NA ŻYWO | Polacy na starcie ABSA Cape Epic 2023, a do tego Egger, Baum, Schurter, Nibali, Seewald, Stosek, Blevins, Beers, Valero…fot. Robert Kalandyk / Kolarz.tv

HomeSportZapowiedzi

NA ŻYWO | Polacy na starcie ABSA Cape Epic 2023, a do tego Egger, Baum, Schurter, Nibali, Seewald, Stosek, Blevins, Beers, Valero…

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Nie ma bardziej znanego, bardziej medialnego i chyba trudniejszego wyścigu etapowego w kolarstwie górskim niż ABSA Cape Epic. Już od kilkunastu lat rozgrzewa kibiców, a zawodników ściąga do RPA z najdalszych zakątków świata. Tak się jakoś złożyło, że to zawsze w roku przedolimpijskim obsada ABSA Cape Epic jest zawsze najmnocniejsza. Bo czy można wyobrazić sobie mocniejszy skład jeśli na starcie staje m.in. Nino Schurter czy szosowa legenda w osobie Vincezno Nibalego?


648 km i 15 775 metrów

Co roku w zasadzie ABSA Cape Epic oferuje zawodnikom wyzwanie o podobnym wymiarze. Wszystko zaczyna się prologiem, po którym dzień po dniu siedem morderczych etapów.

Parametry oraz opis każdego z etapów – link

Obrońcy i faworyci

Zacznijmy od obrońców z ubiegłego roku. Z numerami 1-1 i 1-2 wystartują Lukas Baum i Georg Egger. Ale łatwo nie będzie, bo zwłaszcza stawka mężczyzn jest naprawdę imponująca. Zacznijmy od specjalistów od długiego dystansu – były Mistrz Świata w maratonie MTB Andreas Seewald pojedzie w parze z Martinem Stoskiem. Do tego trzeba dorzucić kilka mocnych par, które zjadły zęby na cross country. Zacznijmy oczywiście od Nino Schurtera, który pojedzie w parze z młodym Andrim Frischknechtem (Scott SRAM). Dalej Matt Beers i Christopher Blevins. Dalej mamy hiszpańską parę David Valero i Pablo Rodriguez Guede (BH Coloma). Od zeszłego roku, kiedy to marka Willier weszła w kolarstwo górskie, także w tych barwach mamy solidnych zawodników – tu, na ABSA Cape Epici to Fabian Rabensteiner i Wout Alleman. Wreszcie legendy ABSA Cape Epicy czyli Team Bull Heroes – Urs Huber, który ma na koncie 11 koszulek finiszera i sześć wygranych etapów – pojedzie w parze z Simonem Schnellerem. Jest też Hans Becking i Jose Dias jako Buff Megamo.

No i na koniec nie można nie wspomnieć o Vincenzo Nibalim, który pojedzie z Samuele Porro – obaj „stracili” swoich partnerów na Andalucia Bike Race.

Stawka kobiet w tym roku na ABSA Cape Epic niestety dość skromna. W pozycji liderek wymieniane są Sofia Gomez Villafane oraz Katerina Nash. Obie zawodniczki bardzo doświadczone. Oprócz tego warto obserwować takie pary jak Greete Steinburg i Monica Yuliana Calderon Martinez (Cannondale Vas Arabay). Jest też słowacka para – Janka Stevkova i Martina Krahulcova.

Polacy na ABSA Cape Epic 2023

W tym roku aż trzy pary, sześciu zawodników. Ze statusem Epic Legends czyli finiszerzy co najmniej dwóch epickich wyścigów, w tym Cape Epic, czyli Sławomir Misiaszek i Adam Żuchliński w kategorii Grand Masters. W tej samej kategorii jadą debiutanci, Sebastian Niklewicz i Zbigniew Wizner.

Trzecia para to Michał Bogdziewicz, który jedzie wyrównać swoje rachunki z Cape Epic. A jedzie w parze z Wojtkiem Odzimkiem, który może w kolarstwie górskim znany nie jest, ale ma swoje sukcesy w triathlonie, co świadczy o jego doskonałym i wszechstronnym przygotowaniu.

Tak się złożyło, że we wtorek, 14 marca razem z Marcinem Górnickim spotkaliśmy się na lotnisku z 1/3 polskiego składu czyli Michałem Bogdziewiczem, Sławkiem Misiaszkiem oraz Adamem Żuchlińskim, którzy przez Istambuł lecieli do RPA. Oprócz pamiątkowego, wspólnego zdjęcia, nagraliśmy z nimi krótką, spontaniczną rozmowę:

Jak na podcast przystało jest też wersja audio, dostępna na najpopularniejszych platformach czyli Spotify, Apple Podcast i Google Podcast:

Dokładnie w tym samym czasie Robert Kalandyk z Kolarz.tv spotkał się w Calpe z Sebastianem Niklewiczem i prowadzącym go trenersko Arkiem Kogutem, czego efektem jest poniższa rozmowa:

Tak jak wszystkie etapy, także prolog można oglądać na żywo. Godziny startowe polskich par wyglądają następująco:

  • 8:45:00 – Sebastian Niklewicz – Zbigniew Wizner
  • 9:30:50 – Sławomir Misiaszek – Adam Żuchliński
  • 11:27:05 – Michał Bogdziewicz – Wojciech Odzimek

Dopiero bliżej godziny 13, w zasadzie w największy upał, wystartują pary zaliczające się do czołówki elity.

Lista startowa / Wyniki na żywo


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0