Faworyci nie zawodzą – Tosia Białek i Piotr Kryński z tytułami mistrzowskimi! | AMPy 2024, Bielsko Biała | RELACJA

HomeSportWyniki

Faworyci nie zawodzą – Tosia Białek i Piotr Kryński z tytułami mistrzowskimi! | AMPy 2024, Bielsko Biała | RELACJA

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Od samego rana w rejonie bielskobialskich Błoni czuć było emocje związane z zaplanowanymi na drugi dzień Akademickich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim wyścigów ze startu wspólnego czyli klasycznego, olimpijskiego cross country. Ze względu na – jak co roku – liczną obsadę kategorii Mężczyzn zdecydowano o przeprowadzeniu dwóch wyścigów, dla 60 zawodników każdy.


Mimo faktu, że w Finale B nie ma wręczanych medali, to od samego startu było czuć i widać wielką determinację startujących. Bardzo równy i mocny wyścig jedzie Mateusz Habieda, który jako pierwszy przekracza linię mety przejeżdżając 7 okrążeni w czasie 1:44:47.

W samo południe rozpoczął się wyścig Kobiet, którego faworytką była Tosia Białek – triumfatorka piątkowej jazdy indywidualnej na czas, ale także broniąca tytułu sprzed roku. W zasadzie nie pozostawiła rywalkom żadnych szans, od samego startu jadąc tak bardzo mocno, że po kilkuset metrach była już samotnie na prowadzeniu, by po blisko półtorej godzinie wyścigu przekroczyć linię mety z przewagą prawie 5 minut nad drugą tego dnia, Joanną Głowacką. Podobnie jak w piątek, najniższy stopień podium dla Mileny Drelak.

Tosia Białek (Uniwersytet Warszawski): W tym sezonie było dużo defektów, dużo niepowodzeń, ale miałam pod nogą. Piątkową czasówką udowodniłam sobie, że stać mnie na wygrywanie, więc po konsultacji z Trenerem przyjęliśmy na ten wyścig prostą strategię – prowadzenie od startu, co udało się zrealizować.

Wyścig ze startu wspólnego, Kobiety:

  1. Tosia Białek – Uniwersytet Warszawski
  2. Joanna Głowacka – AGH Kraków
  3. Milena Drelak – AHE Łódź

Pełne wyniki:
https://bit.ly/amp2024-mtb-xco-w

Po piątkowej czasówce Mężczyzn, w której czołówka zamknęła się w kilkudziesięciu sekundach nie było zaskoczeniem, że sobotni wyścig ze startu wspólnego od startu był bezpośrednim starciem kilkunastu zawodników. Od prowadzącej grupy oderwali się razem Mateusz Szyszko i Piotr Kryński, by przejechać wspólnie prawie dwa okrążenia. Pod koniec drugiej rundy, tuż za boksem technicznym, z tylnego koła roweru Mateusza Szyszko zaczęło schodzić powietrze. Nie poddał się, nie zrezygnował, tym bardziej mając w pamięci, że walczy nie tylko o swój własny wynik, ale także o punktu do klasyfikacji drużynowej, w której Uniwersytet Warszawski broni tytułu sprzed roku. Po przejechaniu prawie całej rundy na tzw. kapciu, wymienia koło i rusza do dalszej walki.

W tym czasie Piotr Kryński samotnie odjeżdża wszystkim rywalom bezbłędnie pokonując kolejne okrążenia, by po przejechaniu ośmiu okrążeń, z czasem 1:25:59 zameldować się na mecie jako pierwszy! Drugie miejsce przypada Pawłowi Ścierskiemu, a trzecie Kamilowi Lachowi. O wysokim i bardzo równym poziomie startowym niech świadczy fakt, że zawodnicy – Maciej Kojro, Dominik Górak i Gustaw Ostajewski, po blisko półtorej godzinie ścigania sprintem na kreskę rozdzielają między sobą miejsca tuż za podium.

Piotr Kryński (WANS Białystok): Tegoroczne Akademickie Mistrzostwa Polski mi jak najbardziej dopisały. Zabrakło dwóch najmocniejszych zawodników czyli Konrada Czaboka i Karola Ostaszewskiego, więc trzeba było to wykorzystać i dać z siebie wszystko. Dziś głównym rywalem był Mateusz Szyszko, ale niestety defekt wykluczył go z walki o zwycięstwo. Pojechałem „swoje”, tak by bezpiecznie dowieźć prowadzenie do mety, a sam start traktuje jako prolog do zaplanowanych na koniec czerwca Mistrzostw Polski MTB XCO w Białce Tatrzańskiej.

Wyścig ze startu wspólnego, Mężczyźni:

  1. Piotr Kryński – WANS Białystok
  2. Paweł Ścierski – ŚUW Katowice
  3. Kamil Lach – Akademia Sztuk Wojennych

Pełne wyniki:
https://bit.ly/amp2024-mtb-xco-mA
https://bit.ly/amp2024-mtb-xco-mB

Mateusz Szyszko mimo defektu dojeżdża na metę na 8. miejscu ze stratą tylko niespełna 4 minut, co jest przypieczętowaniem wygranej Uniwersytetu Warszawskiego w klasyfikacji generalnej wszystkich uczelni w Polsce!

Klasyfikacja uczelni:

  1. Uniwersytet Warszawski
  2. Akademia Górniczo Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  3. Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie

Pełne wyniki:
https://bit.ly/amp2024-mtb-uczelnie

Grzegorz Miedziński, Dyrektor AMP MTB 2024 tak podsumowuje tegoroczną edycję:

Nowe miejsce, nowy klub, nowa ekipa, bo czynnik ludzki jest kluczowy. Wydaje mi się, że egzamin zdany na wysoką ocenę, a na głębsze refleksje przyjdzie czas. Do sukcesu na pewno przyczyniła się doskonała trasa, z której mogliśmy skorzystać dzięki uprzejmości Enduro Trails i miasta Bielsko Biała. Nie sposób nie wspomnieć o dobrej pogodzie, bo mam w swoim dorobku AMPy w śniegu i gradzie. Najważniejsze jednak, że nie było żadnych poważnych wypadków, bo to nie była łatwa trasa – na szczęście ratownicy i medycy nie mieli co robić. Cieszy też fakt, że kolejne uczelnie wystawiają coraz szersze składy, a poziom sportowy rośnie, czego dowodem są medale naszych reprezentantów na dopiero co rozegranych Akademickich Mistrzostwach Świata.

Mistrzostwa odbędą się dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Grupy PZU, Urzędu Miasta Bielsko-Biała, Bialsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Województwa Śląskiego.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0