XX Rusza Peleton UCI C3, II Memoriał Wiesława Grabka, Puchar Polski w kolarstwie górskim MTB XCO 2023 | ZAPOWIEDŹ

HomeSportZapowiedzi

XX Rusza Peleton UCI C3, II Memoriał Wiesława Grabka, Puchar Polski w kolarstwie górskim MTB XCO 2023 | ZAPOWIEDŹ

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Już w najbliższy weekend, a dokładnie w niedzielę, 23 kwietnia, w Ogrodniczkach na trasie z Białegostoku do Supraśla, przy popularnej DDR, odbędzie się inauguracja Pucharu Polski MTB XCO. Wyścig „Rusza Peleton” odbędzie się po raz 20 (!!!) i będzie jednocześnie II Memoriałem Wiesława Grabka, założyciela UKS Wygoda Białystok, który całe swoje serce włożył w rozwój kolarstwa na Podlasiu. Wiesław Grabek zmarł 2 września 2021 roku w wieku 74 lat (więcej).


XX Rusza Peleton UCI C3

Wyścig w Białymstoku oprócz tego, że zaliczany jest do Pucharu Polski MTB XCO jest także wpisany do kalendarza UCI z kategorią C3. Oznacza to także ściśle określoną wysokość nagród finansowych dla zawodników, których łączna pula wynosi 9 640 PLN w gotówce.

Jeśli chodzi o same punkty UCI, to warto podkreślić, że kategorie Juniorskie otrzymują takie same ilości, jak w przypadku C1.

Cyklosport w końcu ma swoje miejsce na Pucharze Polski MTB XCO!

Komisja MTB oraz organizatorzy poszczególnych wyścigów Pucharu Polski MTB XCO porozumieli się co do zmian, zarówno w harmonogramie, jak i w dopuszczonych kategoriach oraz klasyfikacji.

Do Pucharu Polski MTB XCO w końcu wkracza kategoria Cyklosport! Zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. To kategoria dla osób pełnoletnich, które nie ukończyły 30 roku życia czyli w zasadzie 19-29. W przypadku kobiet, dla zwiększenia rywalizacji kategorie Cyklosport Kobiety i Masters Kobiety zostają połączone w jedną, żeby tego było mało – zawodniczki tych dwóch kategorii jadą w tym samym wyścigu co Elita Kobiet i Juniorki!

Wraz z przywróceniem kategorii Cyklosport do regulaminu wraca także Klasyfikacja drużynowa dla kategorii Cyklosport Masters, do której punktują maksymalnie 3 osoby z danej rundy. Oznacza to także, że koniec z losowaniem rozstawienia na Mistrzostwach Polski MTB XCO, zawodnicy w walce o koszulkę z orłem będą ustawieni zgodnie z punktacją uzyskaną na Pucharach Polski. W tym roku, w związku z tym, że MP XCO są już na początku czerwca, to do rozstawienia będą liczone wyścigi w Ogrodniczkach, Jeleniej Górze oraz Wałbrzychu.

Regulamin Pucharu Polski MTB XCO 2023

Regulamin XX Rusza Peleton UCI C3 2023

Ujednolicony czas trwania wyścigów dla kobiet i mężczyzn

Na kilka dni przed startem sezonu PZKol opublikował zmiany w przepisach odnośnie długości wyścigów cross country, które teraz zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn będą mieć ten sam ujednolicony czas trwania:

 • Żak – 0:15-0:30
 • Młodzik – 0:30-0:45
 • Junior młodszy – 0:45-1:00
 • Juniorzy – 1.00-1.15
 • U23 – 1.15-1.30
 • Elita – 1.20-1.40
 • Masters – 1.00-1.15
 • Cyklosport – 1.00-1.15

Program minutowy Pucharu Polski MTB XCO

Popołudniu w dzień poprzedzający zawody w godzinach popołudniowych czynne jest biuro zawodów oraz trasa udostępniona do oficjalnych treningów.

Przy okazji inauguracji Pucharu Polski MTB XCO warto przypomnieć stały harmonogram wszystkich wyścigów w tym sezonie:

 • 9:00 – Masters I / Masters II / Cyklosport M / Amator Mężczyźni / Amator Kobiety
 • 10:30 – Junior Młodszy
 • 11:45 – Elita kobiet / Juniorka / Juniorka Młodsza / Masters Kobiety / Cyklosport Kobiety
 • 13:45 – Elita mężczyzn / Junior
 • 15:45 – Młodzik / Młodziczka
 • 15:45 – Żak / Żakini

Zgłoszenia odbywają się za pośrednictwem strony wynikizawodow.eu, w momencie kiedy piszę te słowa na liście jest dokładnie 150 nazwisk, ale znając życie lada dzień ta liczba ulegnie co najmniej podwojeniu.

Czy będzie transmisja live?

Na chwilę obecną nie mam informacji jakoby planowana była transmisja wideo z zawodów w olimpijskim cross country w Ogrodniczkach – XX Rusza Peleton. Sam będę na miejscu i we współpracy z organizatorem będę zbierał materiał, by możliwie najszybciej przygotować relację z zawodów wzorem tych, które realizowałem jesienią i zimą z zawodów przełajowych. Dlatego już dziś zapraszam na mój kanał VeloSportME – Paweł Kuflikowski. Jeśli tylko będę miał wolną chwilę, to będę wrzucać przebitki z trasy jako stories na instagram #mtbxcpl, więc to konto też warto dodać do obserwowanych.

Objazd trasy XX Rusza Peleton 2023

Kilka dni temu Piotr Kryński, wychowanek UKS Wygoda Białystok, a aktualnie zawodnik Warszawskiego Klubu Kolarskie nagrał objazd trasy tegorocznego wyścigu, która poprowadzona jest na terenie dawnej żwirowni (trochę o historii tego miejsca).

Przybliżony przebieg rundy:

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0