Shimano ESSA czyli zapomnij o przedniej przerzutce! | PREMIERA

HomeSprzętCZĘŚCI i AKCESORIA

Shimano ESSA czyli zapomnij o przedniej przerzutce! | PREMIERA

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Jednorzędowe napędy w rowerach dotychczas kojarzyły się z rowerami ze średniej i wyższej półki. Teraz, za sprawą Shimano ESSA mają szansę zagościć na stałe także w rowerach z podstawowego segmentu, w których dotychczas oglądaliśmy napędy zbudowane w systemach Tourney TX, Acera i Altus.


Rok temu Shimano uprościło sporą cześć swojego ekosystemu prezentując 9/10/11-rzędowy napęd Shimano CUES w wersji jedno i dwurzędowej. Teraz doczekaliśmy się unifikacji najniższych grup 8-rzędowych, które w długiej perspektywie zastąpi Shimano ESSA.

Dobrą dekadę temu, w czasach rowerów górskich z kołami 26 cali standardem była trzyrzędowa przerzutka z tyłu, a o „półce” napędu świadczyła liczba rzędów w kasecie, która oscylowała między 6 a 9.

Wraz z nadejściem rowerów z 29 calowymi kołami doczekaliśmy się równolegle rewolucji w napędach, które z przodu traciły kolejne rzędy by ostatecznie stać się jednorzędowymi, a z tyłu zakres kasety urósł nawet do 13 przełożeń. Choć na co dzień jeżdżę na rowerach z napędami 1x, to chyba tym najbardziej uniwersalnym i wszechstronnym w rowerze górskim był układ 2×10. Dwurzędowe napędy też cały czas dobrze się mają w rowerach szosowych.

Ostatnie zmiany w bardzo rozbudowanej ofercie Shimano napędów do rowerów górskich to moim zdaniem dobry ruch, choć mając na uwadze to, jak na przestrzeni lat rynek został wypełniony różnej maści komponentami z grup od Tourney, Acera i Altus przez Alivio, Deore, SLX po XT i XTR, to dużo wody przepłynie we wszystkich rzekach świata, zanim ESSA i CUES staną się tak powszechne jak w/w grupy.

Shimano ESSA

Szczegóły nowej grupy:

Tylna przerzutka Shimano ESSA RD-U2000

Pewne i stabilne prowadzenie na szlakach.

  • Zoptymalizowana geometria i napięcie sprężyny zmniejszają spadanie łańcucha
  • Niskoprofilowa konstrukcja zoptymalizowana pod kątem trudnego terenu
  • Największy zakres kasety: 45T
  • Techonologia SHIMANO SHADOW RD

Korba i blat Shimano ESSA FC-U2000-1

Specjalny kształt zębów blatu poprawia zazębianie i trzymanie łańcucha, zapewniając płynną jazdę w trudnym terenie.

  • Warianty: 32T, 40T
  • DYNAMIC CHAIN ENGAGEMENT+ (32T)

Kaseta Shimano ESSA CS-HG400-8 Cassette

Szeroki zakres 8-biegowej kasety zapewnia niezawodną zmianę przełożeń w różnych stylach jazdy.

  • Szeroki zakres: 11-45T (11-13-15-18-22-27-35-45T)
  • Technologia HYPERGLIDE

Przy okazji Shimano ESSA japoński producent komponentów pokazał także bardziej ergonomiczne manetki oraz klamki Shimano CUES SHORT REACH dla osób z mniejszymi dłońmi.

Więcej na dedykowanej stronie w serwisie Shimano: https://bike.shimano.com


Chcesz otrzymywać niusy nowościach sprzętowych jak ta powyżej? Kliknij w ten link i podaj swój adres email, by co tydzień otrzymywać newsletter #mtbxcpl.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0