Podgórska i Łukasik najlepsi w cross country, Rożek i Andrzejewska w maratonie MTB | Jelenia Góra Trophy / Bike Maraton | RELACJA

HomeSportWyniki

Podgórska i Łukasik najlepsi w cross country, Rożek i Andrzejewska w maratonie MTB | Jelenia Góra Trophy / Bike Maraton | RELACJA

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Miniona sobota to inauguracja jeleniogórskiego Kolarskiego Weekendu i seria wyścigów cross-country MTB w ramach Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska MTB Race UCI C1 i Pucharu Polski MTB XCO. Po sobotnich wyścigach przyszedł czas na trzecią w tym sezonie edycję cyklu Bike Maraton. Kolarskie miasteczko w Parku Paulinum zamieniło się w bazę Bike Maratonu, a Plac Ratuszowy musiał pomieścić prawie tysiąc startujących uczestników. O 11:00 wyścig się rozpoczął, a ścigano się na trzech dystansach: FUN (21 km), CLASSIC (32 km) i MEGA (56km).


To był naprawdę długi dzień – pierwszy wyścig XCO na trasach w Parku Paulinum rozpoczął się o 9:00 rano, a ostatni zakończył tuż przed 17:00. Dwa kluczowe starty zaplanowane były na 11:45 i 13:35. To właśnie wtedy na trasę wyruszała elita kobiet, a potem elita mężczyzn. Od rana mieliśmy też zawody z torem przeszkód dla dzieci – Quest Sport Maja Race Kids, a o 13:00 spod Galerii Sudeckiej wyruszył w stronę Parku Paulinum rajd rowerowy Jeleniogórska Szprycha, prowadzony przez Maję Włoszczowską. Kolejne okrążenia trasy w Parku Paulinum to również rywalizacja w kategoriach juniorskich, Masters, Cyklosport i Amator. We wszystkich wyścigach tego dnia wystartowało ponad 300 zawodniczek i zawodników. Byli goście z Czech, Niemiec, Izraela, Japonii i Litwy.

W wyścigu elity kobiet od samego początku było jasne kto ma największe szanse i największy apetyt na zwycięstwo. Aleksandra Podgórska (KTM SGR MTB Team) zdecydowanie wysunęła się na prowadzenie już na pierwszym okrążeniu i nie oddała tej pozycji aż do samego końca. Klaudia Czabok (Warszawski Klub Kolarski) dojechała na mecie na drugiej pozycji, wyprzedzając Gabrielę Wojtyłę (Superior Zator). Odnotować należy też kolejny kapitalny start juniorki Natalii Grzegorzewskiej (Mitutoyo AZS Wratislavia) i walkę o wygraną wśród mężczyzn w kategorii Junior (U19) – Leszek Jaśkiewicz wyprzedził Macieja Jarosławskiego (Warszawski Klub Kolarski) i głównego faworyta Brajana Świdra (Pho3nix Cycling Team).

Elita mężczyzn miała do przejechania najdłuższy dystans i najwięcej okrążeń. W czołówce nie brakowało utytułowanych Polaków, którzy doskonale znają jeleniogórską trasę, ale walka o zwycięstwo toczyła się w zasadzie tylko między dwoma zawodnikami – Filipem Heltą (KTM SGR MTB Team) i Krzysztofem Łukasikiem (JBG-2 Team) i była to walka pasjonująca, bo sytuacja na czele wyścigu zmieniała się kilkukrotnie. Początek to mocne tempo narzucone przez Heltę i długie prowadzenie. Jednak to właśnie Łukasik zdołał stratę do lidera odrobić, zaatakować i utrzymać niewielką przewagę do samego końca, odpierając kolejne ataki rywala. Obu zawodników dzieliły sekundy – Łukasik był ostatecznie pierwszy, a Helta drugi. Po czterech minutach na mecie pojawił się Karol Ostaszewski (JBG-2 Team), który zajął miejsce trzecie.

W Jeleniej Górze ścigali się jeszcze tego dnia juniorzy z kategorii U17 i U19, a w wyścigach elity mieliśmy też klasyfikację U23. Popołudniowy blok startów otworzyli młodzicy, czyli kategorie U15, a na zakończenie odbył się jeszcze wyścig żaków (U13) – zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Emocje podczas tych startów były nie mniejsze niż w trakcie wyścigów elity.

Komplet wyników – wszystkie kategorie i wszystkie wyścigi: https://wyniki.datasport.pl/results4290/

Niedziela stała pod znakiem rywalizacji w maratonie MTB, trzeciej w tym sezonie odsłonie cyklu Bike Maraton. Na najdłuższym dystansie najszybszy i najlepszy w klasyfikacji PRO BM był Karol Rożek przed Mariuszem Kozakiem (obaj z teamu 7R Rowmix Team PB 72D). Trzeci na mecie zameldował się Niemiec Frederik Haehnel (RK Endspurt 09 Cottbus). Pierwszym zawodnikiem spoza klasyfikacji PRO był Bartosz Janowski (SUP Lifting MTB Team Bugla Bike Service) i został zwycięzcą klasyfikacji open mężczyzn.

Wśród pań najszybciej do mety w Parku Paulinum dojechała Aleksandra Andrzejewska (CST Orbea MTB Team), wyraźnie wyprzedzając Klaudię Cichacką i trzecią w klasyfikacji PRO kobiet Gabrielę Janowicz (Kwidzyński Klub Kolarski Dziki Team Kwidzyn). Pierwsze miejsce wśród zawodniczek nie rywalizujących w PRO zajęła Alicja Marciniec (Team Verge 96).

Michał Decewicz (Pho3nix Cycling Team) wygrał na dystansie CLASSIC, wjeżdżając na metę przed Kosmą Bereźnickim (Jeleniogórski Klub Kolarski) i Zbigniewem Kowalewskim (Elmar Team). Klasyfikację open kobiet wygrała Martyna Wiśniewska (Zarębski Team), druga była Kamila Klaus (Kamyk Radzymin MTB Team), a trzecia była Magdalena Góra (Nextie Bike Team). Klasyfikację drużynową młodzieżową wygrał WKK Wieruszów Wiśniewski MTB Team.

Na dystansie FUN nie ma klasyfikacji open – tu toczy się rywalizacja w obrębie kategorii wiekowych, ale warto odnotować, że pierwszy na mecie był tutaj Jacek Jankowski (Optyk Okular Alchimowicz Bike) i dało mu to również zwycięstwo w kategorii M3. Drugi natomiast był, urodzony w 2008 roku, kolarz UKKS-u Oriens Chojnów Antoni Filipowicz, a trzeci, jeszcze młodszy, Alan Sadowski LUKS ETB Team w Głogowie). FUN to idealny dystans dla młodych zawodników i zawodniczek, co potwierdzają wyniki czołówki oraz pierwsze miejsce wśród kobiet dla Alicji Surdyk (Kamyk Radzymin MTB Team). Druga była Zuzanna Waszkis (Mitutoyo AZS Wratislavia), a trzecia Kinga Kuczyńska.

Jeśli chodzi o klasyfikacje drużynowe, to w drużynówce open wygrywa 7R Rowmix Team P/B 72D, klasyfikację sportową Quest Racing Team, a muszkieterów Thule Team. Klasyfikację rodzinną wygrała natomaist drużyna państwa Marcińców, stale obecna na kolejnych Bike Maratonach.

Na dystansie MEGA mamy jeszcze w tym roku odrębną kategorię dla „elektryków”. Pierwsze miejsce w klasyfikacji E-bike zajął Michał Makowski (KS Hurtap Łęczyca), drugi był Adrian Strychar (M1 Sporttechnik e-bike) , a trzeci Kamil Igras (Ecobike Racing Team).

Zarówno jeleniogórski Bike Maraton, jak i tegoroczny Kolarski Weekend w Jeleniej Górze przechodzą do historii, ale na wyścigowej karuzeli sezon trwa już w najlepsze. Kolejna edycja cyklu Bike Maraton już za dwa tygodnie w Złotoryi i Gminie Złotoryja. I będzie to również weekend wypełniony kolarstwem, bo w niedzielę wracamy na szosę! W sobotę mamy więc Bike Maraton, a nazajutrz kolejny Szosowy Klasyk, czyli wyścig Złota Wstęga Kaczawy, w ramach cyklu VeloBank Via Dolny Śląsk.

Wyniki Bike Maratonu w Jeleniej Górze: https://bikemaraton.com.pl/jelenia-gora/wyniki/


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0