Aleksandra Podgórska i Filip Helta poza zasięgiem rywali | Górale na Start UCI C3, Wałbrzych | RELACJA

HomeSportWyniki

Aleksandra Podgórska i Filip Helta poza zasięgiem rywali | Górale na Start UCI C3, Wałbrzych | RELACJA

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Górale na Start to cykl zawodów w olimpijskim kolarstwie górskim czyli cross country, rozgrywany od naprawdę wielu lat. Kiedyś cykl, dziś mini cykl, na który składają się zawody w Wałbrzychu i Boguszowie Gorcach. Te drugie przez ostatnie dwa lata były areną Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim. Wałbrzych to jednogłośnie jedna z najbardziej wymagających zarówno kondycyjnie, jak i technicznie tras w Polsce. Nic więc dziwnego, że w wyścigach głównych karty rozdawali zawodnicy, którzy na tej trasie się dość dosłownie wychowali.


Zanim przeczytasz poniższą relację zapraszam do subskrypcji mojego kanału VeloSportME – Paweł Kuflikowski, gdzie w kolejnych dniach będę publikować relacje wideo z poszczególnych wyścigów połączone z wywiadami na mecie.

Poniżej w skrócie co działo się w poszczególnych wyścigach, skład podium oraz linki do pełnych wyników.

Masters / Amator

W pierwszym bloku startowym, punktualnie o 9:00, mieliśmy cztery kategorie, startujące w minutowych odstępach. Pierwsi na trasę ruszyli zawodnicy tej najliczniejszej, bo Masters II. Tu – jak się później okazało – trochę ponad swoje siły, mocno do przodu wystrzelił Dariusz Poroś, który rozbiegowe okrążenie kończył z przewagą kilku, jak nie kilkunastu sekund nad goniącymi go rywalami. Szybko jednak za to zapłacił, spadając na dalsze lokaty. Na przód wychodzi Grzegorz Maleszka, a za nim jadą razem Bogdan Czarnota, Remigiusz Ciok oraz Mateusz Wielgos. Remek Ciok poprawia na jednym z ostatnich podjazdów i wjeżdża na metę przed Bogdanem Czarnotą. Trzecie miejsce dla Grzegorza Maleszki. Pod koniec wyścigu nowe siły wstępują w Darka Porosia, który ponownie wyprzedza i ostatecznie kończy na czwartym miejscu.

W skromniej obsadzonych kategoriach Cyklosport oraz Masters I podium na mecie wygląda następująco:

 1. Andrzej Karkoszka – Pressing Gromotka Team
 2. Dominik Krekora – Cyklo Korona Kielce Dek Meble
 1. Bartosz Łysak – Bike Passion 365
 2. Daniel Stekla – Remik Bike Malwa Team
 3. Przemysław Bonusiak – Pressing Gromotka Team

Pełne wyniki

Ponad 20 amatorów cross country wystartowało w wyścigu towarzyszącym. Bardzo szybko przemieszali się z zawodnikami innych kategorii, ale że ich wyścig trwał o jedną rundę mniej, to i rozstrzygnięcie nastąpiło szybciej.

 1. Piotr Iciaszek – Sportfueal.pl
 2. Krzysztof Lenartowski – Emka Inwest DS Team
 3. Krzysztof Paluszek – Sklep Rowerowy Bike Finger Wałbrzych

Pełne wyniki

Co warto podkreślić w tym roku wszystkie kategorie poza Żakiem i Młodzikiem jechały pełną rundę, razem z Rozgrzewką, która – jak i pozostałe sekcje techniczne – jeńców nie bierze. Mi osobiście po tym wyścigu zostanie w głowie jeden ze startujących, na rowerze ścieżkowym Norco, który Harcówkę skakał tak jak nikt inny. Będzie do obejrzenia w relacji.

Junior Młodszy

Wyścig przebiega pod dyktando dominatora tej kategorii w tym sezonie, Piotrka Hankusa, który mimo upadku na pierwszym okrążeniu na rock gardenie, szybko odrabia straty i wychodzi na prowadzenie, którego nie oddaje do końca wyścigu. Kilkadziesiąt sekund za nim jedzie samotnie Maksymilian Matyasik. Najciekawsza w sumie jest walka o trzecie miejsce, która w zasadzie rozstrzyga się dopiero na ostatnich kilometrach. Równo, koło w koło, jadą Aleksander Struzik, Krzysztof Gdula i Michał Gruca. Tempa nie wytrzymuje zawodnik WKK i wszystko rozegra się między Kamykiem Radzymin oraz Pho3nix Cycling Team. Na jednym z ostatnich podjazdów Michał Gruca wykorzystuje uślizgnięcie koła rywala, wychodzi na prowadzenie i wjeżdża na metę z przewagą kilkunastu sekund.

 1. Piotr Hankus – Pho3nix Cycling Team
 2. Maksymilian Matyasik – UKS Zawojak
 3. Michał Gruca – Kamyk Radzymin

Elita Kobiet / U23 / Juniorka / Juniorka Młodsza / Masters Kobiety

Trzeci blok startowy to trzy wyścigi, ale cztery kategorie. W wyścigu Elity Kobiet mamy totalną dominację Aleksandry Podgórskiej, która jedzie bezbłędnie by na mecie zameldować się z przewagą dwóch minut nad drugą tego dnia Kingą Żur, jednocześnie pierwszą Orliczką. Zawodniczka z KS Luboń Skomielna Biała przez cały czas trwania wyścigu jedzie w pełnym skupieniu i z rundy na rundę powiększa przewagę nad goniącą ją Gabrielą Wojtyłą. Rozbiegówkę pokonują razem, ale później różnica rośnie – początkowo to kilka sekund, później kilkanaście, by na mecie było to ostatecznie ponad pół minuty. Tuż za podium na metę wjeżdżają Tosia Białek i Zuzanna Krzystała. Na 6. miejscu swój pierwszy, po blisko dwuletniej przerwie, wyścig kończy Katarzyna Solus Miśkowicz.

 1. Aleksandra Podgórska – KTM SGR
 2. Kinga Żur – KS Luboń Skomielna Biała
 3. Gabriela Wojtyła – Superior Zator

Pełne wyniki

 1. Kinga Żur – KS Luboń Skomielna Biała
 2. Milena Drelak – Sport Bralin
 3. Sandra Meja – LUKS Rospondek Żyrowa

Pełne wyniki

Trudno śledzi się rywalizację młodszych kategorii, kiedy w tym samym czasie w zasadzie rozgrywają się cztery wyścigi. W Juniorkach kolejny raz, po Jeleniej Górze, karty rozdaje Hanna Mazurkiewicz, która bardzo szybko wypracowuje przewagę i zaczyna się ścigać z zawodniczkami ze starszych kategorii, podobnie jak kolejne zawodniczki, które meldują się na podium:

 1. Hanna Mazurkiewicz – Warszawski Klub Kolarski
 2. Alicja Matuła – Warszawski Klub Kolarski
 3. Tatiana Gromada – Pho3nix Cycling Team

Pełne wyniki

O jeszcze jedno okrążenie mniej (3 rundy) jadą zawodniczki z kategorii Juniorka Młodsza. Nie ogląda się za siebie Czeszka Nela Faltysovia, która bardzo szybko odjeżdża i jeszcze na pierwszym okrążeniu zaczyna wyprzedzać zawodniczki z kategorii Masters Kobiety, które startowały minutę wcześniej. Ze stratą blisko półtorej minuty na niższych stopniach podium meldują się Anna Gaborska (Szczeciński Klub Kolarski) oraz Maria Ambrożkiewicz (Pho3nix Cycling Team).

Pełne wyniki

Zawodniczki kategorii Masters Kobiety startowały w tym samym bloku startowym, co wymienione wyżej kategorie. W kategorii Amator Kobiety nie było nikogo.

 1. Marta Garnek – UKS Dream Bike Bielawa
 2. Alicja Marciniec – Team Verge 96
 3. Marianna Wyszyńska Tyniec – UKS Zawojak

Pełne wyniki

Elita mężczyzn / Junior

Rywalizacja w Elicie mężczyzn, to powtórka z tego, co oglądaliśmy w Elicie kobiet. Od startu bardzo szybko odjeżdża rywalom Filip Helta, który jedzie płynnie, żeby nie powiedzieć perfekcyjnie. Z okrążenia na okrążenie powiększa przewagę, która na mecie urasta do ponad dwóch minut. Równy, mocny start zalicza Michał Topór, który cały wyścig przejeżdża na drugim miejscu mając z jednej strony sporą stratę do Filipa, ale jednocześnie też równie dużą przewagę nad goniącymi go – Japończykiem Riki Kitabayashi oraz Mateuszem Szyszko.

Tempa elity nie wytrzymuje zawodnik WKK, ale nadal udaje mu się utrzymać dającą mu zwycięstwo blisko minutową przewagę nad goniącymi go Orlikami, Piotrem Śliwińskim i Piotrem Kryńskim.

 1. Filip Helta – KTM SGR
 2. Michał Topór – NS Bikes Trezado
 3. Riki Kitabayashi – Japonia

Pełne wyniki

 1. Mateusz Szyszko – Warszawski Klub Kolarski
 2. Piotr Śliwiński – Team HB
 3. Piotr Kryński – Warszawski Klub Kolarski

Pełne wyniki

W tym samym bloku startowym co Elita mężczyzn wystartowali także Juniorzy. W pierwszej fazie wyścigu tempo nadawał Brajan Świder, a kilka sekund za nim jechali Leszek Jaśkiewicz, Maciej Jarosławski, Stefan Mandes oraz Czech Ondrej Horak. Już na drugim okrążeniu Jaśkiewicz przeprowadza mocny atak, który daje mu ponad 20 sekund przewagi nad jadącymi dalej razem Świdrem i Jarosławskim. Czołówka Juniorów już w zasadzie na pierwszym okrążeniu musi przebijać się przez tyły kategorii Elity i U23, co dodatkowo utrudnia bezpośrednią rywalizacją.

Leszek Jaśkiewicz utrzymuje 20-30 sekundową przewagę, ale kłopoty techniczne (m.in. spadający łańcuch) zmuszają go do postojów, co pozwala się zbliżyć Świdrowi na kilka sekund.

Ostatecznie druga wygrana z rzędu dla Leszka Jaśkiewicza. Ze stratą ledwie 6 sekund na drugim miejscu Brajan Świder, a trzeci – pierwszoroczny Junior – Maciej Jarosławski.

 1. Leszek Jaśkiewicz – Niezrzeszony
 2. Brajan Świder – Pho3nix Cycling Team
 3. Maciej Jarosławski – Warszawski Klub Kolarski

Pełne wyniki

Młodzik / Młodziczka / Żak / Żakini

Tu warto podkreślić, że zawodnicy tych kategorii zostali rzuceni naprawdę na głęboką wodę, ale zdecydowana większość zdała ten egzamin celująco. Chodzi o to, że chyba po raz pierwszy te kategorie miał otwarty wjazd na Harcówkę, czyli jeden z trzech najtrudniejszych zjazdów na rundzie w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu. Z rundy natomiast wycięte zostały Rozgrzewka, zjazd za rock gardenem oraz podjazd pod punkt widokowy. Niestety w kilku przypadkach nie obyło się bez interwencji medyków.

Młodzik:

 1. Michał Struzik – Warszawski Klub Kolarski
 2. Kacper Zygmuntowicz – Pho3nix Cycling Team
 3. Maciej Rogalski – KS Klif Chłapowo

Młodziczka:

 1. Klotylda Slukova- Adastra Cycling Team
 2. Natalia Piróg – Pho3nix Cycling Team
 3. Antonina Kucharska – Belta Team Gdańsk

Pełne wyniki

Żak:

 1. Ryszard Kurpiewski – Mitutoyo AZS Wratislavia
 2. Adrian Wróblewski – Warszawski Klub Kolarski
 3. Franciszek Drzewiecki – Warszawski Klub Kolarski

Żakini:

 1. Aleksandra Spilok – GK Viktoria Rybnik
 2. Liliana Kozdraś – JKK Jeleniogórski Klub Kolarski
 3. Zuzanna Waszkis – Mitutoyo AZS Wratislavia

Pełne wyniki

W kolejny weekend Mistrzostwa Polski MTB XCO w Białce Tatrzańskiej, a wyścigi zaliczane do Pucharu Polski MTB XCO wracają pod koniec sierpnia – najpierw 20 sierpnia Boguszów Gorce, dwa tygodnie później, 2 września, CykloOpawy XCO w Głuchołazach, a 16 września Pressingowa Petarda czyli Finał Pucharu Polski MTB XCO w Jastrzębiu Zdroju.

Do tego 25 czerwca Mistrzostwa Europy MTB XCO dla elity w Krynicy Zdrój, a 8 lipca w Wiśle Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży czyli Mistrzostwa Polski dla kategorii Junior Młodszy i Juniorka Młodsza.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0