Laura Stigger i Tom Pidcock atomowymi finiszami wygrywają short race (XCC) | Puchar Świata, Nove Mesto na Morave | RELACJAfot. UCI MTB World Series

HomeSportWyniki

Laura Stigger i Tom Pidcock atomowymi finiszami wygrywają short race (XCC) | Puchar Świata, Nove Mesto na Morave | RELACJA

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Pierwsza runda Pucharu Świata w kolarstwie górskim o olimpijskim cross country, od tego roku zaliczanego do UCI MTB World Series, wystartowała w czeskim Novym Meste na Moravach. Tradaycyjnie rywalizacja zaczęła się od wyścigów short track, ale nie w piątek, a już w czwartek, kiedy to walczyli zawodnicy i zawodniczki U23! Te wyścigi jednak nie były transmitowane, Orlików na żywo zobaczymy w sobotę.


A jednak z polskim komentarzem!

Zacznijmy od tego, że Eurosport wziął nas kibiców trochę z zaskoczenia. Całą zimę nie było żadnych wieści na temat polskiego komentarza, a co za tym idzie dostępności transmisji w nadal dodatkowo płatnych, ale szerzej dostępnych kanałach Eurosport 1 i 2. Nie dość więc, że polski komentarz, że główne kanały Eurosport, to za mikrofonem Maja Włoszczowska, która mówiąc wprost uratowała komentarz short race, bo niestety Igor Błachut jak to ma w zwyczaju opowiadał różne dziwne rzeczy, a dynamika komentarza… cóż, bardziej to przypominało partię szachów niż dynamiczne XCC.

Ściganie w deszczu

Na kilkanaście minut przed startem wyścigu kobiet najpierw zaczęło trochę kropić, a później opad przeszedł w regularny, co sprawiło najpierw, że przestało się kurzyć, a także podniosło trochę poprzeczkę. Jeszcze bardziej intensywne opady zapowiadane są na niedzielę, co może mieć wpływ na rywalizację, zwłaszcza na korzenistych zjazdach.

Specyfika short race wymaga czujności i cierpliwości

Wyścigi XCC mają to do siebie, że z reguły rozstrzygają się nawet nie tyle na ostatnim okrążeniu, co nawet na ostatnich kilkuset metrach. W historii XCC tylko kilka razy zdarzyło się, że ktoś odjeżdżał we wczesnej fazie rywalizacji i dowoził przewagę do mety. Najważniejsze w XCC jest teoretycznie pilnowanie żeby być z przodu. Tylko teoretycznie, co widzieliśmy dziś w obu wyścigach. Zarówno Laura Stigger, jak i Tom Pidock przez cały wyścig trzymali się gdzieś w środku stawki, a do przodu przebili się na ostatnim okrążeniu, na prostej finiszowej robiąc naprawę atomowy sprint do mety.

Wyniki:

  1. Laura Stigger – Specialized
  2. Alessandra Keller – Thomus Maxon
  3. Sina Frei – Specialized
  1. Tom Pidcock – INEOS Grenadiers
  2. Sam Gaze – Alpecin Deceunimck
  3. Lukas Schwarzbauer – Canyon CLLTV
  • Bartłomiej Wawak (KTM Factory Racing) – miejsce 26, +0:16

Tak jak napisałem we wstępie, w czwartek odbyły się wyścig short race (XCC) dla kategorii U23, gdzie w wyścigu kobiet wystartowała Matylda Szczecińska (MMR Factory Racing), która zajęła 17. miejsce (+0:16).


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0