Tosia Białek i Szymon Pomian najlepsi w Elicie! | XX edycja Rusza Peleton, Ogrodniczki | WYNIKI

HomeSportWyniki

Tosia Białek i Szymon Pomian najlepsi w Elicie! | XX edycja Rusza Peleton, Ogrodniczki | WYNIKI

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Zawodami „Rusza Peleton” z kategorią UCI C3 w Ogrodniczkach koło Supraśla zainaugurowany kolejny sezon Pucharu Polski MTB XCO czyli w olimpijskiej odmianie cross country. Jednocześnie był to II Memoriał Wiesława Grabka, który był pomysłodawcą i założycielem UKS Wygoda Białystok, wyścigu „Rusza Peleton” oraz osobą, która przez wiele lat wspierała całym sobą kolarstwo na Podlasiu, ponosząc za to często najwyższą cenę. Trochę ku zaskoczeniu organizatorów zawody ściągnęły blisko 400 zawodników z całego kraju, sprawiając że w zasadzie każdy wyścig był licznie i mocno obsadzony, mimo nieobecności kilkunastu osób, które w ramach Kadry Narodowej MTB startowały na Słowacji (wyniki) oraz w Niemczech (wyniki).


Ogrodniczki z powodzeniem zadebiutowały w Pucharze Polski MTB XCO

Wyścig cross country Rusza Peleton przez wiele lat związany był z Lasem Pietrasze w Białymstoku, by jednak przy okazji jubileuszowej XX edycji przenieść się na teren dawnej żwirowni w Ogrodniczkach koło Supraśla. Gór co prawda tam nie ma, ale pozytywnie zaskoczyło kilka bardzo konkretnych podjazdów na całej pętli. Pętla dość wąska, ale poza wjazdem w rundę nie stanowiło to problemu, natomiast interwałowy, kręty charakter połączony z naturalnym podłożem wymagał bardzo dużo od zawodników. Drobne błędy mogły dużo kosztować, o czym przekonali się niektórzy.

Z mojej własnej perspektywy mocno rozważyłbym przez władze Ogrodniczek zainwestowanie w ten teren, utwardzenie niektórych fragmentów trasy, co na dłuższą metę ratowałoby przed nadmierną erozją, a kto wie, może i stworzenie tam całorocznego singletracka, który służyłby nie tylko przy okazji Pucharu Polski MTB XCO, ale ściągał by pasjonatów kolarstwa górskiego z dalszej okolicy, co w połączeniu z bardzo atrakcyjnymi terenami na rower górski w okolicach Supraśla mogłoby mocno uatrakcyjnić rowerowo to miejsce, ściągając ludzi na „rowerowy weekend”.

Materiały wideo

Poniżej w szczegółach o prawie każdym wyścigu, a już teraz zapraszam na kanał na YT, gdzie wkrótce pojawią się materiały wideo z niedzielnej rywalizacji. Cały czas też można zajrzeć na instagram.com/mtbxcpl gdzie w stories dostępne są przebitki z poszczególnych wyścigów, a wkrótce pojawi się także krótka rolka.

Cyklosport w końcu w Pucharze Polski!

Pewnym paradoksem było, ze przez cały rok nie było okazji do startów z licencją Cyklosport, poza Mistrzostwami Polski oczywiście. W efekcie będąc w grupie wiekowej pokrywającej się z elitą (19-29) pozostawała opcja startów w kategorii Amator albo ścigania się bezpośrednio z elitą, której ścisła czołówka w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie. W końcu jednak z licencją Cyklosport można startować także w Pucharze Polski. Na początek niewielka, dwuosobowa frekwencja, ale myślę że MP XCO, które już za sześć tygodni, chętnych przybędzie.

Na trasę pierwsi ruszyli zawodnicy kategorii Masters II, gdzie zgodnie – przynajmniej z moimi – przewidywaniami praktycznie od razu na prowadzenie wyszedł Bogdan Czarnota. Długo bezpośrednio na kole utrzymywał się Darek Poroś, ale ostatecznie Bogdan „poprawił” na kilku elementach i zbudował odpowiednio dużą przewagę, która pozwoliła mu na zatrzymanie się na boksie i … wymianę rozładowanej baterii w przerzutce.

Bardzo dużo się działo w walce o trzecie miejsce, gdzie w grze było wielu zawodników i w zasadzie co okrążenie wyglądało to inaczej. Ostatecznie trzecie miejsce dla Andrzeja Peplińskiego.

Masters II

 1. Bogdan Czarnota – Pho3nix Cycling Team
 2. Dariusz Poroś – Mitutoyo AZS Wratislavia
 3. Andrzej Pepliński – Sara Workwear Wheel Brothers Racing

Pełne wyniki

Imponujący przejazd zaliczył Paweł Arciszewski, który mimo minutowej przerwy między startami kategorii bardzo szybko dołącza do czołówki Masters II i to w zasadzie z nimi rywalizuje. Za jego plecami „bratobójczy” pojedynek między zawodnikami CR Olsztyn – Pawłem Cinelem i Piotrem Andrzejczykiem.

Masters I

 1. Paweł Arciszewski – Start Białysstok
 2. Paweł Ciunel – Damar Centrum Rowerowe Olsztyn Team
 3. Piotr Andrzejczyk – Damar Centrum Rowerowe Olsztyn Team

Pełne wyniki

Cyklosport:

 1. Piotr Krysiewicz – Akademia Kolarza
 2. Andrzej Karkoszka – Pressing Schody i Drzwi Gromotka Team

Pełne wyniki

Warto odnotować kilkunastu pasjonatów cross country, którzy zmierzyli się z pucharową trasą:

Amator:

 1. Kamil Borowski – GKK Peleton Okszów
 2. Mariusz Nadany – Bikeholic Team Ostrów Mazowiecka
 3. Patryk Muśko – Muśko Team

Pełne wyniki

Piotr Hankus i Maksymilian Matyasik dominatorami w Juniorze Młodszym

Junior Młodszy był jedynym wyścigiem i kategorią, który w ramach bloku startowego odbywał się sam. Wszystko za sprawą bardzo licznej obsady oraz faktu, że „Rusza Peleton” w Ogrodniczkach był jednocześnie Eliminacją Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, której finał odbędzie się w lipcu w Wiśle.

Wyścig zaplanowany na trzy rundy i od samego początku przebiegał pod dyktando pierwszorocznych zawodników – Piotrka Hankusa i Maksymiliana Matyasika, którzy już od lat dominowali wyścigi w swoich kategoriach. Różnica na mecie to tylko 11 sekund, a trzeci, Kacper Mizuro, wyścig kończy ze stratą ponad minuty.

Junior Młodszy:

 1. Piotr Hankus – Pho3nix Cycling Team
 2. Maksymilian Matyasik – UKS Zawojak
 3. Kacper Mizuro – Pho3nix Cycling Team

Pełne wyniki

Trzeci blok startowy obejmował w zasadzie start wszystkich żeńskich kategorii – od Juniorki Młodszej przez Elitę aż po Masters Kobiety.

Masters Kobiety:

 1. Alicja Marciniec – Verge 96
 2. Marianna Wyszyńska-Tyniec – UKS Zawojak
 3. Gabriela Zmuda – Pressing Schody i Drzwi Gromotka

Amatorka:

 1. Alicja Napióra – KS Hurtup Łęczyca

Pełne wyniki

Nikola Gliniecka najlepszą Juniorką Młodszą

Rywalizacja w Juniorce Młodszej była pełna zwrotów akcji jeśli chodzi o niższe stopnie podium, bo prowadzenia od startu do mety nie oddała Nikola Gliniecka, która na mecie melduje się z ponad dwuminutową przewagą.

Juniorka Młodsza:

 1. Nikola Gliniecka – Sokólski Klub Kolarski Sokół
 2. Emilia Bindacz – Grupa Kolarska Viktoria Rybnik
 3. Natalia Dobrzyńska – Kamyk Radzymin MTB Team

Pełne wyniki

Pod nieobecność naszych „eksportowych” zawodniczek rywalizacja Juniorek przebiegła pod dyktando Laury Chomy, która szybko wmieszała się w stawkę Elity Kobiet i przeskakiwała do przodu o kolejne oczka. Na metę dojeżdża niezagrożona z przewagą ponad półtorej minuty.

Juniorka:

 1. Laura Choma – TSR Choma Team
 2. Tatiana Gromada – Pho3nix Cycling Team
 3. Kamila Klaus – Kamyk Radzymin MTB

Pełne wyniki

Wyrównana walka do końca w Elicie Kobiet

Podobnie jak w Juniorkach, stawka Elity Kobiet także niepełna, bo część zawodniczek w ramach Kadry Narodowej MTB startowało na Słowacji. Sytuację świetnie wykorzystują Tosia Białek i Zuzanna Krzystała, które dosłownie do samego końca wyścigu walczą o zwycięstwo. Dochodzi do sprinterskiego finiszu, który wygrywa zawodniczka z Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Trzecie miejsce Open dla Kingi Żur, która jest pierwszoroczną Orliczką.

W stawce Elity Kobiet koniecznie trzeba odnotować start dwóch „nowych” zawodniczek – Agnieszki Mojżesz oraz Adrianny Brody, które dotychczas startowały w kategoriach Amator i Masters, jednak ze względu na niską frekwencję oraz chęć rozwoju w tym sezonie zdecydowały się na wyrobienie licencji Elity! Agnieszka kończy wyścig na miejscu szóstym, a Adrianna jedenastym. W sumie wystartowało 14 zawodniczek.

Elita Kobiet:

 1. Antonina Białek – Warszawski Klub Kolarski
 2. Zuzanna Krzystała – Pho3nix Cycling Team
 3. Kinga Żur – KS Luboń Skomielna Biała

Pełne wyniki

Brajan Świder pewnie po zwycięstwo w Juniorze

Przedostatnim blokiem startowym były dwa wyścigi – Juniora oraz Elity. Trzy minuty straty do Brajana Świdra odnotowali zawodnicy, którzy stanęli na niższych stopniach podium. Dzięki połączeniu tych dwóch kategorii w jeden blok startowy zawodnik Pho3nix Cycling Team, podobnie jak to było w wyścigu kobiet, wjeżdża w stawkę starszych zawodników i cały czas ma kogo gonić.

Junior:

 1. Brajan Świder – Pho3nix Cycling Team
 2. Stefan Mandes – Warszawski Klub Kolarski
 3. Mikołaj Szeliga – MTB Suwałki

Pełne wyniki

Szymon Pomian (trochę) zaskoczył rywali i zdominował wyścig Elity Mężczyzn

Nie do końca niespodzianka, jednak sporo osób jest trochę zaskoczonych (także ja) kiedy po pierwszym okrążeniu z pętli wyjeżdża samotnie Szymon Pomian. Samotnie, bo już po pierwszych kilkunastu minutach wyścigu miał wyraźną przewagę nad goniącą go grupką zawodników. Ostatecznie na mecie notuje blisko półtorej minuty przewagi nad drugim tego dnia Maćkiem Jeziorskim.

Walka o niższe stopnie podium odbywa się między między Piotrkiem Kryńskim, Maćkiem Jeziorskim i Mateuszem Szyszko. Początkowo w grze jest m.in. Konrad Czabok, ale na mecie mówi mi, że przeszacował i w drugiej części wyścigi zapłacił za mocny początek.

Bardzo długo Maciek Jeziorski jedzie razem z Piotrkiem Kryńskim, w pewnym momencie Piotrek wychodzi na drugie miejsce, ale niestety łapie go kryzys i ta dwójka na metę dojeżdża ostatecznie z prawie półminutowym odstępem.

Co równie ważne, zarówno zwycięzca, Szymon Pomian, jak i Piotr Kryński to Orlicy (U23), więc ich miejsce na podium oznacza, że mamy młodzieżowców, którzy mogą powalczyć o miejsca Open. Na trzecim miejscu w U23 Mateusz Szyszko, ale w grze byli także Dominik Górak i Łukasz Helizanowicz.

Z wyścigu wycofuje się Michał Glanz, który początkowo został mocno zblokowany przez rywali, a później – daleko od boksu – musiał zmierzyć się z defektem, odkręconym przednim kołem.

Elita mężczyzn:

 1. Szymon Pomian – GKS Cartusa w Kartuzach Bike Atelier
 2. Maciej Jeziorski – jezior.bike
 3. Piotr Kryński – Warszawski Klub Kolarski

Pełne wyniki

Na koniec dnia odbyły się wyścigi w kategoriach Młodzik/Młodziczka i Żak/Żakini. Wyścigi krótkie, dynamiczne, na dystansie dwóch i jednego okrążenia. Bez kalkulacji, full gaz, a na mecie przysłowiowy kolarski zgon. To wśród nich drzemią największe talenty, które już teraz uczą się co to znaczy nie odpuszczać, co to jest walka do samego końca.

Młodzik:

 1. Michał Struzik – Warszawski Klub Kolarski
 2. Kacper Zygmuntowicz – Pho3nix Cycling Team
 3. Oliwier Jagos – UKS Zawojak

Pełne wyniki

Młodziczka:

 1. Natalia Piróg – Pho3nix Cycling Team
 2. Antonina Kucharska – Belta Team Gdańsk
 3. Dorota Pachocka – Warszawski Klub Kolarski

Pełne wyniki

Żak:

 1. Franciszek Drzewiecki – Warszawski Klub Kolarski
 2. Adrian Wróblewski – Warszawski Klub Kolarski
 3. Ryszard Kurpiewski – Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław

Pełne wyniki

Żakini:

 1. Gabriela Skrzypczak – KS Klif Chłapowo
 2. Aleksandra Spilok – Grupa Kolarska Viktoria Rybnik
 3. Liliana Kozdraś – JKK Jeleniogórski Klub Kolarski

Pełne wyniki

Klasyfikacja Drużynowa

Od lat wiele drużyn walczy także w klasyfikacji drużynowej, która w tym roku została poszerzona o rywalizację Masters, która mam nadzieję trochę podkręci zainteresowanie cross country w tej kategorii.

Open:

 1. Pho3nix Cycling Team
 2. Warszawski Klub Kolarski
 3. KS Luboń Skomielna Biała

Młodzieżowa:

 1. Warszawski Klub Kolarski
 2. KS Klif Chłapowo
 3. UKS Zawojak

Masters:

 1. Pressing Chody i Drzwy Gromotka Team
 2. Damar Centrum Rowerowe Olsztyn
 3. Pho3nix Cycling Team

Pełne wyniki


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0