Matylda Szczecińska i Krzysztof Łukasik najlepsi na otwarcie Pucharu Polski MTB! | XXI Rusza Peleton, Ogrodniczki k/Supraśla | WYNIKI

HomeSportWyniki

Matylda Szczecińska i Krzysztof Łukasik najlepsi na otwarcie Pucharu Polski MTB! | XXI Rusza Peleton, Ogrodniczki k/Supraśla | WYNIKI

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Pierwsze zawody Pucharu Polski w kolarstwie górskim w sezonie, to dla większości zawodników sprawdzian formy i czasem niespodzianki. Tych raczej w Ogrodniczkach k/Supraśla nie było – w wyścigach elity pewnie wygrywają Matylda Szczecińska i Krzysztof Łukasik. Podobnie w Juniorach, gdzie po zwycięstwo sięgają „pewniaki” – Hania Mazurkiewicz oraz Maciej Jarosławski.


To co na pewno zaskoczyło wszystkich to aura, bo w ostatnich tygodniach przyzwyczailiśmy się już do cieplejszych dni i jazdy na krótko. Nie bez przyczyny o kwietniu są takie, a nie inne przysłowia. O ile podczas piątkowych treningów było relatywnie ciepło i słonecznie, o tyle sobotni poranek powitał wszystkich chłodem i przelotnymi opadami deszczu, które w ciągu dnia przybrały na intensywności jednocześnie jeszcze bardziej obniżając odczuwalną temperaturę. Najbardziej o tym przekonały się Panie startujące w południowym bloku, które już przed startem musiały stać w ulewnym deszczu, który nasilił się zaraz po starcie.

Już teraz zapraszam na kanał VeloSportME, gdzie opublikowane będą relacja oraz wywiady na mecie.

Pierwszym blokiem startowym była rywalizacja zawodników Cyklosport, Masters i Amator. Najbardziej wyrównany był chyba wyścig Masters II, gdzie od startu bardzo mocno ruszył Dariusz Poroś, ale z okrążenia na okrążenie coraz bliżej jechał Remigiusz Ciok, który ostatecznie wyszedł na prowadzenie i sięgnął po pierwsze w tym sezonie zwycięstwo.

Masters I:

 1. Paweł Arciszewski – Start Białystok
 2. Albert Głowa – Nowotarski Klub Kolarski
 3. Paweł Ciunel – Damar Centrum Rowerowe Olsztyn

Masters II:

 1. Remigiusz Ciok – Remikbike
 2. Dariusz Poroś – Mitutoyo AZS Wratislavia
 3. Daniel Stekla – Malwa Team

Cyklosport:

 1. Piotr Krysiewicz – Akademia Kolarza
 2. Szymon Bochenek – Pressing Ribox Team
 3. Andrzej Karkoszka – Pressing Ribox Team

Amator:

 1. Rafał Adamczyk – Niestowarzyszony
 2. Marek Kulik – Niestowarzyszony
 3. Gabriel Dąbrowski – Milsport Team

Zawodniczki Cyklosport, Masters i Amator ruszyły na trasę bezpośrednio po Elicie kobiet i Juniorkach, co oznacza, że także one nie miały szczęścia do pogody, ale musiały także mierzyć się z narastającym wychłodzeniem organizmu.

Kamila Gurzyńska tydzień temu wygrała pierwszą rundę Pucharu Polski w maratonie MTB, teraz sięgnęła po zwycięstwo w Pucharze Polski MTB XCO.

Masters Kobiety:

 1. Kamila Gurzyńska – SARA Workwear Wheel Brothers
 2. Patrycja Kuczyńska – MKS Cyclo Korona Kielce Balke
 3. Maria Wyszyńska-Tyniec – UKS Zawojak

Amatorka:

 1. Alicja Napióra – KS Hurtap Łęczyca

Wyścig Juniorów Młodszych przebiega pod dyktando Krzysztofa Gduli i Antka Mrowińskiego, którzy praktycznie cały wyścig jadą we dwóch, mocno dystansują resztę stawki. Wyścig rozstrzyga się na ostatnim większym podjeździe, gdzie na mocny atak Gduli zawodnik Kamyka Radzymin nie może odpowiedzieć, co skutkuje kilkunastosekundową różnicą na mecie.

Równie ciekawa jest walka o trzecie miejsce, gdzie pod koniec wyścigu do goniących podium zawodników dołącza Kosma Bereźnicki, który razem z Michałem Struzikiem sczepili się na starcie, spadli na koniec stawki i musieli gonić. Dobre przygotowanie i determinacja zawodnika z Jeleniej Góry zaowocowała trzecim miejscem. Na mecie Kosma mówił, że przyjechał wygrać i mimo tego, co się wydarzyło zaraz po starcie, nie poddał się i walczył do końca. Jak widać opłaciło się.

Junior Młodszy:

 1. Krzysztof Gdula – Pho3nix Cycling Team
 2. Antek Mrowiński – Kamyk Radzymin MTB Team
 3. Kosma Bereźnicki – JKK Jeleniogórski Klub Kolarski

Zarówno w rywalizacji Juniorek Młodszych, jak i Juniorek, mamy potwierdzenie wysokiej dyspozycji zawodniczek i pewne wygrane Marii Ambrożkiewicz oraz Hanny Mazurkiewicz.

Juniorka Młodsza:

 1. Maria Ambrożkiewicz – Pho3nix Cycling Team
 2. Emilia Bindacz – GK Viktoria Rybnik
 3. Tosia Kucharska – KS Klif Chłapowo

Juniorka:

 1. Hanna Martyńska-Mazurkiewicz – Warszawski Klub Kolarski
 2. Kamila Klaus – Kamyk Radzymin MTB Team
 3. Zofia Krysik – Warszawski Klub Kolarski

Wyścig elity kobiet przebiega pod dyktando Matyldy Szczecińskiej. W pierwszej części wyścigu jej koła pilnuje czujnie Natalia Grzegorzewska, trochę dalej jadą Tosia Białek i Zuzanna Krzystała. W drugiej części Grzegorzewska trochę słabnie, ma też problemy sprzętowe, musi zatrzymywać się na boksie. To wszystko skutkuje nie tylko spadkiem poza medalowe pozycje, ale także wielominutową stratą na mecie. Z wychłodzeniem organizmu nie radzą sobie większość zawodniczek, Laura Choma schodzi z trasy.

W międzyczasie do Matyldy dojeżdża Tosia Białek, stratę zmniejszyła też Zuzanna Krzystała. Na przedostatnim okrążeniu wydaje się, że wyścig rozegra się miedzy Matyldą i Tosią, ale na ostatnią rundę wjeżdżają z różnicą około 20 sekund. Trzecie miejsce dla Zuzanny Krzystały.

Elita kobiety

 1. Matylda Szczecińska – Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław
 2. Tosia Białek – Warszawski Klub Kolarski
 3. Zuzanna Krzystała – Pho3nix Cycling Team

U23 kobiety:

 1. Matylda Szczecińska – Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław
 2. Kinga Żur – DK Gwarki
 3. Joanna Głowacka – CWKS Resovia Rzeszów

Wyścig Juniorów przebiega pod dyktando Maćka Jarosławskiego, choć musi jechać bardzo czujnie, bo z niewielką stratą jedzie za nim Kacper Doppke. W pewnym momencie na drugim miejscu jedzie Piotr Hankus, ale dla pierwszorocznego Juniora pierwsze, dłuższe wyścigi w tej kategorii wydają się być jeszcze zbyt dużym wysiłkiem. Poza tym Piotr na mecie nie ukrywa, że woli bardzo techniczne trasy, a ta do takich aż tak bardzo nie należała.

Junior:

 1. Maciej Jarosławski – Warszawski Klub Kolarski
 2. Kacper Doppke – KS Klif Chłapowo
 3. Piotr Hankus – Pho3nix Cycling Team

Niewątpliwie jednym z najciekawszych wyścigów tego dnia jest rywalizacja Elity mężczyzn, gdzie przez pierwsze dwa okrążenia tempo nadaje Szymon Pomian. Pilnowany przez Krzysztofa Łukasika cały czas nie popełnia błędów. Na trzecim okrążeniu wychodzi na prowadzenie – jak się później okazuje Krzysztof Łukasik musiał zatrzymać się na boksie, żeby dokręcić poluzowaną kierownicę. Do gry wraca dopiero na czwartym miejscu, mając przed sobą także Maćka Jeziorskiego oraz Brajana Świdra. Jak się okazuje Krzysztof ma duże rezerwy mocy, bo szybko przebija się o kolejne oczka do przodu, by wyjść na prowadzenie i dowieźć pierwszą lokatę do mety.

Szymon Pomian „płaci” za mocną pierwszą połowę wyścigu i w jego drugiej części spada poza podium. Do gry włącza się z kolei pierwszoroczny Orlik – Filip Surdyk, który „przeskakuje” kolejnych zawodników i ostatecznie melduje się na drugim miejscu.

Trzeci na mecie Maciej Jeziorski nie kryje satysfakcji, że oba miejsca na podium zdobywają jego podopieczni.

U23 mężczyźni:

 1. Filip Surdyk – Warszawski Klub Kolarski
 2. Szymon Pomian – GKS Cartusia w Kartuzach
 3. Brajan Świder – Pho3nix Cycling Team

Elita mężczyzn

 1. Krzysztof Łukasik – JBG-2 Team
 2. Filip Surdyk – Warszawski Klub Kolarski (U23)
 3. Maciej Jeziorski – jezior.bike

Ostatnie bloki startowe to tradycyjnie najmłodsze kategorie wiekowe, które jak zawsze wywołują największe poruszenie po obu stronach taśm. Doping trenerów oraz rodziców niesie się po całej okolicy.

Młodziczka:

 1. Natalia Piróg – Pho3nix Cycling Team
 2. Karolina Piętka – Warszawski Klub Kolarski
 3. Weronika Pachocka – Warszawski Klub Kolarski

Młodzik:

 1. Dawid Bartyzel – UKS Zawojak
 2. Franciszek Drzewiecki – Pho3nix Cycling Team
 3. Szymon Kamiński – GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier

Żakini:

 1. Zuzanna Waszkis – Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław
 2. Gabriela Skrzypczak – GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier
 3. Łycia Ryżko – Warszawski Klub Kolarski

Żak:

 1. Tymon Nowicki – Warszawski Klub Kolarski
 2. Andrzej Jędrol – UKS Zawojak
 3. Stanisław Woźnica – Niezrzeszony

Pełne wyniki – link

Analiza wyścigów – link


Partnerem tegorocznego Pucharu Polski w kolarstwie górskim  w formule olimpijskiej MTB XCO cross-country jest firma Trezado – producent płynu uszczelniającego do opon oraz dystrybutor takich marek rowerowych jak opony Wolfpack, liczniki i zegarki iGPSport, oświetlenie Towild oraz środki pielęgnacyjne i smarujące Bike on Wax. Dzięki współpracy firmy Trezado z organizatorami Pucharu Polski MTB XCO powstaną filmy promocyjne i inne materiały video z każdej rundy Pucharu Polski, które będą dostępne na kanale YouTube VeloSportME oraz w social mediach @trezado, a dla liderów klasyfikacji generalnej przewidziane zostaną dodatkowe nagrody. 


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0