Paula Gorycka i Krzysztof Łukasik najlepsi w short tracku (XCC) | Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim 2023, Białka Tatrzańska | WYNIKI

HomeSportWyniki

Paula Gorycka i Krzysztof Łukasik najlepsi w short tracku (XCC) | Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim 2023, Białka Tatrzańska | WYNIKI

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Drugi raz w historii Mistrzostw Polski rozegrane zostały wyścigi short track (XCC), które raptem kilka lat temu weszły najpierw do Pucharu Świata jako wyścigi w pewnym sensie kwalifikacyjne, a później szybko okazało się, że format tak dobrze się przyjął, że doczekał się osobnego rankingu w Pucharze Świata, a także krajowych czempionatów. W Białce Tatrzańskiej swoją doskonałą dyspozycję potwierdzili Paula Gorycka oraz Krzysztof Łukasik, którzy naprawdę wywalczyli mistrzowskie tytuły.


Wyścig short track charakteryzuje się kilkoma rzeczami. W przeciwieństwie do klasycznego cross country mamy tu skróconą do 1,3 km rundę. Czas trwania to przedział 20-25 minut, a liczba okrążeń ustalana jest dopiero po ukończeniu 1 lub 2 rund na podstawie wykręconych czasów.

Wyścig kobiet

Na starcie 25 zawodniczek. Od startu bardzo mocno rusza Tosia Białek, ale mocy starcza tylko na pierwsze okrążenie. Na drugiej rundzie inicjatywę przejmuje Aleksandra Podgórska, ale jej koła pilnują Paula Gorycka oraz Klaudia Czabok. Na trzy okrążenia do końca Klaudia Czabok odpada od prowadzącej grupy, ale jednocześnie też „zawisa” na pewnym trzecim miejscu, bo jadące za nią Tosia Białek oraz Kinga Żur są wyraźnie dalej. Na przedostanim okrążeniu Paula Gorycka mocno atakuje, Ola Podgórska nie jest w stanie odpowiedzieć, jedyne co jej pozostaje to walka o utrzymanie drugiego miejsca.

Zawodniczki w tej kolejności wjeżdżają na metę.

 1. Paula Gorycka – Struby Sting
 2. Aleksandra Podgórska – KTM SGR
 3. Klaudia Czabok – Warszawski Klub Kolarski

W tym roku dekorowane są także zawodniczki w kategorii U23:

 1. Kinga Żur – KS Luboń Skomielna Biała
 2. Matylda Szczecińska – MMR Factory Racing
 3. Milena Drelak – UKS Sport Bralin

Pełne wyniki

Wyścig mężczyzn

Na starcie blisko 40 zawodników, choć oczywiście trzeba mieć świadomość, że w walce o podium liczyć się będzie tylko kilka nazwisk. I tak też się dzieje zaraz po starcie. Od peletonu bardzo szybko odrywa się około 10 osobowa grupka, która na kolejnych okrążeniach zaczyna topnieć. Początkowo do przodu mocno jedzie Karol Ostaszewski, który przez pierwsze okrążenie nadaje tempo i zmusza rywali do gonienia. Na drugiej rundzie swój pierwszy atak wykonuje Bartek Wawak, ale bardzo szybko do kontrofensywy przechodzi Krzysztof Łukasik, a wraz z nim także Paweł Bernas. Na kolejnych okrążeniach to między tą trójką oglądamy ataki oraz próby urwania rywali, które nie przynoszą efektów. Ostatecznie na siódme, finałowe okrążenie Bernas, Łukasik i Wawak wjeżdżają razem, więc wiadomym jest, że to będzie okrążenie na 120%. I tak jest. Każdy z zawodników stoi w korbach i bardzo mocno pracuje. Przez chwilę wydaje się, że ten dzień będzie należeć do Pawła Bernasa, ale jednak to Krzysztof Łukasik zachował najwięcej zasobów na końcowe wykończenie. Bartek Wawak musi zadowolić się trzecim miejscem.

W orlikach wygrywa Piotr Śliwiński, który jedzie równy wyścig i w drugiej części wyprzedza Konrada Czaboka. Trzecie miejsce dla Maksymiliana Wiśniowskiego.

Elita:

 1. Krzysztof Łukasik – JBG-2 Team
 2. Paweł Bernas – JBG-2 Team
 3. Bartłomiej Wawak – KTM Factory Racing

U23:

 1. Piotr Śliwiński – Team HB
 2. Konrad Czabok – Warszawski Klub Kolarski
 3. Maksymilian Wiśniowski – JBG-2 Team

Pełne wyniki


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0