Mathieu van der Poel po raz szósty najlepszy na świecie! Pożegnanie Štyby. Tęczowe koszulki także dla Zoe Backstedt i Stefano Viezzi. Wyniki „biało-czerwonych” | Mistrzostwa Świata w kolarstwie przełajowym, Tabor 2024 | WYNIKI

HomeSportWyniki

Mathieu van der Poel po raz szósty najlepszy na świecie! Pożegnanie Štyby. Tęczowe koszulki także dla Zoe Backstedt i Stefano Viezzi. Wyniki „biało-czerwonych” | Mistrzostwa Świata w kolarstwie przełajowym, Tabor 2024 | WYNIKI

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Trzeci, finałowy, dzień przełajowych Mistrzostw Świata przyniósł rozstrzygnięcia w kategoriach Junior, U23 kobiety oraz Elity mężczyzn. Niewątpliwie najciekawszym wyścigiem była rywalizacja Juniorów, gdzie kolejność na podium decydowała się do samego końca. W wyścigach U23 kobiet, jak i w Elicie mężczyzn mieliśmy solowe pokazy mocy i techniki w wykonaniu Zoe Backsted oraz Mathieu van der Poel’a. Holender sięgnął po tytuł mistrzowski po raz szósty w swojej karierze. Najlepsze miejsce z Polaków osiągnęli Malwina Mul (21.) oraz Marek Konwa (22.).


Ogromny pech Aubina Sparfela, wielkie szczęście Stefano Viezzi

Mistrzostwa Świata rządzą się swoimi prawami. To nie tylko radość, ale także dramaty. Jak w zakończonym właśnie wyścigu Juniorów, gdzie prowadzący przez 3 z 4 okrążeń Francuz Aubin Sparfel wjeżdżając na ostatnie okrążenie dostrzega, że w tylnym kole nie ma powietrza…a do boksu daleko.

Tym samym cała praca włożona w wyścig w ciągu kolejnych minut wyparowuje. Najpierw wyprzedza go Włoch, Stefano Viezzi, który siedział przez cały wyścig Francuzowi na kole. Później wyprzedza go Holender Keije Solen oraz Czech Krystof Bazant.

Francuz na metę wjeżdża ze stratą 48 sekund. Do medalu zabrakło 17 sekund.

 1. Stefano Viezzi – Włochy
 2. Keije Solen – Holandia
 3. Krystof Bazant – Czechy
 • Kacper Doppke – miejsce 40 (+5:54)
 • Kacper Kohnke – miejsce 61 (+8:27)

Pełne wyniki

„Solówka” Zoe Backstedt

Wyścig Orliczek (U23 kobiety) to był spektakl jednej aktorki – Zoe Backstedt. Brytyjka zaraz po starcie odjechała od całej stawki i z okrążenia na okrążenie wykręcała najlepsze czasy rund, by z ogromną radością na mecie zamienić ubiegłoroczne drugie miejsce i srebrny medal na wygraną, złoty medal i tęczową koszulkę Mistrzyni Świata!

Drugie miejsce dla niesionej dopingiem Czeszki Kristyny Zemanowej, której ostatecznie udało się oderwać od siedzącej cały czas na kole Holenderki Leonie Bentveld.

 1. Zoe Backstedt – Wielka Brytania
 2. Kristyna Zemanova – Czechy
 3. Leonie Bentveld – Holandia
 • Malwina Mul – miejsce 21 (+6:36)

Pełne wyniki

Król jest tylko jeden: Mathieu van der Poel!

Brutalne warunki na trasie tegorocznych MŚ CX w Taborze były bezwzględne. Równie bezwzględny był Mathieu van der Poel dokładając swoje rywalom. Holender od startu postanowił przejść do ataku bardzo szybko odjeżdżając reszcie stawki. Jeszcze na pierwszej rundzie Joris Nieuwenhuis trzymał koła broniącego tytułu MVDP, ale kilka minut później wszystko było jasne. Nikt nie był w stanie nawet zbliżyć się do czasów, które tego dnia wykręcał Mathieu van der Poel.

Bardzo błotniste warunki na rundzie sprawiły, że nie było wożenia się na kole, każdy mógł polegać tylko na sobie próbując obrać jak najlepsze linie przejazdy. Na mecie straty liczone w minutach już w Top10, co tylko dobitnie pokazuje jak mocno jechał Mathieu van der Poel i jak bardzo bezradni byli rywale.

 1. Mathieu van der Poel – Holandia
 2. Joris Nieuwenhuis – Holandia
 3. Michale Vanthourenhout – Belgia
 • Marek Konwa, miejsce 22 (+4:55)

Pełne wyniki

Ostatni start Zdenka Stybara

W 2010 roku właśnie w Taborze, przed własną publicznością (mając już na koncie dwa złote medale w U23) sięgnął po tytuł przełajowego Mistrza Świata w Elicie! Rok później, w 2011 roku, a także w 2014 roku powtórzył ten sukces.

14 lat później w tym samym Taborze, znowu przed własną publicznością, zalicza ostatni start w swojej profesjonalnej karierze. Nie obyło się bez emocji…

Štyby, děkujeme!

Mistrzostwa Świata w kolarstwie przełajowym 2025 odbędą się we francuskiej miejscowości Liévin, bardzo blisko granicy z Belgią. Co ciekawe zawody rozegrane zostaną tydzień wcześniej, w dniach 24-26 stycznia.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0