Coraz więcej kolarstwa (górskiego) za paywall’em. Czas na PROJEKT kolarski #mtbxcpl! | INFORMACJA

HomeSport

Coraz więcej kolarstwa (górskiego) za paywall’em. Czas na PROJEKT kolarski #mtbxcpl! | INFORMACJA

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Kiedyś to było … złote czasy kolarstwa (górskiego) za nami. Z sentymentem wspominamy platformy Freecaster czy RedBull, gdzie za darmo można było oglądać transmisje z najważniejszych wyścigów Pucharu Świata MTB XCO czy imprez mistrzowskich. Dziś zawodnicy zakładają zrzutki, opierają swoje funkcjonowanie na crowdfundingu, prasa rowerowa jest wspomnieniem, a kolejne serwisy internetowe skupione na kolarstwie zamykają swoje treści za paywallem.


W chwili kiedy piszę te słowa, cała branża rowerowa od wielu miesięcy mierzy się z potężnym kryzysem wynikającym z przeszacowania popytu, który nakręciła pandemia w latach 2020 i 2021. Pełne magazyny zarówno producentów, jak i dystrybutorów, ale przede wszystkim wysokie koszty produkcji w szczycie popytu sprawiają, że z problemami z płynnością mierzą się kolejne firmy z branży, które wydawałoby się, że stoją na bardzo solidnych podstawach.

Uzależnione od kondycji branży rowerowej są różne podmioty czy obszary ściśle powiązane, żeby nie powiedzieć, że zależne, w tym media. O ile papierowe w zasadzie przeszły już do historii, o tyle te w internecie mają się nieźle, dobrze, a niektórzy wręcz bardzo dobrze. Największym zainteresowaniem oraz zasięgami, a co z tym idzie także pewnie wpływami z reklam mogą pochwalić się media anglojęzyczne. Dwa lata temu doszło do przejęcia przez Outside serwisów Velo, CyclingTips oraz magazynu Peloton. Na początku wszystko wyglądało nieźle, ale skończyło się zamknięciem dwóch z trzech i teraz wszystko co nie-offroad, publikowane jest pod marką Velo.

Wade Wallace, założyciel CyclingTips ostatecznie odszedł z nowej organizacji i założył oparty w pełni na crowdfunding serwis Escape Collective, którego skład redaktorski dostarcza bardzo wysokiej jakości treści ze wszystkich kluczowych obszarów, zarówno kolarstwa, jak i branży rowerowej, w wersji do poczytania oraz do posłuchania pod w formie podcastowej. Kilka dni temu minął pierwszy rok funkcjonowania.

Nie tylko Escape Collective funkcjonuje przede wszystkim w oparciu o subskrypcję. Poniżej cztery największe serwisy oraz wysokość opłat za dostęp do pełnej treści.

miesiącrok
CyclingNews.com5.99 USD59.00 USD
Escape Collective5.99 USD / 11.99 USD59.00 USD / 99.00 USD
Road.cc1.99 GBP
Velo (+ Trailforks App)89.99 USD

W obliczu kryzysu branży rowerowej, specyfiki kolarstwa górskiego o którym piszę, przede wszystkim jednak chęci dalszego rozwoju unikatowego miejsca oraz społeczności, jaką udało się zbudować wokół #mtbxcpl zdecydowałem o zamknięciu sportowej części PROJEKTU kolarskiego #mtbxcpl za paywallem. Wszystko jest w zasadzie gotowe, to ostatnie dni strony mtb-xc.pl w formie znanej dotychczas. Stąd też poniższe pytanie:

Ile jesteś w stanie płacić miesięcznie za dostęp do #mtbxcpl?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0