Druga runda Puchar Polski w kolarstwie górskim 2024 rozstrzygnięta! | Maja Włoszczowska MTB Race UCI C1, Jelenia Góra | WYNIKI

HomeSportWyniki

Druga runda Puchar Polski w kolarstwie górskim 2024 rozstrzygnięta! | Maja Włoszczowska MTB Race UCI C1, Jelenia Góra | WYNIKI

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Historia zawodów na terenie Parku Paulinum w Jeleniej Górze sięga Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, skąd Maja Włoszczowska wróciła ze srebrnym medalem. To po tym ogromnym sukcesie zawody weszły na stałe do kalendarza, a po 16. latach to właśnie tu rozstrzygnęło się, kto będzie reprezentować Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.


Przez lata zawody funkcjonowały po kilkoma mniej lub bardziej formalnymi nazwami – Jelenia Góra Trophy, Maja Włoszczowska MTB Race, ale chyba od zawsze zawody były integralną częścią Pucharu Polski w kolarstwie górskim, który jest kuźnią kolarskich talentów już od Żaka. Tym bardziej, że tegoroczna edycja zawodów w Parku Paulinum była też Eliminacją Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, której Finał wyłania Mistrzów Polski w kategoriach Juniorka Młodsza i Junior Młodszy.

Ale po kolei… Zawody rozgrywane są wg klasycznego harmonogramu, takiego samego dla wszystkich rund Pucharu Polski – mamy pięć bloków startowych w ramach których tylko kategoriach Junior Młodszy z racji frekwencji jedzie samotnie, a tak mamy starty kilku kategorii, najczęściej w 1minutowych odstępach.

To co trzeba podkreślić, to warunki na trasie. Co prawda oczywiście były takie same dla wszystkich, ale były wyjątkowo trudne. Mówi się, że mokra trasa to śliska trasa. Jak się jednak okazuje sucha trasa też potrafi być bardzo śliska, zwłaszcza kiedy w efekcie suszy podłoże staje się tak bardzo sypkie. Przekonało się o tym wiele zawodniczek i zawodników.

Masters, Cyklosport, Amator

Rywalizacja w Masters II przebiegła pod dyktando Szczepana Paszka, który zaraz po starcie wyszedł na prowadzenie i z rundy na rundę powiększał przewagę. Za jego plecami o miejsca na podium walczyli m.in. Bogdan Czarnota, Dariusz Poroś, Remigiusz Ciok oraz Tomasz Leśniak.

Albert Głowa nie tylko zdominował, co wręcz znokautował rywali w swojej kategorii przyjeżdżając na metę z ponad 5 minutami przewagi, a w trakcie wyścigu mocno przechodząc do przodu i wmieszając się w stawkę zawodników Masters II, którzy przecież na trasę ruszyli minutę wcześniej.

Duży szacunek dla Magdaleny Góry, jedynej zawodniczki w kategorii Amator, która jak mówiła na mecie startuje w Parku Paulinum kolejny rok z rzędu, przełamując się coraz bardziej i coraz lepiej przejeżdżając całą trasę.

Pełne wyniki – link

Analiza wyścigu – link

Masters I

 1. Albert Głowa – Nowotarski Klub Kolarski
 2. Paweł Ciunel – Damar Centrum Rowerowe Olsztyn
 3. Aleksander Piech – AP Sport

Masters II

 1. Szczepan Paszek – Fitwheels / Bikestacja Bolesławiec
 2. Bogdan Czarnota – Pho3nix Cycling Team
 3. Dariusz Poroś – Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław

Kobiety – Masters + Cyklosport

 1. Marta Garnek – DreamBike Bielawa
 2. Maria Wyszyńska Tyniec – UKS Zawojak

Kobiety – Amator

 1. Magdalena Góra – Nextie Bike Team

Mężczyźni – Amator

 1. Rafał Alchimowicz – Team OptykOkular AlchimowiczBike
 2. Adam Deska – Środa Racing Team
 3. Krzysztof Lenartowicz – EMKA Inwest Team

Junior Młodszy

Tak jak pisałem wyżej, Junior Młodszy to jedyna kategoria, która ma całą trasę dla siebie. Nic dziwnego, w tym wyścigu wystartowało ponad 50 zawodników. Początkowo na prowadzeniu był Krzysztof Gdula, jednak faworyt wyścigu – Maksymilian Matyasik rozstawiony trochę dalej w stawce bardzo szybko przebijał się do przodu, kończąc pierwszą z trzech rund już jako lider wyścigu. To co trzeba oddać zawodnikowi UKS Zawojak to jazda „pod linijkę” – czasy poszczególnych okrążeń to 14:05, 14:05 i 14:03. Precyzja jak w szwajcarskim zegarku!

Za jego plecami stoczył się pojedynek o miejsca na podium, z którego obronną ręką na drugim miejscu wyszedł Michał Struzik. Trzecie miejsce dla Krzysztofa Gduli.

Junior Młodszy

 1. Maksymilian Matyasik – UKS Zawojak
 2. Michał Struzik – Warszawski Klub Kolarski
 3. Krzysztof Gdula – Pho3nix Cycling Team

Pełne wyniki – link

Analiza wyścigu – link

Juniorka Młodsza / Juniorka / U23 Kobiety / Elita Kobiety

W tle rywalizacji Elity walczyły także zawodniczki młodszych kategorii. W najmłodszej – Juniorka Młodsza – kolejne pewne zwycięstwo notuje Maria Ambrożkiewicz. Coraz ciekawiej dzieje się w kategorii Juniorka – tam pod nieobecność Hanny Mazurkiewicz wygrywa Nikola Gliniecka, ale niewielką stratę notuje odradzająca się po gorszym sezonie Zofia Bluszcz. Trzecie miejsce dla łączącej sezon MTB i szosowy, Alicji Matuły.

Juniorka Młodsza

 1. Maria Ambrożkiewicz – Pho3nix Cycling Team
 2. Antonina Kucharska – KS Klif Chłapowo
 3. Karolina Poroś – Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław

Juniorka:

 1. Nikola Gliniecka – Superior Zator
 2. Zofia Bluszcz – Phoenix Cycling Team
 3. Alicja Matuła – MAT Atom Deweloper Wrocław

Elita Kobiety

 1. Paula Gorycka – Struby Sting
 2. Matylda Szczecińska – Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław
 3. Gabriela Wojtyła – Superior Zator

U23 Kobiety

 1. Matylda Szczecińska – Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław
 2. Natalia Grzegorzewska – Trek Future Racing
 3. Kinga Żur – DK Gwarki

Pełne wyniki – link

Analiza wyścigu – link

Junior / U23 Mężczyźni / Elita Mężczyzn

Juniorzy na trasę ruszyli tradycyjnie minutę po starszych kolegach. Tym razem Maciej Jarosławski miał dużo trudniejsze zadanie, bo jak szybko się okazało w bardzo dobrej dyspozycji na wyścig przyjechał Piotr Hankus, który co prawda za mocno zaczął, co później przypłacił, ale w drugiej części wyścigu zregenerował się na tyle, że odzyskał kontakt wzrokowy z Maćkiem Jarosławskim, a na mecie różnica wyniosła tylko 27 sekund. Podium uzupełnia Kacper Doppke.

Junior

 1. Maciej Jarosławski – Warszawski Klub Kolarski
 2. Piotr Hankus – Pho3nix Cycling Team
 3. Kacper Doppke – KS Klif Chłapowo

Rywalizacja Elity Mężczyzn po początkowej mocnej szarży Pawła Bernasa zaczęła się układać po myśli Krzysztofa Łukasika, który wychodzi na prowadzenie pod koniec pierwszego okrążenia i tego miejsca nie oddaje już do końca trwającego blisko półtorej godziny wyścigu. Początkowo bardzo blisko trzyma się Filip Helta. Zasadniczo cały wyścig to walka o miejsca na podium między wspomnianym Filipem oraz Karolem Ostaszewski i Pawłem Bernasem, którzy kilkukrotnie tasują się na trasie. Bardzo mocna i wyrównana walka z przodu skutkuje tym, że w strefie 80% zdjęta zostaje połowa startujących zawodników.

Elita Mężczyźni

 1. Krzysztof Łukasik – JBG-2 Team
 2. Karol Ostaszewski – JBG-2 Team
 3. Filip Helta – KTM SGR MTB Team

U23 Mężczyźni

 1. Filip Surdyk – Warszawski Klub Kolarski
 2. Brajan Świder – Pho3nix Cycling Team
 3. Leszek Jaśkiewicz – JCT Cycling Team

Pełne wyniki – link

Analiza wyścigu – link

Młodzik / Młodziczka / Żak / Żakini

O ile wszyscy w/w zawodnicy mieli komfortowe warunki pogodowe do ścigania, o ile oczywiście sucha, kurząca się trasa i upał to jest komfort, o tyle najmłodsze kategorie rywalizowały w deszczu oraz w takt wygrywany przez wędrującą po okolicy burzę.

Młodziczka:

 1. Natalia Piróg – Pho3nix Cycling Team
 2. Dorota Pachocka – Warszawski Klub Kolarski
 3. Karolina Piętka – Warszawski Klub Kolarski

Młodzik

 1. Dawid Bartyzel – UKS Zawojak
 2. Adrian Wróblewski – Warszawski Klub Kolarski
 3. Paweł Koczanowicz – Warszawski Klub Kolarski

Żakini

 1. Gabriela Skrzypczak – GKS Cartusia w Kartuzach
 2. Zuzanna Waszkis – Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław
 3. Łucja Ryżko – Warszawski Klub Kolarski

Żak

 1. Tymon Nowicki – Warszawski Klub Kolarski
 2. Andrzej Jędrol – UKS Zawojak
 3. Emil Pawłowski – UKK Huragan Wołomin

Pełne wyniki – link

Analiza wyścigu – link

Kolejna runda Pucharu Polski w kolarstwie górskim 18 maja w Jastrzębiu Zdrój, gdzie zaplanowane są zawody kategorii UCI C1.

Partnerem tegorocznego Pucharu Polski w kolarstwie górskim  w formule olimpijskiej MTB XCO cross-country jest firma Trezado – producent płynu uszczelniającego do opon oraz dystrybutor takich marek rowerowych jak opony Wolfpack, liczniki i zegarki iGPSport, oświetlenie Towild oraz środki pielęgnacyjne i smarujące Bike on Wax. Dzięki współpracy firmy Trezado z organizatorami Pucharu Polski MTB XCO powstaną filmy promocyjne i inne materiały video z każdej rundy Pucharu Polski, które będą dostępne na kanale YouTube VeloSportME oraz w social mediach @trezado, a dla liderów klasyfikacji generalnej przewidziane zostaną dodatkowe nagrody. 

Link do kanału VeloSportME na YouTube: https://www.youtube.com/@VeloSportMediaEvents


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0