Tosia Białek i Krzysztof Łukasik po solowej jeździe najlepsi w Elicie | Puchar Polski MTB XCO, Górale na Start UCI C3, Boguszów Gorce | WYNIKI

HomeSportWyniki

Tosia Białek i Krzysztof Łukasik po solowej jeździe najlepsi w Elicie | Puchar Polski MTB XCO, Górale na Start UCI C3, Boguszów Gorce | WYNIKI

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Po ponad dwóch miesiącach przerwy wróciło ściganie w Pucharze Polski w kolarstwie górskim w olimpijskiej odmianie cross country. Na zawodach w Boguszowie Gorcach na starcie stanęło ponad 300 zawodników i zawodniczek, a za sprawą wpisania wyścigu do kalendarza UCI na Dolny Śląsk przyjechali zawodnicy z Czech, Litwy, Niemiec oraz Słowacji. Polacy nie byli jednak zbyt gościnni i w zasadzie w każdej kategorii zajęli wszystkie miejsca na podium.


Przez ostatnie dwa lata Boguszów Gorce był areną Mistrzostw Polski, co sprawiło, że w zasadzie każdy zawodnik podchodzący poważnie do tematu cross country musiał się z tą rundą niejednokrotnie zapoznać. Rozmawiając dziś z Łukaszem Szymczukiem, współautorem trasy, który dość bacznie obserwował zawodników na trasie dowiedziałem się np. że osławiony transfer na rock gardenie, który był nie lada wyzwaniem podczas pierwszej edycji, dziś jestem stałym elementem przejazdu u kilkudziesięciu zawodników podnosząc ich poziom, a tym samym podnosząc poziom całego cross country w Polsce.

Masters / Cyklosport / Amator

Tradycyjnie zgodnie z harmonogramem rywalizacja rozpoczęła się od wyścigów kategorii Masters, Cyklosport i Amator. Za wyjątkiem Cyklosport, w grze jest od kilkunastu do kilkudziesięciu zawodników, co powoduje, że mamy naprawdę ciekawą rywalizację.

Pierwsi na trasę ruszają zawodnicy Masters II, wśród nich – cały czas w koszulce Mistrza Europy – Bogdan Czarnota, który szybko odjeżdża rywalom i jedzie swój wyścig. Na drugim miejscu stabilnie Mateusz Wielgos, który niezagrożony zmierza do mety. Wydaje się, że trzecie miejsce przypadnie Tomkowi Leśniakowi z Jasła, ale zbyt mocno dobite na dropie koło traci powietrze, co wymusza postój na boksie, wymianę i utratę miejsca na podium. Tym samym trzecie miejsce dla Darka Porosia.

Dwie minuty po kategorii Masters II na trasę ruszają zawodnicy Masters I, wśród których od samego startu karty rozdaje będący w mocnym gazie Tomek Niedźwiecki. Prezentuje bardzo wyską dyspozycję wyprzedzając prawie wszystkich zawodników kategorii Masters II! Na mecie notuje czas tylko o 9 sekund dłuższy od Bogdana Czarnoty. Tuż za nim kilkukrotny triumfator wyścigów s Boguszowie Gorcach, Damian Staroń, który dziś musi zadowolić się drugą lokatą. Trzecie miejsce dla Michała Gołębiewskiego.

W Amatorach wygrywa Rafał Alchimowicz przed Krzysztofem Lenartowskim i Mikołajem Jurkowlańcem.

Junior Młodszy

Drugi blok startowy to wyścig tylko jednej, zawsze najliczniejszej kategorii czyli Juniora Młodszego. Wakacyjny okres oraz fakt, że EOOM już są przeszłością sprawia, że frekwencja nie zachwyca. Na starcie niespełna 40 zawodników. Wyścig przebiega pod dyktando Piotrka Hankusa. Początkowo za jego plecami jadą koledzy z drużyny Krzysztof Gdula i Kacper Mizuro, ale ten drugi nie wytrzymuje tempa, za co musi „zapłacić” w drugiej części wyścigu. Trzecie miejsce dla Aleksandra Struzika, który na początku został trochę przyblokowany przez rywali, ale później równa, mocna jazda zaowocowała pozycją na podium.

Juniorka Młodsza / Juniorka / Elita kobiety / Masters kobiety

Wyścigi kobiet odbywają się w kolejnym, wspólnym bloku startowym. Na trasę ruszają kolejno Elita razem z Orliczkami, Juniorki, Masters, a na koniec Juniorki Młodsze.

Zacznijmy od najmłodszych. Marysia Ambrożkiewicz, Mistrzyni Polki w kategorii Juniorka Młodsza, pewnie prowadzi cały wyścig i dorzuca do swojego konta kolejne zwycięstwo. Na podium także Natalia Grzegorzewska i Zofia Krysik.

W Juniorkach bez niespodzianek. Nie ma mocnych na brązową medalistkę Mistrzostw Świata czyli Natalię Grzegorzewską, która pewnie wyprzedza kolejne zawodniczki, zbliżając się do czołówki Elity kobiet. Jednak wyścig ustalony jest na cztery okrążenia i na okazję bezpośredniego zmierzenia się ze starszymi rywalkami Natalia będzie musiała poczekać do przyszłego sezonu. Drugie miejsce dla Alicji Matuły, a trzecie dla Laury Chomy.

W wyścigu Elity kobiet mamy solową jazdę Tosi Białek, która bardzo szybko odjeżdża swoim rywalkom. Na drugim miejscu dość długo jedzie Milena Drelak, jednak jak później mówi na mecie, dała się trochę ponieść przedwczesnej radości, co poskutkowało upadkiem i utratą medalowej pozycji. W tym czasie za jej plecami o miejsca na podium zaciekle rywalizują Klaudia Czabok i Zuzanna Krzystała. Ostatecznie drugie miejsce dla zawodniczki WKK, a trzecie dla Pho3nix.

W rywalizacji Masters Kobiety tylko dwie zawodniczki na starcie. Kolejne zwycięstwo dopisuje sobie do sportowego CV Marta Garnek. Oczko niżej Marianna Wyszyńska-Tyniec.

Juniorzy / Elita mężczyzn

Choć Juniorzy startują zawsze po Elicie, to wymienię ich tu najpierw. Podobnie jak w Elicie mężczyzn, na blisko 40 startujących zawodników bez dubla dojeżdża dziewiątka. Początkowo na prowadzeniu jedzie Brajan Świder jednak nogi pamiętają jeszcze sobotni wyścig w Harrachowie i musi oddać prowadzenie Maćkowi Jarosławskiemu, który doskonale czuje się na takiej naturalnej i technicznej trasie, tylko z jednym naprawdę długim podjazdem – „widokowym”. Pewnie wyprzedza kolegów ze starszej kategorii kręcąc bardzo dobre czasy w okolicach 12 minut, a warto przypomnieć, że Maciej jest pierwszorocznym Juniorem. Takie czasy w elicie w Boguszowie Gorcach dawały miejsce na podium! Drugie miejsce dla Brajana Świdra, a trzecie dla Kacpra Doppke.

Wyścig Elity mężczyzn kończy się w klasycznym dla Boguszowa Gorców stylu – ze stawki ponad 30 zawodników bez dubla dojeżdża niespełna dziesiątka. Kolejny w tym sezonie doskonały start zalicza Krzysztof Łukasik, który wykorzystuje od razu pierwszą możliwą sytuację, przeprowadza mocny atak i zostawia rywali daleko w tyle. Podobnie jak Tosia Białek „jedzie na solo” swój własny wyścig. Do samego końca, przez wszystkie siedem okrążeń solidnie musi się napracować Paweł Bernas, który jedzie na drugim miejscu. Wszystko za sprawą Piotrka Kryńskiego, który bardzo mocno naciskał od samego początku wyścigu. Ostatecznie ta dwójka przekracza linię mety z tylko 11 sekundową różnicą.

Młodzik / Młodziczka / Żak / Żakini

Na koniec, zgodnie z harmonogramem, rozegrane zostały wyścigi kategorii Młodzik i Żak:

Młodzik / Młodziczka:

 1. Michał Struzik – Warszawski Klub Kolarski
 2. Kacper Zygmuntowicz – Pho3nix Cycling Team
 3. Dawid Bartyzel – UKS Zawojak
 1. Dorota Pachocka – Warszawski Klub Kolarski
 2. Aleksandra Gajewska – Warszawski Klub Kolarski
 3. Izabela Marek – UKS Zawojak

Żak / Żakini:

 1. Szymon Kamiński – Trek Gdynia
 2. Ryszard Kurpiewski – Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław
 3. Adrian Wróblewski – Warszawski Klub Kolarski
 1. Karolina Piętka – Warszawski Klub Kolarski
 2. Aleksandra Spilok – GK Viktoria Rybnik
 3. Emilia Wysocka – Warszawski Klub Kolarski

Pełne wyniki

Klasyfikacja generalna Pucharu Polski

Analiza wyników


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0