Natalia Grzegorzewska piątą Juniorką. Podsumowanie sobotnich wyścigów cross country i maratonu MTB | Puchar Świata, Nove Mesto na Morave | WYNIKIfot. Kamil Dziedzic

HomeSport

Natalia Grzegorzewska piątą Juniorką. Podsumowanie sobotnich wyścigów cross country i maratonu MTB | Puchar Świata, Nove Mesto na Morave | WYNIKI

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


W Novym Meste na Moravach w sobotę wszystko zaczęło się o 8:00 rano startem w maratonie MTB, który od tego roku zaliczany jest do UCI MTB World Series. Przed południem rozegrane zostały wyścig Juniorów i Juniorek, a popołudniu Orlików i Orliczek. Tego dnia wystartowało wielu zawodników z Polski, ale nie wszyscy chyba będą wracać z Czech usatysfakcjonowani.


Wyścig Juniorek z niespodziankami

Niewątpliwie najlepszym i w zasadzie spodziewanym wynikiem jest rezultat jaki osiągnęła Natalia Grzegorzewska w wyścigu Juniorek w ramach UCI Junior Series, która ostatecznie zajęła 5. miejsce.

Pierwszy raz na wyścigu tej rangi i tej kategorii w tym sezonie stawiły się zawodniczki absolutnie z całego świata. Sporą niespodzianką w zasadzie dla wszystkich była bardzo mocna jazda Amerykanki Andelyn Aagard, która od trzeciego okrążenia zaczęła odjeżdżać rywalkom, by na mecie zameldować się jako pierwsza, z przewagą blisko minuty nad drugą niespodzianką tego wyścigu, Norweżką Kamillą Aasebo, która startując z numerem 78 już na pierwszym okrążeniu przebiła się do ścisłej czołówki. Trzecie miejsce dla Avy Holmgren, srebrnej medalistki przełajowych Mistrzostw Świata. Tuż za podium jej siostra Isabella Holmgren, czyli aktualna Mistrzyni Świata w przełajach.

Natalia Grzegorzewska ostatecznie melduje się na miejscu piątym, choć przez pierwsze dwa okrążenia jechała równo w prowadzącej grupie. Na trzecim okrążeniu Amerykanka poszarpała stawkę, a Polce została walka o jak najwyższą lokatę z Kanadyjkami i Norweżką. Ostatecznie do podium zabrakło tylko 21 sekund.

W wyścigu juniorek jechało jeszcze pięć Polek, które zajęły następujące lokaty:

 • Hanna Mazurkiewicz (Warszawski Klub Kolarski) – miejsce 33
 • Alicja Matuła (Warszawski Klub Kolarski) – miejsce 44
 • Laura Choma (TSR Choma Team) – miejsce 47
 • Tatiana Gromada (Pho3nix Cycling Team) – miejsce 69
 • Anna Banasiak (Obornicki Klub Rowerowy) – miejsce 73

Pełne wyniki

Rywalizacja Juniorów

Jak wspomniałem pierwszym sobotnim wyścigiem była rywalizacja Juniorów, która przebiegła w zasadzie pod dyktando Duńczyka Alberta Philipsena oraz Norwega Silverta Ekrolla, którzy co okrążenie zamieniali się na pozycji lidera. Ostatecznie wygrywa Duńczyk, a podium uzupełnia Czech David Friedel.

W wyścigu startuje siedmiu Polaków. W pierwszej części wyścigu (w sumie 6 okrążeń) najlepiej jadącym Polakiem był Brajan Świder, który jechał w okolicy 30 miejsca. Niestety złe samopoczucie i problemy żołądkowe nie pozwoliły mu na utrzymanie tej pozycji i ostatecznie kończy na 50. miejscu. W tym czasie startując z numerem 74, szybko w okolice 40 lokaty do przodu przesuwa się Leszek Jaśkiewicz, który w drugiej części wyścigu wjeżdża na 25 miejsce i utrzymuje je do końca.

Wyniki polski Juniorów:

 • Leszek Jaśkiewicz (Niezrzeszony) – miejsce 25
 • Brajan Świder (Pho3nix Cycling Team) – miejsce 50
 • Maciej Jarosławski (Warszawski Klub Kolarski) – miejsce 77
 • Jakub Półchłopek (KS Luboń Skomielna Biała) – miejsce 110
 • Kacper Doppke (K.S. Klif Chłapowo) – miejsce 113
 • Konrad Jeżewski (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław) – miejsce 121
 • Bartosz Bartosiewicz (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław) – miejsce 139

Pełne wyniki

Maraton MTB w ramach UCI MTB World Series

Zanim rozpoczęły się popołudniowe wyścigi Orlików i Orliczek to mieliśmy rozstrzygnięcie rywalizacji w maratonie MTB, gdzie specjaliści od długiego dystansu walczyli na trasie liczącej 120 km i ponad 2700 metrów przewyższenia. Jak widać na powyższym zdjęciu trasa nie była chyba wystarczająco selektywna, bo na metę po blisko czterech i pół godzinie (!!!) wjechała kilkunastoosobowa grupa i wszystko rozegrało się na finiszu, który najlepiej rozegrał Mistrz Europy Fabian Rabensteiner. Na podium także Nicolas Samparisi i Simon Stiebjahn.

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Michał Glanz, który na metę wjechał na 26. miejscu ze stratą niespełna 10 minut.

Pozostali Polacy:

 • Michał Paluta (JBG-2) – miejsce 36
 • Karol Rożek (7R Rowmix p/b 72D) – miejsce 38
 • Kamil Lach (Spica Solutions) – miejsce 57
 • Dominik Górak (Spica Solutions) – miejsce 59

Pełne wyniki

Rywalizację kobiet po ponad pięciu i pół godzinie wygrywa zawodniczka z Bośni i Hercegowiny, Lejla Njemcevic. Michalina Ziółkowska (HBA Academy) na miejscu 13 ze startą 21 minut.

Pełne wyniki

Wyścig na prawie 150 Orlików (U23 mężczyzn)

Imponująca frekwencja w rywalizacji Orlików na pewno nie ułatwiła życia naszym zawodnikom, którzy startowali z dość odległych lokat. Najwięcej punktów na koncie ma Piotr Kryński, co dało mu 74 numer startowy czyli 10 rząd… Dlatego tak ważny był początek wyścigu, który wykorzystali faworyci w zasadzie od razu odjeżdżając od reszty stawki na kilkanaście sekund.

Jedni powiedzą, że błąd inny że pech. W każdym razie jadący w pierwszej grupie Riley Amos uszkadza tylne koło – wygięta obręcz, zerwana opona, daleko do boksu. To wszystko powoduje, że spada z pozycji pozwalającej na walkę o zwycięstwo w okolice 50 lokaty. Szybka wizyta w boksie i walka od nowa, która pozwala odrobić kilkanaście miejsc i ostatecznie kończy na 32. miejscu.

W tym czasie z większej grupki formuje się dwójka uciekinierów – Duńczyk Oliver Solvhoj oraz Szwajcar Dario Lillo. Za ich plecami o trzecie miejsce walczą Holender Tom Schellekens oraz Oleksandr Hudyma, który do ostatnich metrów próbuje skasować kilku sekundową przewagę rywala.

Ostatecznie wygrana dla Duńczyka, na drugim miejscu Szwajcar Lillo, a trzeci Holender Schellekens.

Najlepsza wyniki Polaka to 88. miejsce Piotra Śliwińskiego (Team HB). W pierwszej setce załapał się jeszcze Konrad Czabok (Warszawski Klub Kolarski) na miejscu 95.

Dalej Szymon Pomian (GKS Cartusia w Kartuzach) na miejscu 101, Piotr Kryński (Warszawski Klub Kolarski) na miejscu 103, a Łukasz Helizanowicz (KS Luboń Skomielna Biała) na miejscu 117.

Powtórka wyścigu do obejrzenia bezpłatnie na kanale UCI MTB World Series – link

23. miejsce Matyldy Szczecińskiej

Sobotnie ściganie kończy wyścig zawodniczek U23 (Orliczek), gdzie mamy dwie reprezentantki – Matyldę Szczecińską oraz Milenę Drelak. Od startu odjeżdża Sofie Pedersen, która prowadzenia nie oddaje przez cały wyścig wjeżdżając na metę z przewagą 30 sekund nad Szwajcarką Ginią Caluori. Trzecie miejsce dla Kandyjki Emilly Johnston.

Bardzo nierówny wyścig jedzie Matylda Szczecińska, która początkowa spada poza Top40, ale z okrążenia na okrążenie przebija się do przodu, by ostatecznie skończyć na niezłym 23. miejscu. Patrząc na czasy okrążeń większość jazdy była co najmniej na Top20, bo kręciła nawet 14 czas okrążenia. Niestety początek przekreślił szanse na lepszą lokatę.

Milenie Drelak udaje się uciec przed dublem, sędziowie wpuszczają ją na ostatnie okrążenie, co pozwala jej powalczyć do końca. Ostatecznie 57. miejsce.

Pełne wyniki

Powtórka wyścigu do obejrzenia bezpłatnie na kanale UCI MTB World Series – link


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 1