Pucharu Świata MTB już nie obejrzysz w piątek – nowy program | UCI Mountain Bike World Series 2024 | ZAPOWIEDŹfot. Bartek Wolinski / Red Bull

HomeSportZapowiedzi

Pucharu Świata MTB już nie obejrzysz w piątek – nowy program | UCI Mountain Bike World Series 2024 | ZAPOWIEDŹ

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


W najbliższy weekend, w dniach 12-14 kwietnia 2024, startuje Puchar Świata w kolarstwie górskim, w olimpijskiej odmianie cross country. Dzięki temu, że w tym roku w Brazylii nie jedna, a dwie rundy Pucharu Świata, to na listach startowych naprawdę prawie wszyscy zawodnicy ze ścisłej, światowej czołówki. Dodatkowo wszystkich napędzają ostatnie tygodnie kwalifikacji olimpijskich na Igrzyska w Paryżu.


Nowy harmonogram Pucharu Świata

W świetle rosnących kosztów realizacji transmisji, w którą zaangażowane są pewnie setki osób, UCI w porozumieniu z Warner Bros Discovery, zdecydowano o bardzo istotnych zmianach w harmonogramie Pucharu Świata, koncentrując wyścigi Elity – te, które są transmitowane – w sobotę i w niedzielę, rezygnując ze startów w piątek.

I tak:

 • wyścigi short track U23, które rozgrywane były w czwartkowe popołudnie, będą rozgrywane dzień później (14:00 i 14:35)
 • wyścigi short track Elity, które rozgrywane były w piątkowe późne popołudnie (17:30 i 18:15), będą rozgrywane w sobotę w samo południe (12:00 i 12:35)!
 • w zasadzie nie ulega zmianie program startów w cross country – wyścig U23 mężczyzn w sobotnie popołudnie (14:30), a w niedzielę wyścigi U23 kobiet (10:00), Elity kobiet (12:15) i Elity mężczyzn (14:30)

Taki rozkład jazdy jest na wyścigi w Brazylii, kolejne będą miały drobne modyfikacje wynikające dodatkowo z kategorii UCI Junior Series i konieczności włączenia do programu wyścigów juniorskich. Niemniej jednak fundamentalną różnicą jest przerwa czasowa między wyścigami XCC i XCO, która została skrócona do 24-26 godzin. Już w najbliższych dniach przekonamy się, co będą mówić zawodnicy i czy ta zmiana wpłynie na ich dyspozycję w niedzielnych wyścigach głównych.

Brazylia bez Polaków, ale przyjazna (czasowo) kibicom

Odległy kontynent z naszej, polskiej perspektywy ma dwa aspekty – jeden mało pozytywny, z racji odległości i kosztów nikogo z Polski nie zobaczymy na starcie, drugi zdecydowanie lepszy – z racji różnic czasowych, wszystkie wyścigi do obejrzenia późnym popołudniem.

5 godzin różnicy między naszą i brazylijską strefą czasową oznacza, że zarówno wyścigi XCC, jak i XCO obejrzymy późnym popołudniem:

Wyścigi XCC

 • U23 – piątek, 12 kwietnia – godzina 19:00 i 19:35
 • Elita – sobota, 13 kwietnia – godzina 17:00 i 17:35

Wyścigi XCO:

 • U23 mężczyźni – sobota, 13 kwietnia – godzina 19:30
 • U23 kobiety – niedziela , 14 kwietnia – godzina 15:00
 • elita – niedziela, 14 kwietnia – godzina 17:15 i 19:30

Lista startowa

Lista startowa jest bardzo, ale to bardzo mocno obsadzona. W Elicie mężczyzn z Top50 rankingu UCI nie ma tylko naprawdę kilku osób. W sumie zgłoszonych jest 108 zawodników z 30 krajów.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Elity kobiet, gdzie mamy zdecydowaną większość Top50 rankingu UCI, a na liście jest 66 zawodniczek z 26 krajów.

Trochę skromniej wyglądają wstępne listy w kategoriach U23, gdzie mamy 64 zawodników z 22 krajów i tylko 33 zawodniczki z 14 krajów.

Transmisja wyścigów U23 i Elity

 • sobotnie wyścigi XCC – link
 • sobotni wyścig XCO U23 mężczyzn – link
 • niedzielne XCO – Elita kobiety i Elita mężczyźni – link

Niektóre wyścigi będą transmitowane na Eurosport 1, a niektóre będą retransmitowane na Eurosport 2.

Wszystkie bieżące informacje na temat Pucharu Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) na stronie https://ucimtbworldseries.com


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0