuchołazach.

Partnerem tegorocznego Pucharu Polski w kolarstwie górskim  w formule olimpijskiej MTB XCO cross-country jest firma Trezado – producent płynu uszczelniającego do opon oraz dystrybutor takich marek rowerowych jak opony Wolfpack, liczniki i zegarki iGPSport, oświetlenie Towild oraz środki pielęgnacyjne i smarujące Bike on Wax. Dzięki współpracy firmy Trezado z organizatorami Pucharu Polski MTB XCO powstaną filmy promocyjne i inne materiały video z każdej rundy Pucharu Polski, które będą dostępne na kanale YouTube VeloSportME oraz w social mediach @trezado, a dla liderów klasyfikacji generalnej przewidziane zostaną dodatkowe nagrody. 

Link do kanału VeloSportME na YouTube: https://www.youtube.com/@VeloSportMediaEvents


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0