Wojtyła i Łukasik najlepsi w Elicie! | CykloOpawy XC UCI C3, Puchar Polski MTB, Głuchołazy | WYNIKI

HomeSportWyniki

Wojtyła i Łukasik najlepsi w Elicie! | CykloOpawy XC UCI C3, Puchar Polski MTB, Głuchołazy | WYNIKI

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Głuchołazy na mapie krajowych wyścigów cross country są od 12 lat. W tym czasie organizowane przez TUKOL zawody przeszły drogę od absolutnie amatorskiego ścigania najpierw do rangi Pucharu Polski MTB XCO, a później także zyskały rangę UCI. Dodatkowo od kilku lat drugiego dnia (w niedzielę) odbywa się maraton Gold Hill MTB Maraton, który w tym roku jest finałem Pucharu Polski w maratonie MTB. Po wielu latach w końcu udało mi się skorzystać z zaproszenia Tomka Rudnickiego i osobiście pojawić się w Głuchołazach. Niestety była to krótka, ale bardzo intensywna wizyta. Obiecuję, że następnym razem zajrzę na dłużej i konieczne wezmę ze sobą rower.


Zawody w Głuchołazach odbyły się zgodnie z ustalonym na cały sezon Pucharu Polski MTB XCO harmonogramem wyścigów, było pięć bloków startowych.

Pełne wyniki / Analiza wyścigów

Adam Cieślar pzed Bogdanem Czarnotą!

Bez większych niespodzianek przebiegł wyścig kategorii Masters II, która tradycyjnie wystartowała jako pierwsza. Rywalizacja przebiegła pod dyktando Bogdana Czarnoty, który bez większych błędów pokonywał wszystkie elementy na trasie, która – co trzeba podkreślić – nie dość, że zmodyfikowana i wzbogacona o elementy techniczne, to dodatkowo po intensywnych nocny opadach stała się szczególnie wymagająca. Wszystko to sprawiło, że był to jeden z najdłuższych wyścigów tej kategorii w tym sezonie. Zaplanowany na cztery okrążenia wyścig trwała aż 80 minut!

Za plecami Bogdana trwał pojedynek o pozostałe miejsca na podium. Drugie miejsce długo obstawiał Mateusz Wielgos, ale problemy z tylnym kołem kosztowały go trochę czasu i skończyło się na 5. miejscu. Podobnie Andrzej Pepliński, który zaliczył solidny upadek na jednej z nowych sekcji, co kosztowało go sporo czasu i zdrowia kończy z kolei na 7. miejscu. Druga lokata dla Remigiusza Cioka, który na metę wjeżdża niespełna pół minuty po zwycięzcy.

Dwie minuty po Masters II na trasę rusza kategoria Masters I, gdzie od początku tempo nadaje Adam Cieślar, który bardzo szybko przechodzi kolejnych zawodników ze starszej kategorii, by ostatecznie wjechać na metę jeszcze przed Bogdanem Czarnotą!

Nie pamiętam kiedy ostatnio mieliśmy taką sytuację, żeby zawodnik w kategorii Masters I był szybszy od tego z Masters II. Oj dawno…

W tle rywalizacji Mastersów odbywają się także wyścigi skromnie obsadzonych kategorii Cyklosport oraz Amator.

Szacunek dla każdego kto podjął się zmierzenia się z trasą w Głuchołazach bezpośrednio po intensywnych nocnych opadach.

Masters I:

 1. Adam Cieślar – JBG-2 Team
 2. Tomasz Niedźwiecki – Grupa Azoty
 3. Jakub Dworaczek – Niezrzeszony

Masters II:

 1. Bogdan Czarnota – Pho3nix Cycling Team
 2. Remigiusz Ciok – Remik Bike
 3. Łukasz Giziński – DSV

Cyklosport:

 1. Szymon Bochenek – Odkrywcy Taurus Cycling Team
 2. Andrzej Karkoszka – Pressing Gromotka Team
 3. Konel Skórka – KS AGH Cycling

Amator:

 1. Mikołaj Jurkowlaniec – IMMotion Specialized Skoda Gall ICM
 2. Tomasz Gradecki – Arkadia MTB Racing Team
 3. Damian Hyla – Kamyk Radzymin MTB Team

Piotr Hankus ponownie najlepszym Juniorem Młodszym

Kategoria Junior Młodszy jako jedna z najliczniejszych zawsze odbywa się jako osobny wyścig. Pod nieobecność Maksa Matyasika Piotr Hankus nie miał zasadniczo z kim się ścigać i mogliśmy od startu do mety oglądać jazdę indywidualną w jego wykonaniu. Od startu w zasadzie drugie miejsce dla siebie zarezerwował Aleksander Struzik, który także nie miał bezpośrednich rywali.

Działo się za to w grze o trzecie miejsce, które wydawało się, że przypadnie Rafałowi Noculakowi, ale na ostatnim okrążeniu nie odpuścił Antoni Mrowiński, który wjeżdża na trzecim miejscu.

Junior Młodszy:

 1. Piotr Hankus – Pho3nix Cycling Team
 2. Aleksander Struzik – Warszawski Klub Kolarski
 3. Antoni Mrowiński – Kamyk Radzymin MTB Team

Ambrożkiewicz, Grzegorzewska, Wojtyła – poza zasięgiem rywalek w swoich kategoriach

Trzeci blok startowy to rywalizacja kobiet – od kategorii Juniorka Młodsza przez Juniorki, Elitę po Cyklosport i Masters. W tych ostatnich kategoriach tylko trzy zawodniczki, ale dzięki temu, że startują po Juniorkach a przed Juniorkami Młodszymi, to zdecydowanie mają co robić i z kim się ścigać.

W Juniorkach Młodszych kolejny dobry i równy wyścig zalicza Maria Ambrożkiewicz, która pewnie wygrywa. Za jej plecami walka o pozycje na podium, które ostatecznie padają łupem Karoliny Poroś i Natalii Dobrzyńskiej.

W rywalizacji Juniorek oczywiście pewna i mocna jazda Natalii Grzegorzewskiej, która ponownie kręci czasy zbliżone do tych z czołówki Elity Kobiet. Za plecami Natalii bardzo wyrównany wyścig o pozostałe miejsca na podium. Drugiego miejsca musi mocno bronić Tatiana Gromada na którą naciska Laura Choma. Z kolei na Laurę w pierwszej części wyścigu mocno naciskała także Kamila Klaus, ale ostatecznie nie udało się zawalczyć o miejsce na podium.

Wreszcie wyścig Elity kobiet, który z przewagą ponad minuty wygrywa Gabriela Wojtyła. Jak później mówi na mecie, przewagę nad rywalkami zrobiła na jednym z pierwszych zjazdów, a później tylko ją powiększała. Przez jakiś czas na drugim miejscu jechała Ola Podgórska, ale ostatecznie zeszła z trasy. Drugie miejsce dla dobrze radzącej sobie w tych warunkach Zuzanny Krzystały, a walka o trzecie miejsce między klubowymi koleżankami – Klaudią Czabok i Tosią Białek.

Milena Drelak wjeżdża na metę jako 5. zawodniczka i pierwsza Orliczka, ale mocny początek dawał jej przez jakiś czas miejsce na podium Open. Jednak w drugiej części wyścigu słabnie i spada na dalsze lokaty.

Juniorka Młodsza

 1. Maria Ambrożkiewicz – Pho3nix Cycling Team
 2. Karolina Poroś – Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław
 3. Natalia Dobrzyńska – Kamyk Radzymin MTB Team

Juniorka:

 1. Natalia Grzegorzewska – Mitutoyo AZS Wratlislavia Wrocław
 2. Tatiana Gromada – Pho3nix Cycling Team
 3. Laura Choma – TSR Choma Team

Kobiety Masters / Cyklosport:

 1. Marta Garnek – Dream Bike Bielawa
 2. Marianna Wyszyńska-Tyniec – UKS Zawojak
 3. Gabriela Zmuda – Pressing Gromotka Team

Elita kobiety:

 1. Gabriela Wojtyła – Superior Zator
 2. Zuzanna Krzystała – Pho3nix Cycling Team
 3. Klaudia Czabok – Warszawski Klub Kolarski

U23:

 1. Milena Drelak – UKS Sport Bralin
 2. Kinga Żur – KS Luboń Skomielna Biała
 3. Wiktoria Hejman – Klub Kolarstwa Wałbrzych

Łukasik znowu na solo!

Przedostatni blok startowy to rywalizacja Juniorów oraz Elity mężczyzn. Rywalizacja w Juniorach przebiega pod dyktando Lukasa Vranaka, Mistrza Słowacji, który do samego początku prowadzi nie dając naszym zawodnikom szansy na przejęcie inicjatywy. Jego śladem podąża Maciej Jarosławski, a drugi nasz najlepszy Junior czyli Brajan Świder zaraz po starcie zrywa łańcuch. Chwila zawahania, ale jednak biegnie do boksu, który jest dopiero w połowie rundy, a to oznacza dwa długie podbiegi. Kiedy jego rywale kończą okrążenie z czasami 17:37 i 17:56 Brajan potrzebuje czterech minut więcej – część na podbieg, część na serwis na boksie. To co potem się dzieje to coś niesamowitego, bo kiedy zawodnicy z podium kręcą czasy już powyżej 18 minut, on schodzi prawie do 17, kasując z okrążenia na okrążenie wygenerowaną na początku stratę. Ostatecznie melduje się na 4. miejscu, kiedy pierwsze z czterech okrążeń kończył na 28!

Na mecie Maciek Jarosławski mówi o męczącym go od kilku dni przeziębieniu, nieodbytych treningach oraz … ostatnim starcie w cross country, bo już w głowie są myśli o sezonie przełajowym.

Junior:

 1. Lukas Vranak – CK Epic Dohnany
 2. Maciej Jarosławski – Warszawski Klub Kolarski
 3. Moritz Lindner – Dresdner SC 1898

Wyścig Elity mężczyzn to w pewnym sensie powtórka tego co było dwa tygodnie wcześniej w Boguszowie Gorcach. Choć na pierwszym podjeździe Krzysztof Łukasik jedzie dopiero w drugiej dziesiątce, to bardzo szybko wychodzi na prowadzenie, w końcu podjazdy w Głuchołazach są naprawdę długie, i z okrążenia na okrążenie powiększa przewagę, która sięga trzech minut. Drugi na mecie Jan Zatloukal, który jednocześnie jest też pierwszym Orlikiem, młodszy od Łukasika o 9 lat.

Bardzo dużo dzieje się w grze o trzecie miejsce, które dość długo okupuje Mateusz Nieboras z którym równo, ramię w ramię jadą Karol Ostaszewski i Filip Helta. Z rundy na rundę oczko wyżej jedzie także Piotr Brzózka. Na ostatnie okrążenie Karol Ostaszewski wjeżdża razem z Pawłem Bernasem, za ich plecami Piotr Brzózka i dalej Nieboras oraz Helta.

Ostatecznie trzecie miejsce dla Karola Ostaszewskiego, a tuż za nim, ze stratą 8 sekund wjeżdża Piotr Brzózka!

Elita mężczyzn:

 1. Krzysztof Łukasik – JBG-2 CryoSpace
 2. Jan Zatloukal – Nutrend Specialized Racing
 3. Karol Ostaszewski – JBG-2 CryoSpace

U23 mężczyźni:

 1. Jan Zatloukal – Nutrend Specialized Racing
 2. Piotr Śliwiński – Team HB
 3. Martin Hrtanek – Vallerbike ASD Castelfiorentino

Na koniec odbyły się wyścigi kategorii Młodzik, Młodziczka, Żak i Żakini. Z tego ostatniego wyścigu złożyłem krótką rolkę, którą można zobaczyć na FB oraz IG.

Młodzik:

 1. Michał Struzik – Warszawski Klub Kolarski
 2. Kacper Zygmuntowicz – Pho3nix Cycling Team
 3. Dawid Bartyzel – UKS Zawojak

Młodziczka:

 1. Dorota Pachocka – Warszawski Klub Kolarski
 2. Natalia Piróg – Pho3nix Cycling Team
 3. Natalia Letkova – CK Epic Dohnany

Żak:

 1. Francisze Drzewiecki – Warszawski Klub Kolarski
 2. Szymon Kamiński – Trek Gdynia
 3. Adrian Wróblewski – Warszawski Klub Kolarski

Żakini:

 1. Karolina Piętka – Warszawski Klub Kolarski
 2. Weronika Pachocka – Warszawski Klub Kolarski
 3. Liliana Kozdraś – JKK Jeleniogórski Klub Kolarski

Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0