BigFoot Works BikePark w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym na legalu!fot. Stowarzyszenie Trójmiejskie Ścieżki MTB

HomeSINGLETRACKI W POLSCE

BigFoot Works BikePark w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym na legalu!

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Kolarstwo górskie tylko w górach? Tak, ale oczywiście od każdej reguły jest jakieś odstępstwo. W tym przypadku mowa o Trójmiejskim Parku Krajobrazowym położonym na zachód od Trójmiasta, gdzie w ostatnich latach nakładem ogromnej pracy powstawały mniej lub bardziej po cichu ścieżki MTB czyli popularne singletracki. W przypadku takich nielegalnych, a przynajmniej niesformalizowanych działań często kończy się to smutno wjazdem spychaczy. Ale nie tym razem! Po latach pracy i miesiącach rozmów 2 kwietnia 2023 przechodzi do tej chlubnej historii jako dzień, kiedy możemy o BigFoot Works Bike Park w TPN mówić oficjalnie!


O tym jak doskonałym miejscem do uprawiania prawie każdej odmiany kolarstwa jest Trójmiejski Park Krajobrazowy nie trzeba przekonywać nikogo, kto mieszka w tych rejonach. Nieważne czy mowa tu o szosie, rowerze górskim czy gravelowym. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. I co niemniej istotne, nie będzie płasko!

Przekonaliśmy się o tym wspólnie z Marcinem Górnickim, kiedy w zeszłym roku w lipcu zajrzeliśmy do Trójmiasta m.in. by spotkać się, porozmawiać i nagrać podcast z Michałem Bogdziewiczem. Popołudniu nagraliśmy rozmowę, noc spędziliśmy na leśnym parkingu, żeby następnego dnia z samego rana razem z Michałem spędzić kilka godzin właśnie na ścieżkach BigFoot Works Bike Park.

Jako, że mocno odstaję od chłopaków przede wszystkim skillem, to nie podjąłem się wszystkich wyzwań, które są na trasach, za to z uwagą obserwowałem jak Michał z Marcinem sobie świetnie radzą. I co ważniejsze, ile mają przy tym radości!

Żeby nie było, nie stałem i czekałem na nich, tylko wybrałem inne, prostsze trasy, po których pojeździłem, bo BigFoot Works Bikepark jest naprawdę dla każdego.

Jednym z owoców tamtego wyjazdu była powyższa rozmowa, a w dużej mierze wszystko to wydarzyło się dzięki Toyota Carolina, która na ten czas użyczyła nam pierwszy egzemplarz kampervana Toyota Proace Verso Tanuki, którego zabudowę realizowała firma Escape Vans.

Wróćmy do meritum…

Kto śledzi wpisy w mediach społecznościowych Stowarzyszenia to pewnie już widział, że w ostatnim czasie wykonano sporo kroków w dobrym kierunku. W ostatnim czasie odbył się szereg formalnych spotkań na różnych szczeblach, które doprowadziły do podpisania porozumienia o współpracy i symbolicznego montażu pierwszej tablicy informacyjnej:

Poniższa mapa obejmująca 37 tras liczących w sumie 18 km i choć najdłuższa z nich liczy „tylko” 800 metrów, to wierzcie czy nie, jest co jechać. A najlepiej przekonać się o tym samemu. Jeśli chodzi o poziom trudności poszczególnych tras, to warto skorzystać z przewodnika przygotowanego przez Stowarzyszenie – link.

Nic jednak samo się nie dzieje i choć dostęp do ścieżek jest bezpłatny, nie ma bramek, nie ma opasek, to są dwie skarbonki – jedna w serwisie Zrzutka.pl do jednorazowych wpłat oraz druga na Patronite do regularnego wspierania działalności Stowarzyszenia.

Informacja prasowa:

Stowarzyszenie Trójmiejskie Ścieżki MTB podpisało umowę z Nadleśnictwem Gdańsk

Latem 2020 niewielka grupa zaangażowanych rowerzystów podjęła działania w celu zalegalizowania dotychczas nieformalnych tras MTB na granicy Sopotu i Gdańska. Z początkowo koleżeńskiej inicjatywy wyrosło Stowarzyszenie Trójmiejskie Ścieżki MTB, które nawiązało dialog z Nadleśnictwem Gdańsk oraz Lasami Państwowymi.

Projekt trójmiejskich ścieżek rowerowych, oddolnie nazywany „Big Foot Works”, w ostatnich latach zyskał niezwykłą popularność. Pomiary prowadzone wiosną 2022, czyli „poza sezonem”, wykazały ponad 2000 użytkowników jednej ze ścieżek w skali miesiąca. Pokazuje to, że jest to nie tylko sezonowa atrakcja turystyczna, ale ważne miejsce dla członków lokalnej społeczności uprawiającej kolarstwo górskie.

Po niemal trzech latach wytężonych prac, Stowarzyszenie i Nadleśnictwo Gdańsk podpisały umowę dzierżawy terenu dla 37 tras i jednego „skill parku” ulokowanych w po obydwu stronach ul. Spacerowej.

Naszym priorytetem jest dialog z mieszkańcami, w tym oczywiście z rowerzystami, ponieważ ta grupa często korzysta z zarządzanego przez nas lasu. Kolarstwo górskie od dawna jest obecne w trójmiejskich lasach, ale to dzięki ważnej inicjatywie Stowarzyszenia TSMTB wszyscy miłośnicy tego sportu mogą cieszyć się bezpieczną infrastrukturą. – mówi Paulina Partyka-Drzazga, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gdańsk.

Trójmiejskie trasy, „singletracki”, są unikalne w skali europejskiej. W porównaniu do górskich „bikeparków” są one krótkie i wąskie, ale bardzo treściwe i, co szczególnie ważne, jest ich dużo. Poziom trudności tras jest bardzo zróżnicowany, począwszy od „zielonych”, dostępnych dla każdego posiadacza karty rowerowej, po „czerwone”, gdzie doświadczeni rowerzyści poczują wyrzut adrenaliny. Droga była wyboista, lecz wspólnymi siłami udało się osiągnąć coś, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe. Dziś możemy oficjalnie powiedzieć, w Trójmieście będzie funkcjonował legalny „bikepark” utworzony w wyniku oddolnej inicjatywy przez BigFoot Works. Dziękuję wszystkim, którzy wierzyli, że to się uda i wspierali choćby dobrym słowem — tutaj chciałbym wymienić Nadleśnictwo Gdańsk, bez którego nie bylibyśmy w tym miejscu. – mówi Jacek Kapczyński prezes Stowarzyszenia TSMTB.

Dla środowiska MTB w Trójmieście to olbrzymi krok w kierunku bezpiecznej infrastruktury o istotnej skali — ponad 18 km tras o bardzo dużym zróżnicowaniu skali trudności i unikalnym charakterze.

Oficjalne otwarcie „bikeparku” pełne rowerowych i nie rowerowych atrakcji już wkrótce.

Odwiedzajcie i obserwujcie nas na naszych social mediach:


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0