Prawie TYSIĄĆ osób na Finale! | Bike Maraton, Sobótka | RELACJA

HomeSportWyniki

Było już jesiennie, ale pogoda dopisała. Trasa sobotnich zawodów również podobała się startującym zawodnikom, a wysoka finałowa frekwencja była idealnym dodatkiem do ostatniej edycji Bike Maratonu 2023. Kolarski Weekend w Sobótce to również niedzielny finał cyklu VeloBank Via Dolny Śląsk oraz dwa dni rywalizacji w ramach PKO Ubezpieczenia Junior Race.

Sobota toczyła się więc w rytm przygotowanego i ustalonego programu: najpierw formalności w biurze zawodów, potem kolejne starty, wyścigi dla dzieci, finisz, dekoracje, pasta party… Wszystko jednak zmierzało w jednym kierunku – do wieczornej gali, podsumowania mijającego sezonu i dekoracji w klasyfikacji generalnej. Ta część Bike Maratonu w Sobótce rozpoczęła się o godzinie 19:00.

Generalkę w klasyfikacji PRO BM na dystansie MEGA wygrał Mariusz Kozak (7R Rowmix Team) przed Marcinem Urbaniakiem (KS Stomil Olsztyn) i Piotrem Kobusem. Pierwszą trójkę kobiet otworzyła Akeksandra Andrzejewska (CST Orbea MTB Team), druga była Michalina Ziółkowska (VeloBank HBA Team), a trzecia Magdalena Wojtyła (Immotion Specialized Skoda Gall ICM Team).

Finałową edycję na dystansie MEGA wygrał jednak wcześniej Karol Rożek (7R Rowmix Team) przed Wojciechem Halejakiem (Team HB) i Maksymilianem Wiśniowskim (JBG-2 Team). Wśród pań pierwsza do mety dojechała Michalina Ziółkowska, wyprzedzając Annę Banasiak (Obornicki Klaub Rowerowy) i Alicję Marciniec (Team Verge 96).

Szczepan Paszek (Fitwheels Bikestacja) wygrał ostatnią w sezonie edycję na dystansie CLASSIC, drugie miejsce zajął Paweł Wasiński (Strefasportu.pl MW Invest), a trzeci był Miłosz Łojko (Wishbike Sklep i Serwis Rowerowy Wrocław). Martyna Wiśniewska (Zarębski Team) była pierwsza wśród kobiet, zwyciężając z Weroniką Pachocką (Warszawski Klub Kolarski) i Alicją Martą Napiórą (KS Hurtap Łęczyca).

Trasę dystansu FUN najszybciej pokonał Oskar Nieckarz (Jeździmy bo lubimy). Po nim na mecie zameldowali się Rafał Iwan (Fitwheels Bikestacja) i Łukasz Świergiel (Stowarzyszenie Klub Sportowy Pławna). Najlepszą zawodniczką na tym dystansie okazała się Antonina Sikora (Szkółka Kolarska Feniks Rydułtowy). Drugie miejsce zajęła Urszula Pusz (Biclista Racing Team), a trzecia była Kinga Kuczyńska.

Klasyfikację e-bike na dystansie MEGA wygrał Łukasz Świtalski przed Maciejem Maniewskim (Volvo Polska Cycling Team) i Marcinem Stryjeńskim – Syrzistie (Joy Ride). Klasyfikację drużynową młodzieżową wygrał w Sobótce team Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław. Klasyfikację open i sportową 7R Rowmix PB 72D, a klasyfikację muszkieterów Gomola Pack Center. Najlepszym teamem rodzinnym finałowej edycji Bike Maratonu 2023 została drużyna państwa Półtoraków.

Na starcie finałowych zawodów Bike Maraton stawiła się także Natalia Grzegorzewska, dwukrotna brązowa medalistka Mistrzostw Świata (2022 i 2023) i brązowa medalistka Mistrzostw Europy (2023).

Gala finałowa rozpoczęła się od uhonorowania wszystkich tych, którzy przejechali komplet edycji cyklu w tym sezonie i na te osoby czekały pamiątkowe kolarskie trykoty. Potem licznie zgromadzona publiczność gromko oklaskiwała najlepszych zawodników i najlepsze zawodniczki kończącego się sezonu. Generalka Bike Maratonu to zawsze dużo nagród, dużo zabawy i dużo nagradzanych zawodników oraz kategorii. Hałasu, braw, owacji i pozytywnych emocji było sporo, a atmosfera do celebracji takich chwil była wymarzona. Po wręczeniu wszystkich nagród i pucharów nastąpił ciąg dalszy świętowania, choć nie dla wszystkich, bo następnego dnia odbył się przecież finałowy wyścig cyklu VeloBank Via Dolny Śląsk.

Kolejny sezon Bike Maratonu za nami, a to oznacza, że już niebawem wszystkie tajemnice i niespodzianki zdradzi już Bike Maraton 2024! Jednym słowem – jedziemy dalej!