W Białymstoku wystartował 15. sezon Maratonów Kresowych!

HomeSportINFORMACJE PRASOWE

Maratony Kresowe MTB rozpoczęły 15. sezon w Białymstoku etapem jazdy indywidualnej na czas (XCT). W głównych klasyfikacjach wygrali Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki) oraz Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół).Areną zmagań blisko trzystu rowerzystów był białostocki Las Pietrasze. który oferuje bardzo urozmaicony teren. Trasa miała charakter interwałowy. Na trasie nie było praktycznie płaskich odcinków. Znalazło się za to sporo ciekawych singli i kilka sztywnych podjazdów, w tym na kończąca rundę“Górka na Pietraszach”. Jedną z nowości tegorocznej trasy był emocjonujący singiel nad strumieniem, który zweryfikował techniczne umiejętności zawodników, w tym radzenia sobie na mokrej i błotnistej nawierzchni.

Punktualnie o 11:30 wystartowali najmłodsi zawodnicy dystansu Mikro, w którym rywalizują dzieci do szóstego roku życia. Patronem wyścigu dla przedszkolaków jest HurtowniaZabawek.pl, dzięki której każdy uczestnik otrzymuje pamiątkowy medal i nagrodę.

Kwadrans później, o 11:45 do rywalizacji przystąpili zawodnicy dystansu Mini, którzy rywalizowali na rundzie o długości 4,2km. Wyścig dedykowany jest dla zawodników poniżej 12 roku życia. Dla wielu z nich, była to pierwsza przygoda ze startem w formule indywidualnej jazdy na czas. Najszybciej z trasą na tym dystansie poradzili sobie Jan Ostaszewski ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach i Anna Supińska, reprezentująca MTB EŁK Prostki.

O godz 12:30 wystartował Litwin Sarunas Pacevicius, zwycięzca klasyfikacji generalnej Maratonu w sezonie 2022. Zawodnicy startowali indywidualnie co 20 sekund. Dość niespodziewanym zwycięzcą klasyfikacji Maratonu został 18-letni Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki) z Suwałk, który na Maratonach Kresowych debiutował jako 10-latek. W ubiegłym roku wygrał klasyfikację generalną Półmaratonu, wygrywając siedem wyścigów. Drugi czas wykręcił Wiktor Gindorowicz (7R Rowmix Team p/b 72D x BCCR3W), zaś podium uzupełnił Marcin Zawadzki (ROSTI MTB TEAM).

Klasyfikację drużynową wygrał MTB ROSTI Team, który w tym sezonie wzmocnił swój skład o Marcina i Grzegorza Zawadzkich, jeżdżących wcześniej w barwach drużyny Mistral. Do drużyny wrócił po kontuzji i długiej rehabilitacji Sławomir Pomian. Był to powrót bardzo udany, gdyż został sklasyfikowany jako 6. zawodnik Maratonu.

Zawodnicy z Półmaratonu rozpoczęli swoje starty od 12:45. Jako pierwszy wystartował Dawid Bojarczak (AGR Podlasie), który w poprzednim sezonie stoczył pasjonującą rywalizację z Mikołajem Szeligą o palmę pierwszeństwa w klasyfikacji generalnej. Dawid potwierdził znakomita formę i odniósł pewne zwycięstwo. Drugie miejsce zajął starszy od niego o dwie dekady Waldemar Sadowski (Zabłudow Team), który dwa lata temu wygrał klasyfikację generalną sezonu 2021. Trzecie miejsce zajął Mistrz Polski Strażaków Krystian Kalinowski (AGR Podlasie), który jednocześnie wygrał klasyfikację DUAL. Obejmuje ona kombinację składającą się z wyścigu rowerowego i biegu. Rowerowe Maratony Kresowe odbywają się razem z biegami Kresowe Trail.

Wśród Pań monopol na wygrywanie potwierdziła Nikola Gliniecka reprezentująca Sokólski Klub Kolarski Sokół. Miejsce drugie zajęła Julia Gilewska ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach, która w tym sezonie debiutuje na dystansie Półmaraton. Na najniższym stopniu podium stanęła najbardziej doświadczona w tym gronie, Katarzyna Citko (AGR Podlasie), tracąc do wiceliderki wyścigu niespełna 7 sekund. Konkurencję Dual wygrała Katarzyna Salik (MTB Augustów Team).

Drużynowo na 1 miejscu podium stanęli reprezentanci drużyny „różowych” AGR Podlasie. Miejsce 2. wywalczyła drużyna Zabłudów Team, zaś najniższy stopień podium przypadł dla Dabarti Cycling Team.

O 13:35 linię startu przekroczył pierwszy zawodnik klasyfikowany na dystansie Fit Miłosz Kuczyński MTB EŁK Prostki, ale na mecie miał 23 s. straty do Jakuba Bącika ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach. Trzecie miejsce zajął Alan Skorupka (Triathlon Siedlce Club). Wśród Pań Maja Kateszczenko MTB Ełk Prostki nie miała sobie równych. Świetny wyścig pojechała Ewelina Jarząbska (KMP), debiutantka w cyklu Maratony Kresowe. Wygrała swoją kategorię wiekową, jednocześnie była 2. Open. Trzecią najszybszą zawodniczką na tym dystansie była Katarzyna Janiak (BIM Ally Racing).

Otwarcie sezonu w takiej formule dało możliwość uczestnikom zweryfikowania swojej formy, także w porównaniu z zawodnikami startującymi na innych dystansach. Najszybszy czas pokonania 13 km pętli wyniósł 00:29:30 i jego autorem był Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki), najwolniejszy 01:10:15. Wyniki prologu ustaliły klasyfikację sektorową na kolejne wyścigi.

Współorganizatorami wyścigu był Urząd Miejski w Białymstoku. Organizację wydarzenia wsparło Nadleśnictwo Dojlidy. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka, portal Domni.pl oraz HurtowniaZabawek.pl.

Na kolejne zawody z cyklu Maratony Kresowe odbędą się w Wasilkowie 22 kwietnia, w przededniu Pucharu Polski XCO.