Nowy Cannondale Scalpel 2024 pogodził cross-country i down-country | PREMIERA

HomeSprzętROWERY

Nowy Cannondale Scalpel 2024 pogodził cross-country i down-country | PREMIERA

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Nowy Cannondale Scalpel 2024 to bardzo dużym skrócie i w uproszczeniu większy skok, bardziej agresywna geometria i większy wachlarz specyfikacji pozwalający na efektywną jazdę na trasach cross country oraz jeszcze więcej frajdy na szlakach.


Cannondale Scalpel jest z nami od 2002 roku, kiedy to światło dzienne ujrzała pierwsza wersja tego podwójnie zawieszonego roweru górskiego. Łatwo sprawdzić jak wyglądała pierwsza wersja i jak długą drogę przeszło kolarstwo górskie na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Nowy Cannondale Scalpel 2024 zapowiadany jest jako bezkompromisowe połączenie tego, co współczesny rower górski potrzebuje by dobrze radzić sobie zarówno na coraz bardziej wymagających trasach cross country, jak i dawać dużo frajdy na szlakach. No to sprawdźmy…

Jeszcze więcej skoku

Zapominamy o wersji SE z poprzedniej generacji. Teraz wszystkie Scalpele mają 120 mm skoku z przodu i 120 mm skoku z tyłu. Rok czy dwa temu to się nazywało down-country. Dziś to chyba po prostu współczesne cross-country czyli dobrze podjeżdża i jeszcze lepiej zjeżdża. W wyższych modelach oczywiście na wyposażeniu znany i sprawdzony Lefty Ocho w wersji 120 mm.

Jeszcze bardziej progresywna geometria

Kąt główki ramy obniżony do 66.6 stopni oraz zachowane proporcje ramy w zależności od rozmiaru. Kąt rury podsiodłowej z kolei zwiększony do 75.5 stopni

Zmiany konstrukcyjne

Cannondale rezygnuje z jednej z najbardziej flagowych i charakterystycznych rzeczy czyli Ai – asymetrycznego tylnego koła. Od teraz do roweru włożymy każde „tradycyjne” koło, oczywiście w systemie boost.

W nowym Scalpelu nie spotkamy też już suportu Press-Fit, a w jego miejsce mamy klasyczne BSA, które powinno ucieszyć wielu użytkowników.

Najwyższe modele wyposażone są w UDH i napędy SRAM, te niższe zbudowane są na Shimano z klasycznym hakiem.

Osoby które spędzają na rowerze zdecydowanie więcej czasu niż klasyczne 60-80 minut wyścigu cross country na pewno z radością przyjmą informację o tym, że w nowej ramie Scalpela jest miejsce na dwa koszyki na bidon.

SystemBar XC-One

Jedni to uwielbiają, inni nienawidzą czyli zintergrowany kokpit. Tu mamy patent, który nazywa się SystemBar XC-One i jest to kierownica z mostkiem jako jeden element, o maksymalnej szerokości 760 mm i długości mostka wynoszącej 65 albo 75 mm. Dostępne tylko w najwyższych modelach.

Cannondale Scalpel LAB71 2024

Wcale nie prosty wybór

Jeśli dobrze policzyłem to w katalogu dostępnych w Europie rowerów mamy aż sześć konfiguracji, z czego prawie każda występuje w dwóch malowaniach, co przekłada się na 11 różnych rowerów. Od najwyższego modelu Cannondale Scalpel LAB71 oraz „jedynki” i „dwójki” zbudowanych na Lefty Ocho 120 przez „trójkę” i „czwórkę”, które są niższymi wersjami zbudowanymi na widelcach RockShox.

Cannondale Scalpel 2024 – waga i ceny

ModelWagaCenaSpecyfikacja
LAB71 Scalpel 10.4 kg | 23 lbs58 999 PLNlink
Scalpel Carbon 1 Lefty 11 kg | 24.3 lbsb/dlink
Scalpel Carbon 111.67 kg | 25.7lbs33 999 PLNlink
Scalpel Carbon 2 Lefty12.13 kg | 26.7lbs33 999 PLNlink
Scalpel Carbon 2 11.83 kg | 26.1lbs30 999 PLNlink
Scalpel Carbon 3 12.64 kg | 27.9 lbs22 499 PLNlink
Scalpel Carbon 4b/d19 499 PLNlink

Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0