Inauguracja Pucharu Świata CX w USA | Konwa i Krzystała na podium w CX | Wygrana Zinka i pech Godźka na Red Bull Rampage | Gorycka, Wojtyła i Łukasik na podium w XCO | Finałowe zawody MTB w Polsce | 13-15 października 2023 | WYNIKIfot. Bartek Wolinski / Red Bull

HomeSportWyniki

Inauguracja Pucharu Świata CX w USA | Konwa i Krzystała na podium w CX | Wygrana Zinka i pech Godźka na Red Bull Rampage | Gorycka, Wojtyła i Łukasik na podium w XCO | Finałowe zawody MTB w Polsce | 13-15 października 2023 | WYNIKI

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


W natłoku informacji i powiadomień, które atakują nas i zalewają przez cały czas, trudno przebić się z informacjami, które żyją wybitnie krótko. Informacjami sportowymi, a szczególnie wynikami, które na aktualności tracą już chwilę po opublikowaniu. Dlatego też od jakiegoś czasu staram się publikować je jak najszybciej za pośrednictwem Social Mediów, do których mam dostęp – w przypadku kolarstwa górskiego i przełajowego to oczywiście mtbxcpl (FB / IG), a w przypadku graveli aka kolarstwa szutrowego to gravel.LOVE (FB / IG). Treści jednak w social mediach szybko lądują w jej odmętach, a jest też coś takiego jak kronikarski obowiązek. Tym samym wracam do cyklicznego tworzenia wpisów z wynikami po weekendzie. Oczywiście nie da się ująć wszystkich i wszystkiego, dlatego skupione będą na kolarstwie zawodowym, startach Polaków za granicą oraz najważniejszych czy też najciekawszych wyścigach w Polsce. Wszelkie uwagi mile widziane.


Śledzenie kolarstwa to bardzo angażujące zajęcie. Wymaga dużo czasu ze względu na konieczność śledzenia wielu, przede wszystkim zachodnich, źródeł – serwisów, profili organizatorów, zawodników, drużyn itp. itd. Mogę to w dużej mierze robić dzięki wsparciu Patronów, którzy zobaczyli w tym nie tylko moją autentyczną zajawkę, ale przede wszystkim wartość otrzymując to, czym sami się interesują, ale w skondensowanej wersji.

Zaglądasz regularnie na #mtbxcpl? Wspieraj mnie regularnie na patronite.pl/mtbxcpl lub jednorazowo na buycoffee.to/mtbxcpl.

Dzięki!


Kolarstwo górskie

Red Bull Rampage

Po raz już kolejny połowa października to święto kolarskiego freeride’u w postaci Red Bull Rampage. Impreza w ostatnich latach dużo mocniej przykuwa uwagę polskich fanów za sprawą udziału Szymona Godźka, który z roku na rok zajmował coraz wyższe lokaty. Niestety tegoroczny start Polaka, z którym wiele osób wiązało duże nadzieje zakończył się bardzo poważnie wyglądającym wypadkiem. Aż dziw bierze, że to się skończyło tylko i wyłącznie kontuzją nadgarstka.

Kwestionowanym zwycięzcą, bo zawsze tak jest na Red Bull Rampage, że decyzje sędziów nie są odbierane jednoznacznie, został Cam Zink, który co prawda pierwszego przejazdu nie ukończył, ale ten drugi poszedł mu wybitnie, za co uzbierał aż 95 punktów.

Można obejrzeć powtórkę całości (link), a można też obejrzeć przygotowane przez Pinkbike „highlights’y”:

Greek MTB Series by Alter Bike Tours – Salamina MTB Race

W odstępie kilku dni odbyły się na greckiej wyspie Salamina trzy wyścigi, w których startowała trójka Polaków – Paula Gorycka oraz Krzysztof Łukasik i Piotr Brzózka. W kolejnych dniach podium wyglądało następująco:

Salamina MTB Race #7

 1. Filippo Colombo – Scott SRAM
 2. Mathis Azzaro – Rockrider Ford Racing Team
 3. Georg Egger – Leatt Orbea
 • Piotr Brzózka – miejsce 17.
 • Krzysztof Łukasik – DNF
 1. Janika Loiv – KMC MTB Racing Team
 2. Leonie Daubermann – KTM Factory MTB Team
 3. Paula Gorycka – Struby Sting

Salamina MTB Race #8

 1. Christopher Blevins – Specialized
 2. Krzysztof Łukasik – JBG-2 Team
 3. Georg Egger – Leatt Orbea
 • Piotr Brzózka – miejsce 16.
 1. Janik Loiv – Janika Loiv – KMC MTB Racing Team
 2. Leonie Daubermann – KTM Factory MTB Team
 3. Seraina Leugger – BiXs Performance Raca Team
 • Paula Gorycka – miejsce 4.

Salamina MTB Race #9

 1. Christopher Blevins – Specialized
 2. Filippo Colombo – Scott SRAM
 3. Krzysztof Łukasik – JBG-2 Team
 • Piotr Brzózka – miejsce 15.
 1. Janika Loiv – KMC MTB Racing Team
 2. Yana Belomoina – KMC MTB Racing Team
 3. Paula Gorycka – Struby Sting

XCO Losinj UCI C2 – Mali Losinj, Chorwacja

Do Chorwacji na wyścig UCI C2 wybrała się Gabriela Wojtyła, która zajęła tam drugie miejsce:

 1. Giorgia Marchet
 2. Gabriela Wojtyła
 3. Lucrezia Braida

Little Sugar MTB

Little Sugar MTB na dystansach 20, 50 i 100 km zainaugurował trwający tydzień festiwal Life Time Big Sugar Classic. Na starcie stanęło ponad 1000 uczestników, a trasa prowadziła przede wszystkim po singletrackach.

Niewątpliwą gwiazdą wydarzenia był start Toma Pidcocka, który rywalizację ukończył na 25. miejscu przyjeżdżając na metę prawie godzinę po zwycięzcy, Keeganie Swensonie, który do ostatnich metrów walczył o wygraną z Matthew Beersem.

Najlepszą zawodniczką wśród kobiet została Haley Batten przed Savillą Blunk i Sofią Gomez Villafane.

Nie tylko trasa i rozmach z jakim robione są wydarzenia Life Time przyciągają na start. Ścisłą czołówkę przyciągnęła też na pewno pula nagród finansowych – 65 tysięcy dolarów podzielony po równo między pierwszą piątkę wśród kobiet i mężczyzn. Zwycięzcy wrócili do domu z czekami na 12 tysięcy dolarów.

Jako ciekawostkę czy też punkt odniesienia dodam, że za wygrany wyścig Pucharu Świata MTB najlepszy zawodnik i zawodniczka otrzymują 3750 EUR, a za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ do zgarnięcia jest 10 tysięcy EUR.

Finał MTB Cross Maraton w Kielcach

Cyklo MTB Cross Maraton (d. ŚLR) jest jedną z ostatnich ostoi maratonów MTB w swojej najczystszej postaci bez oglądania się na to czego masowy klient oczekuje, a skupianiu się na najlepszym co oferują Góry Świętokrzyskie. Nie inaczej było na finale w Kielcach, gdzie na najdłuższym dystansie Master najszybsi tego dnia zawodnicy musieli spędzić ponad trzy i pół godziny w siodle! Takich maratonów MTB w Polsce już prawie nie ma…

 1. Adam Andrzejczuk – iFon Kolarz Klub
 2. Bartosz Borowicz – Cozmo Bike Team
 3. Paweł Chrząszcz – KSPO Dentinea 1A
 1. Klaudia Cichacka
 2. Krystyna Żyżyńska-Galeńska

Pełne wyniki

Finał Garmin MTB Series w Tolkmicko

Organizator LaboSport przyzwyczaił nas już przez ostatnie lata, że seria Garmin MTB Series, to trzy postępujące po sobie w dwutygodniowych odstępach zawody na rowerach górskich organizowane na Pomorzu i odbywające się na przełomie września i października. Czasem też odbywa się wiosenna odsłona serii.

W miniony weekend w Tolkmicku odbył się finał Garmin MTB Series 2023, którego podium wyglądało następująco:

 1. Piotr Rzeszutek – Lew Lębork
 2. Bartosz Banach – Bright Intentions Gdańsk
 3. Gustaw Ostajewski – Klif Chłapowo
 1. Kamila Gurzyńska – Sara Workwear Wheel Brothers
 2. Wiktoria Klawitter
 3. Justyna Poeckh – Przekop.Waty

Pełne wyniki

Finał Poland Bike Marathon w Wawrze

Nie można przejść obojętnie obok finału najpopularniejszego cyklu zawodów na rowerach górskich na Mazowszu, organizowanego przez Grzegorza Wajsa cyklu Poland Bike, którego finał rozegrany w Wawrze na start ściągnął blisko 600 osób!

Pełne wyniki

Kolarstwo przełajowe

Odersky Pohar

Czeska seria kolejny rok z rzędu w swoim kalendarzu ma „przystanek” w Polsce, w jednej z najbardziej przełajowych miejscówek, czyli Gościęcinie. Odbyły się w sumie cztery wyścigi, dziecięcy oraz 20, 30 i 40 minutowe, w ramach których połączone zostały różne kategorie. W sumie wystartowało blisko 150 osób.

Poniżej podium w najliczniej obsadzonych kategoriach:

Elita:

 1. Dawid Jona – GK Gliwice
 2. Bartosz Mikler – Victoria Jarocin Accent Team
 3. Petr Hampl – Pells

M35:

 1. Paweł Kupczak
 2. Tomas Kalita – Head Pro Team Opava
 3. Paweł Lempart – Team Sport

M45:

 1. Dariusz Poroś – Mitutoyo AZS Wratislavia
 2. Martin Rytir – PSG Mechanics
 3. Tomasz Kubala – MTB Pressing Team

Pełne wyniki

Toi Toi Cup UCI C2

Na wyścig do Czech z Polski wybrał się tylko Marek Konwa, który zajął trzecie miejsce:

Elita:

 1. Michael Boros – Elkov Kasper Czech Cycling Team
 2. Matyas Fiala – CEZ Cyklo Team Tabor
 3. Marek Konwa – TJ Auto Skoda Mlada Boleslav

Pełne wyniki

Grand Prix Pobrezova UCI C2

Na start na Słowacji zdecydowało się kilkanaście zawodniczek i zawodników z Polski. Oprócz poniżej wymienionych naszych reprezentantów, którzy zameldowali się na podium albo w jego okolicy warto odnotować też starty Ksawiera Garnka (P7), Tosi Białek (P7) i Leszka Świdra (P7).

Elita:

 1. Viktoria Chladonova – Climberg Sport Team
 2. Sofia Ungerova – Cycling Academy Trencin
 3. Zuzanna Krzystała – Pho3nix Cycling Team

Junior:

 1. Zsombor Takacs – Superior Racing Team
 2. Peter Soltes – CK Cykloglajza BB
 3. Matej Havel – LAWI Junior Team
 4. Maciej Jarosławski – Warszawski Klub Kolarski
 5. Ksawery Adaszak – Akademia Kolarska Bonecki Team

Masters A:

 1. Martin Cangel – CK Bike Peak Oslany
 2. Bogdan Czarnota – Pho3nix Cycling Team
 3. Janusz Łodej – Akademia Kolarska Głogów Małopolski
 4. Andrzej Michniak – Warszawski Klub Kolarski

Pełne wyniki

Puchar Świata w kolarstwie przełajowym – Waterloo, USA

Przełajowy Puchar Świata wystartował…falstartem, ale sytuacja szybko została naprawiona i zaczęło się ściganie. Od samego początku tempo nadawała Fem van Empel, a po jakimś czasie jasnym było, że w grze o podium będą tylko Holenderki – goniące Mistrzynię Świata, Puck Pieterse i Ceylin del Carmen Alvarado. Na czwartym i piątym miejscu „zawisły” Maghalie Rochette oraz Zoe Backsted, które do samego końca trwającego blisko 50 minut wyścigu walczyły o czwarte miejsce.

W połowie wyścigu Fem van Empel odjeżdża na około 20 sekund Pieterse, a ta z kolei ma kolejne 20 sekund przewagi nad Alvarado, do której momentami dojeżdża Rochette. Z okrążenia na okrążenie różnice między prowadzącą Fem van Empel i Puch Pieterse się powiększają.

Prowadząca dwójka też mocno dystansuje kolejne zawodniczki – między Alvarado, Rochette i Backsted różnice do samego końca pozostają kilkunastosekundowe.

Dwie ciekawostki.

Pierwsza sprzętowa. Zwycięstwo na rowerze przełajowym Cervelo RX-C5, miejsca 2-5 na Canyon Inflite.

Druga sportowa. Jedyną zawodniczką, która doskonale sobie radzi w każdej odmianie kolarstwa (szosa, mtb, cx) jest Puck Pieterse. Fem van Empel i Maghalie Rochette próbowały swoich sił w cross country (XCO), ale odpuściły po bardzo przeciętnych wynikach. Ceylin del Carmen Alvarado łączy starty w cross country i cyclocrossie, ale tylko w CX – była przełajowa Mistrzyni Świata – jest w stanie nie tylko meldować się na podium, ale regularnie wygrywać. Wniosek? CX i XC to kompletnie dwa różne światy.

 1. Fem van Empel – Jumbo Visma
 2. Puck Pietersse – Fenix Deceuninck
 3. Ceylin del Carmen Alvarado – Alpecing Deceuninck

Przełajowy Puchar Świata dla kategorii Elita mężczyzn, a jednak – tradycyjnie już – zdominowany przez dwie nacje, Belgów i Holendrów, którzy biorą całą pierwszą dziesiątkę. I to mimo faktu, że wystartowało ponad 40 zawodników z kilkunastu krajów.

Cały wyścig to koncertowa jazda Thibau Nysa, syna legendarnego Svena Nysa. Czystą przyjemnością było oglądanie tego jak radził sobie i jak płynnie pokonywał wszystkie techniczne elementy na trasie.

Dla Belga to pierwsza, historyczna wygrana w Pucharze Świata w Elicie.

 1. Thibau Nys
 2. Eli Iserbyt
 3. Pim Ronhaar

Za dwa tygodnie Puchar Świata przenosi się na Stary Kontynent…


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0