Puchar Polski w maratonie MTB 2024 potwierdzony! | KALENDARZ

HomeSportZapowiedzi

Puchar Polski w maratonie MTB 2024 potwierdzony! | KALENDARZ

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Przedłużony okres zgłoszeń do organizacji poszczególnych wyścigów zaliczanych do Pucharu Polski w maratonie MTB zaowocował tym, że w sezonie 2024 zawodnicy będą rywalizować w sześciu terminach i lokalizacjach. Zwieńczeniem sezonu na maratony MTB będą Mistrzostwa Polski, które tydzień po finale Pucharu Polski odbędą się w Barłominie na Kaszubach.


Sześć lokalizacji, czterech organizatorów. Zarówno inauguracja, jak i finał Pucharu Polski w maratonie MTB to projekty, które mają wieloletnią historię. Rywalizacja rozpocznie się w połowie kwietnia w Koronowie, a zakończy w drugi weekend września wielkim finałem. Wielkim, bo Głuchołazy to nie tylko ostatni wyścig z kalendarza Pucharu Polski w maratonie MTB, ale dzień wcześniej, w sobotę, także finał Pucharu Polski w olimpijskim cross country (MTB XCO). Zapowiada się mocny kolarski weekend, zwłaszcza że na miejscu dostępna jest także sieć singletracków, można też odwiedzić leżące po drugiej stronie granicy, czeskie Jeseniki.

W ciągu sezonu po dwa wyścigi w ramach Zachodniej Ligi MTB (Luboradza w maju i Połczyn Zdrój w sierpniu) oraz dwa wyścigi w ramach Bike Atelier MTB Maraton (Jeleśnia w czerwcu i Bielsko Biała w lipcu).

Trzeba tu niestety podkreślić jedną, bardzo dużą kolizję w kalendarzu – w dniach 28-30 czerwca zaplanowane są w Białce Tatrzańskiej Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim MTB XCO. W tym samym czasie, 30 czerwca w Jeleśni ma odbyć się wyścig zaliczany do Pucharu Polski w maratonie MTB. Nie jest to niestety zbyt fortunny zbieg okoliczności.

Kategorie wiekowe

W sezonie 2024 klasyfikacje będą prowadzone w siedmiu kategoriach – Elity kobiet i Elity mężczyzn, a także kategoriach amatorskich Cyklosport i Masters Kobiety (19+), Cyklosport Mężczyźni (18-29), Masters I (30-39), Masters II (40-49) oraz Masters III (50+).

Klasyfikacja drużynowa

Kolejny rok z rzędu prowadzona będzie klasyfikacja drużynowa. By do niej się załapać trzeba mieć co najmniej 3 zawodników. Z racji zastosowanego przelicznika, premiowane są drużyny, w którym startuje co najmniej jedna kobieta:

„Do generalnej klasyfikacji drużynowej punktować będzie na danej edycji Pucharu Polski trzech najlepszych zawodników z klasyfikacji OPEN według następujących zasad. Dwóch najwyżej sklasyfikowanych zawodników open mężczyzn i jedna najwyżej sklasyfikowana zawodniczka open kobiet. W przypadku braku w drużynie zawodniczki z kategorii kobiecej punktuje trzeci najlepszy zawodnik mnożąc jego punkty przez współczynnik 0,8 i zaokrąglając w dół.”

Nagrody finansowe

Od kilku lat mamy ujednolicone nagrody finansowe. Premiowane jest po 6 miejsc wśród mężczyzn i kobiet OPEN. Za wygraną jest 800 PLN, za 6. miejsce 100 PLN. Łączna pula to 4800 PLN.

Dodatkowo w klasyfikacji generalnej w każdej kategorii będą wręczone nagrody finansowe w wysokości 600, 400 i 200 PLN, a także w klasyfikacji drużynowej: 800, 600 i 400 PLN.

Puchar Polski w maratonie MTB – kalendarz 2024:

  • 13 kwietnia 2024 – Koronowo MTB Maraton,
  • 5 maja 2024 – Zachodnia Liga MTB Maraton MTB Barwice – Luboradza
  • 2 czerwca 2024 – Zachodnia Liga MTB Maraton ATF Maraton MTB – Połczyn-Zdrój,
  • 30 czerwca – Bike Atelier MTB Maraton – Jeleśnia,
  • 14 lipca 2024 – Bike Atelier MTB Maraton – Bielsko Biała,
  • 8 września 2024 – Gold Hill MTB Maraton – Głuchołazy,

Wszystkie informacje dotyczące PP XCM publikowane są na stronie internetowej Polskiego Związku Kolarskiego w zakładce MTB oraz na na fanpage Pucharu Polski w maratonie MTB.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0