Chcesz obejrzeć Puchar Świata MTB? Płać i płacz…

HomeSportZapowiedzi

Chcesz obejrzeć Puchar Świata MTB? Płać i płacz…

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Przez ostatnie kilkanaście lat najpierw Freecaster, a później Red Bull, oczywiście we współpracy z UCI, przyzwyczaili nas, że relacje z Pucharu Świata w kolarstwie górskim oglądamy na żywo w internecie za darmo. Do tego w doskonałej jakości, na dowolnym urządzeniu, w domu, w terenie, gdziekolwiek gdzie mamy dostęp do internetu. Oczywiście z doskonałym komentarzem ludzi (obe)znanych w środowisku, niuansach i znających się na rzeczy. Nieważne czy mowa tu o cross country czy o downhillu. No ale było, minęło. To se ne vrati.


Już w 2022 roku w trakcie sezonu było pewnym, że rozdział XCO/DHI z marką Red Bull staje się faktem. Wszystko za sprawą ośmioletniej umowy, jaką UCI zawarło z Warner Bros. Discovery czyli z naszej kolarskiej perspektywy z takimi podmiotami jak Eurosport i GCN. Umowa obejmuje w zasadzie wszystkie odmiany off-road’u czyli poszczególne konkurencje cross country – olimpijską (XCO), maraton MTB (XCM), a także Enduro (EDR) oraz Zjazd (DHI).

Powyższe oznacza dla nas, kibiców cross country kilka zmian – jednych na mocny plus, innych na zdecydowany minus:

  • UCI łącząc ze sobą tak wiele odmian kolarstwa górskiego próbuje połączyć ze sobą światy, które tak naprawdę żyły obok siebie. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy,
  • UCI rozszerza rywalizację w ramach short track (XCC) o kategorie U23, których wyścigi będą transmitowane na żywo,
  • UCI rozszerza relacje także o rywalizację w maratonie MTB, który będzie zaliczany do Pucharu Świata,
  • pierwszym wydarzeniem, gdzie spotkają się wszystkie trzy „światy” będzie Leogang, w którym rywalizować będą zarówno specjaliści od cross country, enduro i zjazdu. I to wszystko w ciągu raptem 4 dni!
  • zdecydowana większość transmisji będzie dostępna tylko w płatnych serwisach – GCN i Eurosport,
  • zmieniają się komentatorzy, nie usłyszymy już Roba Warnera,

Prowadzący

Wiele mówiło się, że Puchar Świata bez kultowego już „pushing hard” w wykonaniu Roba Warnera to nie będzie to samo. Z ostatnio opublikowanych materiałach prasowych dowiedzieliśmy się, że główną prowadzącą całą transmisją będzie Kate Mason, która w poszczególnych konkurencjach wspierana będzie przez takie osoby jak Cedric Garcia w przypadku zjazdu oraz Barta Brentjensa w przypadku cross country. Do tego w terenie będzie trójka reporterów – Josh Carlson, Hayley Edmonds i Ric McLaughlin.

Co obejrzymy za darmo…

Bezpłatne materiały wideo będą publikowane na kanale YouTube (link), który dziś już jest przemianowany na UCI Mountain Bike World Series, ale wcześniej było to kanał EWS czyli Enduro World Series, co widać po historycznych materiałach. Już teraz na kanale można znaleźć podsumowania dwóch pierwszych rund w Enduro rozegranych na Antypodach (Maydena i Derby).

Bezpłatnie obejrzymy wspominane podsumowania z Enduro, a także:

  • wyścigi short track U23
  • finałowe przejazdy Juniorów w DHI
  • półfinałowe przejazdy Elity w DHI
  • skróty z wyścigów z kalendarza Pucharu Świata w maratonie MTB

Dodatkowo ma być publikowanych dużo materiałów zza kulis.

…a za co trzeba będzie zapłacić

To co przez ostatnie kilkanaście lat oglądaliśmy za darmo – rywalizację elity w każdej z konkurencji – short track, cross country, downhill. Wszystko też wskazuje na to, że żadna z relacji nie będzie miała polskiego komentarza, a co za tym idzie nie będzie dostępna w głównych kanałach Eurosport.

Ile to kosztuje?

Miesięczny dostęp do Eurosport za pośrednictwem platformy Player.pl to wydatek 20 PLN. Wybierając opłatę roczną zapłacimy 119 PLN, co w przypadku zainteresowania kolarstwem nie tylko górskim, ale także szosowym, torowym czy przełajowym oznacza, że za niespełna 10 złotych uzyskujemy dostęp do materiałów przez cały rok. W przypadku Player.pl uzyskujemy dostęp do usługi na terenie całej UE, więc nie musimy się martwić o to jak obejrzymy wyścigi będąc w przysłowiowym Calpe.

Alternatywnie do Eurosport na Player.pl można wykupić sobie GCN+, który miesięcznie kosztuje sporo więcej, bo 34,99 PLN, ale już roczna opłata jest dużo bardziej przystępna, bo wynosi 199 PLN i jeśli ktoś naprawdę żyje kolarstwem, a bariera językowa nie jest dla niego żadnym problemem, to chyba będzie to lepszy wybór. GCN+ to doskonałe rozszerzenie materiałów dostępnych bezpłatnie na kanałach GCN i GMBN na YouTube.

Kalendarz UCI Mountain Bike World Series

Tegoroczny Puchar Świata obejmuje trzynaście lokalizacji, choć z perspektywy cross country możemy mówić o ośmiu zawodach, na które za każdym razem składa się piątkowy short track oraz sobotnie i niedzielne wyścigi w formule olimpijskiej dla kategorii Elita u U23. Już jakiś czas temu UCI wycięło rywalizację kategorii juniorskich, ale w niektórych lokalizacjach odbywają się jako wyścigi towarzyszące.

Maj będzie tylko rozgrzewką, bo mamy jedynie Nove Mesto na Morave, za to czerwiec wygląda ekstremalnie intensywnie, a jeśli dorzucimy do tego jeszcze Mistrzostwa Europy w Krynicy Zdrój, to oznacza ściganie cztery tygodnie z rzędu. Baaardzo mnie ciekawi, którzy zawodnicy zdecydują się na start na ME XCO, a którzy skupią się na sierpniowych Mistrzostwach Świata.

Właśnie po Glasgow zaczyna się drugi „maraton” startów – Andora na koniec sierpnia, a później dwutygodniowe kolarskie święto we Francji, którego zwieńczeniem będą październikowe starty w amerykańskim Snowshoe oraz kanadyjskim Mont-Sainte-Anne.

Jak widać tegoroczny kalendarz mimo rewolucji jaką szeroko pojętemu MTB zrobiło UCI nie przynosi zbyt wielu nowości – mamy klasyczne, sprawdzone miejscówki.

Jaki to będzie sezon?

Wszystko zależy od zawodników, kibiców oraz tego czy i jak jak Warner Bros. Discovery udźwignie „legacy” (nie umiem znaleźć polskiego słowa) Pucharu Świata jaki stworzyli razem Red Bull oraz duet Brentjens/Warner.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0