Mona Mitterwallner i Henrique Avanini ponownie w tęczowych koszulkach. Polki – Gorycka 8., Andrzejewska 12., Ziółkowska 30. | Mistrzostwa Świata w maratonie MTB, Glentrees, Szkocja | WYNIKI

HomeSportWyniki

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

W weekend 6-7 sierpnia 2023 rozpoczęły się zmagania kolarzy górskich. Sobota przyniosła rozstrzygnięcia w zjeździe, gdzie tęczową koszulkę sprzed roku obroniła Valentina Höll, z kolei wśród mężczyzn po tytuł sięgnął Brytyjczyk, Charlie Hatton. Niedziela stała już pod znakiem rywalizacji w jednej z odmian XC, a dokładniej XCM czyli maratonie MTB. Dzięki dobrze ułożonemu kalendarzowi wielu zawodników, którzy dopiero w sobotę 12 sierpnia będą mieli swoje wyścigi XCO zdecydowało się także wystartować w XCM. Jak widać po wynikach, z bardzo dobrymi efektami!

Trasa tegorocznych Mistrzostw Świata w maratonie była wymagająca, żeby nie powiedzieć bardzo wymagająca – 96 km i 3200 metrów przewyższenia. Poprzeczkę podniósł padający deszcz i wszechobecne na trasie błoto.

Po ponad 4 godzinach w siodle, z przewagą ledwie 28 sekund, wygrywa Henrique Avancini. Dla Brazylijczyka to symboliczny sukces, bo tęczową koszulkę Mistrza Świata zakłada ponownie po 5 latach przerwy. W 2018 roku wygrał Mistrzostwa Świata w maratonie MTB we włoskim Auronzo. W tamtym czasie Maja Włoszczowska zajęła trzecie miejsce, a po dyskwalifikacji za doping Austriaczki Christiny Kollman Forster.

Podium elity mężczyzn:

1. Henrique Avancini – Brazylia
  2. Martin Stosek – Czechy
  3. Lukas Baum – Niemcy

Polacy nie startowali.

Pełne wyniki – link

W rywalizacji kobiet mamy także wracającą na szczyt Monę Mitterwallner, która w 2021 roku została po raz pierwszy Mistrzynią Świata w maratonie MTB, wtedy jeszcze jako 19 latka. W ubiegłym roku triumfowała Pauline Ferrand Prevot, która w tym roku nie stanęła do obrony koszulki, skupiając się na obronie tytułu Mistrzyni Świata w cross country.

Bardzo dobry wyścig pojechała Paula Gorycka, która przez sporą część rywalizacji jechała na pozycji medalowej. Ostatecznie skończyło się na 8. miejscu ze stratą 18 minut, co przy ponad 5 godzinach w siodle w wykonaniu Austriaczki oznacza naprawdę bardzo dobry wynik.

Powody do zadowolenia ma także na pewno Aleksandra Andrzejewska, która kończy na 12. miejscu ze stratą 23 minut.

Trzecią Polką była Michalina Ziółkowska, która na mecie melduje się na 30. miejscu (+48:10).