Fem van Empel i Michael Vanthourenhout bronią tytułów sprzed roku, ale belgijsko holenderska dominacja zostaje przerwana! | Mistrzostwa Europy w kolarstwie przełajowym, Pont-chateau, Francja | RELACJAfot. Massimo Fulgenzi

HomeSportWyniki

Fem van Empel i Michael Vanthourenhout bronią tytułów sprzed roku, ale belgijsko holenderska dominacja zostaje przerwana! | Mistrzostwa Europy w kolarstwie przełajowym, Pont-chateau, Francja | RELACJA

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Takiego scenariusza chyba nikt nie przewidział, a na pewno nie organizatorzy, którzy wskutek cyklonu Ciaran zostali zmuszeni do zmiany całego harmonogramu zawodów, a konkretnie odwołania sobotnich wyścigów i przeniesienia całości na niedzielę. W efekcie piątkowa sztafeta odbyła się bez zakłóceń, natomiast w niedzielę odbyło się – jeden po drugim – aż sześć wyścigów.


Na początek, zainteresowanych wynikami Polaków na ME CX uspokajam. Nie ma ani dobrych, ani złych wyników, bo nikt nie startował. Polski Związek Kolarski nie zabezpieczył środków na wyjazd zawodników na imprezę mistrzowską, a zawodnicy nie byli w stanie udźwignąć to sami – sam dojazd w obie strony to okolice 4 tysięcy kilometrów.

2023 UEC Cyclo-cross European Championships – Pont-Chateau – Team Relay – 03/11/2023 – – photo Massimo Fulgenzi/SprintCyclingAgency©2023

W piątkowej sztafecie wystartowało pięć, sześcio-osobowych drużyn, a najlepszą okazała się francuska przed brytyjską i belgijską. Tuż za podium Czechy i Włochy.

Zarówno Francuzi, jak i Brytyjczycy to nie są nacje, w których sportowym DNA jest przełaj, a jednak pokazują z roku na rok, że – szczególnie młodsze kategorie – bez kompleksów rywalizują z teoretycznie najmocniejszymi.

Pełne wyniki sztafet

Celia Gery i Aubin Sparfel najlepszymi Juniorami

Nie dość, że Francuzi wygrywają w najmłodszej kategorii, to wśród Juniorek na podium Brytyjka i Słowaczka, a w pierwszej dziesiątce tylko jedna Holenderka i ani jednej Belgijki.

Podobna sytuacja w kategorii Juniorów – wygrywa Aubin Sparfel, na podium także Węgier i jeszcze jeden Francuz, a w pierwszej dziesiąte znowu ani jednego Belga i tylko jeden Holender.

Pełne wyniki – Juniorka / Junior

Zoe Backsted i Jente Michels najlepsi w kategorii U23

19 letnia Zoe Backsted wystąpiła w roli faworytki wyścigu U23 i nie zawiodła. Tuż za nią na podium Marie Schreiber oraz Czeszka Kristyna Zemanova.

W Orlikach pojedynek belgijsko-francuski, bo w pierwszej dziesiątce dominują zawodnicy tych dwóch nacji. Wygrywa Jente Michels (BEL) przed Emielem Verstrynge (BEL) oraz Remi Lelandais (FRA).

Pełne wyniki – U23 kobiety / U23 mężczyźni

Powtórka – U23 kobiety / U23 mężczyźni

2023 UEC Cyclo-cross European Championships – Pont-Chateau – Women Elite – 05/11/2023 – – photo Massimo Fulgenzi/SprintCyclingAgency©2023

Fem van Empel broni tytułu sprzed roku

Holenderka stanęła na starcie wyścigu we Francji w tęczowej koszulce Mistrzyni Świata. W tym sezonie na sześć startów zaliczyła sześc wygranych, co naturalnie czyniło ją faworytką tego wyścigu. Najmłodsza w stawce, ledwie 21 letnia zawodniczka. Nie od początku jednak nadaje tempo, bo pierwsze minuty należą do Ceylin del Carmen Alvarado, ale już pod koniec pierwszego okrążenia Van Empel wychodzi na prowadzenie by przez kolejne okrążenia powiększać przewagę. Wydaje się, że całe podium będzie pomarańczowe czyli holenderskie, ale do jadącej na trzecim miejscu Inge van der Heijden dojeżdża Włoszka, Sara Casasola, która skutecznie wyprowadza z równowagi rywalkę, która to z kolei zaczyna popełniać błędy pozwalając Włoszce na odjazd.

  1. Fem van Empel – Holandia
  2. Ceylin del Carmen Alvarado – Holandia
  3. Sara Casasola – Włochy

Pełne wyniki

Powtórka – Eurosport / TVP Sport

2023 UEC Cyclo-cross European Championships – Pont-Chateau – Men Elite – 05/11/2023 – – photo Massimo Fulgenzi/SprintCyclingAgency©2023

Michael Vanthourenhout także broni tytułu sprzed roku

Już na drugim z ośmiu okrążeń Belg odjeżdża rywalom, atak jest mocny i zdecydowany a przewaga ponad 20 sekund imponująca, zwłaszcza w przełajach. Rozpoczyna się belgijsko-holenderski pojedynek, bo w pierwszej dziesiątce oprócz tych dwóch nacji mamy Brytyjczyka, a w zasadzie to Szkota – Camerona Masona oraz Hiszpana Felipe Orts Lloret.

To właśnie Mason zainicjował pościg za uciekającym Belgiem, a kolejny ulewny deszcz dodatkowo jeszcze bardziej utrudniał rywalizację wymuszając na zawodnikach jazdę na granicy przyczepności. O czym przekonał się m.in. Lars van der Haar, który będąc w pozycji odrabiającego stratę do prowadzącego dwukrotnie zaliczył upadek.

Kilkuosobowa grupka pościgowa mimo upływu czasu nie była w stanie skasować około 15 sekundowej przewagi Vanthourenhouta. W grze o podium zostają Cameron Mason, Lars van der Haar oraz Pim Ronhaar. Kiedy wydaje się, że Holendrzy mają szansę dogonić Belga, to Van der Haar zalicza drugi z upadków. Belg może trochę odetchnąć, ale całą sytuację wykorzystuje Cameron Mason, który przechodzi do ostatecznego ataku.

Szkot wjeżdża na metę tylko 7 sekund za Belgiem.

  1. Michael Vanthourenhout – Belgia
  2. Cameron Mason – Wielka Brytania
  3. Lars van der Haar – Holandia

Wyścigu nie kończą m.in. Thibau Nys oraz Joran Wyseure.

Pełne wyniki

Powtórka – Eurosport / TVP Sport

Europejska Unia Kolarska na koniec jak zwykle dostarcza bardzo obszerną, wysokiej jakości galerię zdjęć z całego wydarzenia:


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0