Blisko 400 zawodników wystartuje w Wałbrzychu | Górale na Start UCI C3 | ZAPOWIEDŹ

HomeSportZapowiedzi

Blisko 400 zawodników wystartuje w Wałbrzychu | Górale na Start UCI C3 | ZAPOWIEDŹ

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Zawody z cyklu Górale na Start to stały punkt programu w krajowym kalendarzu cross country, olimpijskiej odmiany kolarstwa górskiego. Zawody w Wałbrzychu na przestrzeni lat mogły się pochwalić nawet kategorią UCI C1, a dobrze ulokowane w kalendarzu jeszcze nie tak dawno na start ściągały takich zawodników jak Evie Richards, Manuel Fumic czy Henrique Avancini. Niestety nie tym razem. Ale nie ma tego złego, na starcie i tak stanie blisko 400 zawodników z Polski, Czech, Ukrainy, a także Japonii. Tym samym można być pewnym doskonałej, sportowej rywalizacji na trasie, która w Polsce ma status jednej z najlepszych.


Areną zmagań będzie tradycyjnie już Park Sobieskiego w Wałbrzychu, a zawody rozegrane zostaną w niedzielę 28 maja 2023 zgodnie z harmonogramem Pucharu Polski. W pierwszym bloku startowym, już o 9:00, na trasę ruszą zawodnicy kategorii Masters i Amator. O 10:30 osobny start dla Juniora Młodszego, tradycyjnie najliczniej obsadzonej kategorii. O 11:45 na trasę ruszą najpierw zawodniczki Elity Kobiet, minutę później Juniorki, a kolejną minutę później Juniorki Młodsze.

Faworyci i niespodzianki

Lista startowa w kategoriach, w których zawodnicy już za tydzień będą walczyć o koszulki Mistrzów i Mistrzyń Polski, nie są w pełni kompletne, bo część zawodników postanowiło przygotowywać się do jednego z najważniejszych startów w sezonie we własnym zakresie, a nie tzw. metodą startową. Nie umniejszy to jednak poziomu sportowego oraz jakości rywalizacji, bo nadal – mamy bardzo konkretne nazwiska.

W kategoriach Cyklosport i Masters mamy ponad 40 zawodników, prawie wszystkich jeśli chodzi o potencjalnych pretendentów do walki o koszulkę z orłem.

Na starcie w Wałbrzychu pojawią się także najmocniejsi Juniorzy – Mistrz Polski Brajan Świder oraz kilku bardzo mocnych i groźnych rywali – Leszek Jaśkiewicz, Maciej Jarosławski, Filip Surdyk czy Stefan Mandes. Na liście także kilku zawodników z Czech, którzy jeżdżą w barwach ekipy Jaroslava Kulhavego.

Wśród Juniorek zabraknie Natalii Grzegorzewskiej, która w tym samym czasie startować będzie w zawodach UCI Junior Series towarzyszących Pucharowi Francji, gdzie wyścigi mają najwyższą możliwą kategorię UCI HC. W tym samym czasie w Wałbrzychu do walki o zwycięstwo na pewno staną m.in. Laura Choma oraz Tatiana Gromada.

W Elicie połączonej z U23 skromnie, ale to może tylko na plus wpłynąć na samą rywalizację. Mamy tu przede wszystkim Filipa Heltą, ale także Michała Topora i Maćka Jarosławskiego. W grze o podium mogą być także Piotrek Kryński, Łukasz Helizanowicz, Filip Brzóska, Stanisław Nowak czy Mateusz Szyszko. Nie można też zapominać o zawodnikach z zagranicy, kilku Czechach oraz Japończyku Riki Kitabayashi .

W Elicie kobiet główną faworytką do wygranej jest Aleksandra Podgórska, ale na pewno o swoje powalczą Gabriela Wojtyła, Tosia Białek i Zuzanna Krzystała. Z końca, krótkiej bo liczącej 16 osób stawki, wystartuje Katarzyna Solus Miśkowicz, która jeszcze dwa lata temu meldowała się na medalowych pozycjach na Mistrzostwach Polski. Tu może się wszystko wydarzyć. :)

Relacja na żywo?

Nie, w tym roku zapadła decyzja, że relacji na żywo z zawodów Pucharu Polski MTB XCO nie realizujemy ponieważ nakłady – finansowy, czasu i pracy okazały się niewspółmierne do wygenerowanych zasięgów, a materiał jest tak obszerny, że ciężko do niego potem wracać. W sezonie 2023 mogliście już na żywo oglądać wyścigi elity na Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska Race, a już za kilkanaście dni obejrzycie na żywo Mistrzostwa Polski MTB XCO w Białce Tatrzańskiej. Na żywo obejrzeć też będzie można zawody Pressingowa Petarda, czyli finał Pucharu Polski MTB XCO, który 17 września odbędzie się Jastrzębiu Zdroju.

Tymczasem z Wałbrzycha obejrzycie skróty i podsumowanie każdego z wyścigów. A to wszystko na moim kanale VeloSport.ME na YouTube, gdzie znajdują się także relacje z wcześniejszych wyścigów, zarówno w kolarstwie górskim, jak i przełajowym.

Równolegle też zaglądajcie na instagram.com/mtbxcpl, gdzie na pewno będzie trochę informacji na żywo prosto z trasy.

Listy startowe


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0