Przełajowy szczyt sezonu w Polsce – Owocowy Przełaj, Cetniewo, Bryksy Cross, Włoszakowice, Zielona Góra i Sławno | ZAPOWIEDŹ

HomeSportZapowiedzi

Przełajowy szczyt sezonu w Polsce – Owocowy Przełaj, Cetniewo, Bryksy Cross, Włoszakowice, Zielona Góra i Sławno | ZAPOWIEDŹ

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Oczywiście Mistrzostwa Polski czy Mistrzostwa Świata rządzą się swoimi prawami i nikt palmy pierwszeństwa im nie odbiera. Ale jakoś tak już się utarło, że w krajach Beneluxu ten najgorętszy przełajowo okres to czas między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem czyli Kerstperiode. W Polsce z kolei większość organizatorów ściga się trochę z czasem, żeby zdążyć przed zimą i mrozem. Dlatego też kulminacyjny moment nad Wisłą to przełom listopada i grudnia. Także w tym roku.


Owocowy Przełaj UCI C2 – Laskowice Pomorskie

Dopiero co mieliśmy „niepodległościowego klasyka” czyli Koziegłowy i Szczekociny. Jedne i drugie w latach poprzednich były gospodarzami Mistrzostw Polski. Jak co roku oba wyścigi odnotowały wysoką frekwencję.

Już za chwilę, 18 listopada 2023, czas na Owocowy Przełaj, który przebojem wbił się do krajowego kalendarza przełajowego zdominowanego przez imprezy odbywające się często od dziesięcioleci! W tym roku siódma edycja i znowu oczko wyżej, już nie Puchar Polski, a kategoria UCI C2. Za fenomenem Owocowego Przełaju stoją mocne, kolarskie nazwiska, ale także świeże spojrzenie na temat. Mam tu na myśli nie tylko Michała Kwiatkowskiego, ale także spiritus movens wydarzenia czyli Romek Pawłowski i Jarek Dąbrowski. Kolarskie nazwiska przyciągają kolarskie nazwiska, bo nigdzie indziej nie zobaczycie na starcie raczej tak wielu czynnych kolarzy szosowych, którzy tego jednego dnia wskakują na rower przełajowy.

W Laskowicach Pomorskich nie usłyszycie za to tak dobrze znanego z innych zawodów przełajowych disco polo, za to przed i po wyścigu posilicie się na bufecie przygotowanym przez lokalne Koło Gospodyń Wiejskich.

Owocowy Przełaj zaczął swoją historię od wyścigów amatorów i to do dziś jest jeden z najważniejszych punktów programu. Co roku w tej kategorii na starcie staje blisko setka zawodników. Nie inaczej będzie też w tym roku.

Zapisy już zamknięte.„Dalej rowerem na północ się nie da” – Puchar Polski CX, Władysławowo / Cetniewo

Tydzień później, w dniach 25-26 listopada 2023 wszystkie drogi prowadzą nad Bałtyk, a konkretnie na teren COS Cetniewo, gdzie po raz trzeci odbędą się zawody Pucharu Polski CX organizowane przez Klif Chłapowo. W tym roku zawody odbędą się kilkanaście dni wcześniej, pod koniec listopada, a co za tym idzie i zawodnicy i organizatorzy liczą, że nie będzie tak mroźnie jak w latach poprzednich, a będzie soczyste błoto, które jest nieodzownym elementem cyclocrossu. Nie bez powodu hasłem zawodów jest „dalej rowerem na północ się nie da”, bo fragment trasy prowadzi po plaży, a Rozewie czyli najbardziej na północ wysunięty fragment polskiego lądu tuż obok. Trasa wyznaczona na terenie COS Cetniewo jest kompletna, oferując wszystkie elementy rundy przełajowej.

Zapisy na wynikizawodow.euBryksy Cross UCI C2 – Gościęcin

Bryksy Cross (3 grudnia 2023) to klasyk nad klasyki. Mimo, że nie są to najdłużej rozgrywane zawody przełajowe w Polsce, to odbywając się prawie na trójstyku polsko, czesko, słowackim, co roku ściągają na start zawodników z zagranicy. Tu także mamy kompletną trasę, która nie tylko oferuje wszystkie kluczowe elementy rundy przełajowej, ale prawdopodobnie jest jedną z najbardziej kompaktowych w Polsce oferując możliwość kibicowania i śledzenia rywalizacji w zasadzie z jednego punktu. Od kiedy pamiętam zawody – przez lata jako jedyne – wpisane były do kalendarza UCI. Spritus movens tego projektu to Jan Paterak, który w tym roku wrócił do ścigania i można go mocno dopingować podczas wyścigów kategorii Masters!

Zapisy na akces-sport.plLubuskie Warte Zachodu – Zielona Góra, Drzonków

Drzonków na przełajowej mapie Polski ma krótką historię, zawody rozgrywane w tej najmłodszej dzielnicy Zielonej Góry rozgrywane są dopiero od kilku lat, ale szybko zyskiwały na popularności i randze. Rok temu odbyły się tam trzydniowe Mistrzostwa Polski z pilotażowym wyścigiem sztafet, a w tym roku zawody lądują w kalendarzu UCI z kategorią UCI C2 i zaplanowany jest na 10 grudnia 2023.

Dzień wcześniej, 9 grudnia 2023, we Włoszakowicach, które także były już gospodarzem MP CX odbędą się zawody zaliczane do Pucharu Polski.

Zapisy oba wyścigi na wynikizawodow.euCyclocross Sławno

Kiedy myślę o przełajach w Sławnie to przychodzą mi do głowy najzimniejsze Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym na jakich byłem. Kilkunastostopniowy mróz, który nijak nie zraził ani organizatorów ani zawodników. Na koniec imprezy Przemek Gierczak razem z lokalnymi włodarzami ogłosił, że w Sławnie powstanie pełnoprawna, całoroczna trasa do kolarstwa przełajowego. I tak też się stało.

Michał Bogdziewicz (Apteka Gemini) – Mistrzostwa Polski CX, Sławno

Od bodajże 2017 roku Sławno co roku gości zawodników przełajowych, czy to na ustawkach, zawodach czy imprezach wyższej rangi. W tym roku 17 grudnia 2023 odbędzie się Puchar Polski w kolarstwie przełajowym i będą to prawdopodobnie ostatnie zawody z kalendarza PZKol przed zaplanowanymi miesiąc później Mistrzostwami Polski, które odbędą się w Słubicach.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0