Puck Pieterse poza zasięgiem rywalek, Mitterwallner i Frei na podium. Podgórska na miejscu 21. | Mistrzostwa Europy w kolarstwie górskim 2023, Krynica Zdrój | Igrzyska Europejskie, Małopolska | WYNIKIfot. Kamil Dziedzic

HomeSportRelacje

Puck Pieterse poza zasięgiem rywalek, Mitterwallner i Frei na podium. Podgórska na miejscu 21. | Mistrzostwa Europy w kolarstwie górskim 2023, Krynica Zdrój | Igrzyska Europejskie, Małopolska | WYNIKI

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Góra Parkowa w Krynicy Zdrój była areną zmagań, które wyłoniły najlepszą kolarkę górskę w kategorii elita w Europie. W zasadzie mógłbym napisać, że to po prostu najlepsza kolarka górska w Europie, triumfatorka, Puck Pieterse ma ledwie 21 lat, więc formalnie jest Orliczką, ale w tym sezonie – pewnie z myślą o IO w Paryżu za rok – zdecydowała się na starty w Elicie.


Na starcie wyścigu stanęło ostatecznie 55 zawodniczek z 27 krajów. Jedyną zawodniczką, która nie wystartowała w wyścigu była Anne Tauber.

Z drugiej linii startowała faworytka Puck Pieterse, która bardzo szybko wychodzi na prowadzenie. Pod koniec pierwszego okrążenia zalicza drobny upadek, traci prowadzenie, ale szybko odrabia stratę, ponownie wychodzi do przod i dalej praktycznie bezbłędnie pokonuje każde z pięciu okrążeń.

Za plecami Holenderki mamy bardzo dużo roszad i zwrotów akcji. Wysoko jadą Szwajcarki, po słabym starcie mocno do przodu przesuwa się Jolanda Neff, która ostatecznie ze stratą kilkunastu sekund melduje się na 4. miejscu. Kontakt wzrokowy z Pieterse stara się cały czas trzymać Mona Mitterwallner, która ostatecznie zdobywa srebro ze stratą 25 sekund. Wysoko jedzie także Linda Indergand czy Laura Stigger. Razem z nimi na pozycji dające szanse na medal jedzie Pauline Ferrand Prevot, jednak w pewnym momencie rozszczelnia się jej koło, co kosztuje ją dużo czasu i z medalu robi się na mecie 19. miejsce i prawie 5 minut straty. Równa i pozbawiona błędów jazda Siny Frei daje jej brązowy medal.

Jeśli chodzi o Polski to na początku najlepiej jedzie Paula Gorycka, ale jak sama później mówi na mecie, już po pierwszym kółku nogi przestają się kręcić i niestety traci kolejne pozycje. W tym czasie wyprzedza ją Aleksandra Podgórska.

Wysoko jedzie Tosia Białek, która niestety na drugim okrążeniu ma poważny defekt roweru – wygina się korona korby, co wyklucza ją całkowicie z rywalizacji. Radości i satysfakcji na mecie nie kryje Aleksandra Podgórska, która ostatecznie notuje najlepsze miejsce wśród Polek, meldując się tuż za Top20 – na miejscu 21.

Ze swojej jazdy zadowolone są także Zuzanna Krzystała i Klaudia Czabok, które podkreślają, że przełajowe doświadczenie sporo im dało. A tych elementów rodem z cyclocrossu po ostatnich, wielodniowych opadach było na trasie trochę.

 1. Puck Pieterse – Holandia
 2. Mona Mitterwallner – Austria
 3. Sina Frei – Szwajcaria
 • Aleksandra Podgórska – miejsce 21.
 • Paula Gorycka – miejsce 33.
 • Zuzanna Krzystała – miejsce 35.
 • Klaudia Czabok – miejsce 36.
 • Gabriela Wojtyła – miejsce 39.
 • Klaudia Cichacka – miejsce 52. / -2 okrążenia
 • Karolina Mikołajewska – miejsce 53. / -2 okrążenia
 • Tosia Białek – DNF

Pełne wyniki


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0